Friday, 11 March 2016 14:34

Dubults neplīst?

Written by

Uzņēmēju atbalsts sportam ir svarīgs it visur un ikkatrā līmenī, jo tas sniedz izaugsmes iespējas ne vien sportistiem, bet arī sporta veidam kopumā.

Ar paziņojumu par Latvijas burāšanas izlases atbalstīšanu ar drošības vestēm februāra sākumā sociālajā publiskajā telpā klajā nāca burāšanas lietu veikals Laivu Lietas.  Patīkama ziņa, par kuru atliktu vien priecāties, ja vien ar līdzīgu paziņojumu marta sākumā klajā nenāktu burāšanas lietu veikals Regate, radot apjukumu par to, kas un ko īsti atbalsta. Jo viena un tā paša produkta veidā vienam un tam pat mērķim, bet no diviem konkurējošiem uzņēmumiem sportā nav ierasta prakse.

Tāpat uzmanību lika pievērst tas, ka atbalsts paredzēts nacionālajai izlasei.

Skaidrības labad jāmin, ka pirmajā gadījumā norādīts, kas atbalsts ir Latvijas izlasei, savukārt otrajā, ka atbalsts tiek sniegts Latvijas Optimist nacionālajai izlasei.

Lai gūtu apstiprinājumu tam, ka patiešām tiek atbalstīta izlase  - jo šā brīža situācijā, kad burāšana tikai pamazām sāk uzrādīt attīstības tendences un kad nacionālās izlases burātāju dalība stratēģiski svarīgās regatēs joprojām galvenokārt turas uz vecāku pleciem, tas būtu pozitīvs signāls, ka nacionālā burāšanas federācija Latvijas Zēģelētāju savienība (LZS) no vārdiem “jāmeklē atbalsts burāšanas sportam” ir ķērusies pie darbiem (atbalsta piesaistes), sazinājos gandrīz ar visām iesaistītajām pusēm. Žaklīnu Litaunieci, kura ir galvenā Latvijas Optimist klases izlases trenere un izlases jautājumu koordinatore, sazvanīt neizdevās.

Nepatīkams bija pārsteigums uzzinot, ka ne vienā gadījumā atbalsts patiesībā nav nacionālajai izlasei, kā sākotnēji varētu domāt, bet burātājiem, kas ir iekļauti nacionālajā izlasē. Varētu jautāt, kāda gan atšķirība, ja sasniegtais rezultāts ir vienāds.

Tehniski nav. Bet vispārpieņemta prakse sportā ir tāda, ka nacionālā atbalsta sniegšanas jautājumus, tai skaitā tiesību piešķiršanu uzņēmumam sevi saukt par nacionālās izlases atbalstītāju, ņemot vērā mēroga nozīmīgumu, koordinē sportu pārstāvošās federācijas. Tas tāpat nozīmē, ka arī atbalsta juridiskie jautājumi tiek risināti starp uzņēmumu un federāciju.

Kā izdevās noskaidrot, konkrētajā gadījumā vismaz oficiāli nekādi lēmumi par nacionāla atbalsta jautājumiem nav pieņemti un līgumi nav noslēgti (vismaz uz šī raksta publicēšanas brīdi). Lai gan no abu uzņēmumu sniegtās informācijas var secināt, ka LZS ir bijusi informēta par uzņēmumu vēlmi atbalstīt Latvijas nacionālās izlases.

Kāpēc LZS, kuras viens no diviem mērķiem ir burāšanas sporta attīstības veicināšana Latvijā un kuras valdes sēdēs un Sporta komisijās ne reizi izskanējis, ka burāšanas sports ir jāatbalsta un tam akūti nepieciešams ārējais atbalsts, ir ļāvusi jautājumam ‘nokārtoties’ patvaļīgi, neiesaistoties tā nokārtošanā atbilstošā veidā un kārtā, kas rezultējies ar sabiedrības maldināšanu.

Un šajā gadījumā pat nav izšķiroši, kas ir konkrētie uzņēmumi un kādu atbalstu un uz kādiem nosacījumiem tas tiek piedāvāts, kā pati radusies situācija, kas raida skaidru mājienu par to, kā Latvijas burāšanai svarīgi jautājumi tiek risināti par sporta attīstību atbildīgajā federācijā.

Jācer, ka situācija mainīsies līdz ar jauno valdi, kuru LZS biedriem ir jāievēl šodien.

Informācijai (no LZS mājas lapas):

Latvijas izlase burāšanā sastāv no trīs apakšgrupām:

Latvijas izlase burāšanā jauniešiem un junioriem;
Latvijas izlase burāšanā olimpiskajās jahtu (vējdēļu) klasēs;
Latvijas pieaugušo izlase burāšanā.