Tuesday, 08 September 2015 11:00

Foto: Venēcijas Vēsturiskā regate 2015

Foto: Venēcijas Vēsturiskā regate 2015 Foto: Comune di Venezia

Ik gadu septembra pirmajā svētdienā Venēcijas Lielajā kanālā notiek viena no slavenākajām Venēcijas regatēm  - Vēsturiskā regate jeb airēšanas sacensības.

Regate sākas ar dažāda stila venēciešu radošās fantāzijas veidotu un 16. gadsimta stilā izgreznotu laivu un atbilstošā gadsimta stilā ģērbtu airētāju parādi pa Lielo kanālu. Tās ir gan balotinas, sandolo, maskaretas, puparinas, gan Venēcijas ainavai neatņemamās gondolas.

Starts sacensībām tiek dots vēsturiskajā Kastello rajonā, no kurienes dalībieki tālāk dodas uz rietumiem pa kanālu līdz bijušajam Santa Kjaras klosterim, kur laivas met loku apkārt, lai dotos atpakaļ līdz Ca’Foscari, kur atrodas finiša līnija.

Tradīcija rīkot regati aizsākusies vēl ilgu laiku pirms karnevāliem kā slaveno Venēcijas gondoljēru sacensība Festa delle Marie svinību laikā. Pirmās rakstiskās liecības par regati datētas 1274. gada 16. septembrī. Sākotnēji regate rīkota, lai ar krāšņajām laivām jūrlietām piesaistītu jauniešus, jo Venēcijas, kas tolaik bija ietekmīga jūras lielvalsts, viena no galvenājām vērtībām bija flote. Tikai vēlāk regate tika rīkota kā sacensības.

Mūsdienās regate sastāv no divām daļām. Vispirms notiek vēsturisko laivu parāde ar grezni ģērbtiem airētājiem, kam seko sacensības.

Sacensības atsevišķi notiek jauniešiem, sieviešu komandām, vīriešu komandām, kā arī gondolieriem, kas ir pasākuma galvenā un noslēdzošā regate.

 

Foto: Comune di Venezia