Sunday, 18 October 2015 15:15

Noskaidroti starptautiskās foto akcijas ‘Osta. Cilvēks. Vēsture.’ uzvarētāji

Noskaidroti starptautiskās foto akcijas ‘Osta. Cilvēks. Vēsture.’ uzvarētāji Foto: sintija sīmane

Rīgas ostas 815 gadu jubilejas gadā 2015. gada septembrī norisinājās unikāla starptautiska foto akcija Osta.Cilvēks. Vēsture

Tās ietvaros gan profesionāli fotogrāfi, gan ikviens Latvijas foto entuziasts tika aicināti iesūtīt savas jau esošās fotogrāfijas, kuras atspoguļo Rīgas ostas vēsturi, tās attīstību un dzīvi līdz šodienai, kā arī speciālās akcijas nedēļas ietvaros fiksēt darbu un cilvēkus ostā.

Tematiski akcijas laikā tika izsludināti divi foto konkursi - fotogrāfijām, kas tapušas līdz 2015. gada 21. septembrim un fotogrāfijām, kas radītas akcijas laikā no 21. līdz 27. septembrim.

Pirmajā konkursā tika aicināts iesūtīt fotogrāfijas, kurās atspoguļota Rīgas ostas vēsture, tās attīstība, dzīve līdz šodienai. Konkurss tika iedalīts 3 tematiskajās kategorijās -

 - Vecākā fotogrāfija, kas izdarīta Rīgas ostas teritorijā – iesūtītas 70 fotogrāfijas,

 - Pārsteidzošā osta – iesūtītas 412 fotogrāfijas,

- Vēsturiskais foto stāsts par Rīgas ostu un tās cilvēkiem – iesūtīti 37 foto stāsti.

Akcijas otrajā posmā no 2015. gada 21. līdz 27. septembrim līdzās īpaši uzaicinātiem ārvalstu un Latvijas profesionāļiem ikkatrs fotogrāfs un foto entuziasts, varēja fiksēt ostas dzīvi, tajā darbojošos uzņēmumu aktivitātes, cilvēkus un ostas ainavu. Akcijas dalībnieku darbi tika iesniegti trīs kategorijās:

- Portrets. Cilvēks – iesūtītas 415 fotogrāfijas

- Foto stāsts – iesūtīti 98 foto stāsti

- Ostas ainava – iesūtītas 1227 fotogrāfijas

Desmit dienu garumā ostas darbību dokumentēja vairāk nekā 250 fotogrāfu no deviņām valstīm.

Visas šajā konkursā iesniegtās fotogrāfijas piedalījās interneta simpātiju balsojumā.

Kopumā abos konkursos tika iesniegtas vairāk nekā 2200 fotogrāfijas.

 

Konkursa Osta.Cilvēks. uzvarētājs kategorijā Ostas ainava Artūrs Ādamsons /  Foto: sintija sīmane

 

Konkursa Osta.Vēsture. uzvarētājs kategorijā Foto stāsts par Rīgas ostu, cilvēkiem Lauris Aizupietis /  Foto: sintija sīmane

 

Iegūto fotogrāfiju lielākā vērtība ir nevis gigabaitu apjoms, bet gan augsta mākslinieciskā kvalitāte un dokumentālā nozīmība, tā secinājusi žūrija - Latvijas fotogrāfijas muzeja vadītāja, fotogrāfe Maira Dudareva, ziņu portāla Delfi fotoredaktors Kārlis Dambrāns un Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs.

Katra konkursa katras kategorijas pirmās vietas ieguvējs saņem naudas prēmija 1000 eiro apmērā, otrās un trešās vietas ieguvēji balvā saņem jaunu Apple iPad planšetdatoru vai iPhone 6. sērijas mobilo telefonu.

Akcijas mērķis bija, apkopojot Rīgas ostas vēsturiskās fotogrāfijas un fiksējot ostas dzīvi šodienā, radīt dokumentālu foto arhīvu, kurā tiks atspoguļota ostas ikdiena, darba ritms, vēsturiskā izaugsme un sasniegumi.

Akcijas rezultātā tika izveidota foto izstāde, kas skatāma Doma laukumā līdz 18. novembrim. Tāpat akcijas rezultātā plānots izveidot starptautisku ceļojošo izstādi, kā arī dokumentālu filmu un foto albumu - grāmata ar spilgtākajām akcijas laikā fiksētajām un arī vēsturiskajām fotogrāfijām.

Visas iesūtītās fotogrāfijas un lielu daļu profesionālo fotogrāfu darbus var apskatīt mājas lapā www.ostacilveksvesture.lv.

Akcijas uzvarētāji un balvu ieguvēji tika nosaukti piektdien, 16. oktobrī, starptautiskās foto izstādes Osta.Cilvēks.Vēsture. atklāšanā Doma laukumā. Pasākuma laikā tika paziņoti un apbalvoti akcijas fotokonkursu uzvarētāji, kā arī tika pasniegta Rīgas brīvostas pārvaldnieka specbalva skatītāju balsojuma uzvarētājam. Papildus Rīgas Tirdzniecības Ostas pārstāve Kristīne Vizule pasniedza īpašu simpātiju balvu fotogrāfam un konkursa dalībniekam Artūram Kondrātam, kurš bija iesniedzis konkursam foto stāstu Viena diena kopā ar Rīgas Centrālā termināla darbiniekiem.

 

Foto: Sintija Sīmane, buratajiem.lv

 

Akcijas OSTA.CILVĒKS. VĒSTURE uzvarētāji

Pirmā kārta  - Osta.Vēsture.

Vecākā fotogrāfija, kas izdarīta Rīgas ostas teritorijā:

1. vieta - Andris Māliņš (uzvarēja ar fotogrāfiju, kas datēta ar 1959. gadu, kad Rīgā piestāja tvaikonis Pobeda, uz kura astoņus gadus vēlāk tika uzņemta kinofilmas “Briljanta roka“ (1968.gads))

2. vieta - Māra Brašmane

3. vieta - Boriss Koļesņikovs

Pārsteidzošā osta:

1. vieta - Imants Urtāns

2. vieta - Vitālijs Ivanovs

3. vieta - Dainis Dērics

Fotostāsts par Rīgas ostu, tās cilvēkiem:

1. vieta - Lauris Aizupietis

2. vieta - Roberts Vīcups

3. vieta - Austris Antons

 

Otrā kārta - Osta. Cilvēks.

Portrets. Cilvēks:

1. vieta - Zigmunds Kazanovskis

2. vieta - Agris Priedītis

3. vieta - Inese Kungurova

Fotostāsts:

1. vieta - Artūrs Kondrāts

2. vieta - Reinis Fjodorovs

3. vieta - Anna Jurkovska

Ostas ainava:

1. vieta - Artūrs Ādamsons

2. vieta - Imants Urtāns

3. vieta - Jānis Knāķis


Interneta balsojumā uzvarēja un speciālo organizatoru balvu saņēma Alvils Bijons.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE