Saturday, 19 March 2011 19:25

Amsterdamas laivu izstāde HISWA 2011

HISWA Amsterdamas laivu izstāde (HISWA Amsterdam Boat Show), salīdzinot ar citām laivu izstādēm Eiropā un pasaulē, nebūt nav tā lielākā un nozīmīgākā. 

Tomēr tā ir lielākā Beniluksa valstīs (Nīderlane, Beļģija, Luksemburga) un nozīmīga šajā reģionā.

Šogad, gatavojoties jaunajai burāšanas sezonai, HISWA apmeklētāju vērtējumam piedāvāja vairāk nekā 500 laivu (no luksus jahtām līdz dažādām glābšanas laivām), simtiem laivu aksesuāru,  daudzas vērtīgas darbnīcas (nīderlandiski gan), piemēram, par pareizu laivas uzturēšana, burāšanu apgrūtinošos laika apstākļos u.c.  Tāpat visu izstādes laiku bija iespējams klausīties Lauras Dekeres (Laura Dekker) stāstos par solo burāšanu apkārt pasaulei, uzzināt pēdejos jaunumus no cienījāmā sera Robina Knoksa Džonsona  (Sir Robin Knox-Johnston) par Clipper Round the World sacensībām un kā notiek gatavošanās TRANSAT 6.50 sacensībām uz Roberta Rosena Jākobsona (Robert Rosen Jacobson) jahtas NED 602. HISWA piedāvāja arī neskaitamas ar ūdensportu saistītas aktivitātes, kas galvenokārt bija paredzētas jauniešu auditorijai, jo, kā paziņoja izstādes menedžeris Rikkerts Grāts (Rikkert Graat), jauniešu piesaiste izstādei bija viens no šī gada galvenajiem izstādes organizatoru mērķiem.

Savukārt, viens no maniem galvenajiem mērķiem, dodoties uz izstādi, bija uzzināt par  jaunākajām tendencēm reģionā un apskatīt visu jauno un innovatīvo. Tālu līdz tam nebija jāmeklē, jo viena no HISWA laivu izstādes aktivitātēm ir inovāciju balvas piešķiršana (HISWA innovatieprijs/Innovation Award) un HISWA Sailboat and Motorboat of the Year izvēlēšana.

Inovācijas

HISWA Inovāciju balvai bija nominēti pieci produkti: Onesails buras, Offshore glābšanas jaka (Imhoff), Harken Rewind Radial vinča, ORGANIC troses un WinGPS 5 Navigator. Produkti tika nominēti un uzvarētājs izvēlēts, balstoties uz to innovatīvo raksturu, noderīgumu, svarīgumu patērētājiem un cenas atbilstību kvalitātei. Vēl viens būtisks kritērijs ir, ka šiem produktiem ir jābūt jau pieejamiem pārdošanā. Tādēļ, varbūt kādam šie inovatīvie produkti ir labi zināmi, vai arī  kāds par tiem jau ir dzirdējis. Tālāk īsumā par katru no tiem.

Kā pirmo, kuru vēlos minēt ir Onesails buras, kuru tuvākais (oficiālais) izplatītājs Latvijai ir vai nu Nīderlande vai Austrija. Lai arī nominētas šī gada HISWAs inovaciju balvais, tās ir zināmas jau no 2009.gada sākuma. Ražotāju galvenais trumpis ir patentētā Millenium tehnoloģija (buru izgatavošanai neizmanto vasku; laminē ar īpašu paņēmienu), pateicoties kurai, buras ir elastīgas, viegli kontrolējamas un noturīgas. Kā arī, buru kopējais svars ir samazināts par 15-30 procentiem. Šī iemesla dēļ Millenium Onesails buras ir īpaši iecienītas dažādu burāšanas sacensību dalībnieku vidū.

Nākamais produkts, kas piesaistīja manu uzmanību ir glābšanas jaka tālburātājiem (Offshore Rescue Jacket). Tā ir Holandes kompānijas Imhoff īpašs piedāvājums un pirmais tāda veida produkts pasaulē, kas paredzēts burātāju drošības uzlabošanai uz ūdens. Jaha ir aprīkota ar elektro – luminiscējošām gaismas strīpām (uz kapuces un pleciem), kas aizvieto ierastos burāšanas jaku atstarotājus, bet ārēji no tiem ne ar ko neatšķiras. Gaismas iedegas automātiski brīdī, kad gaismas strīpas saskaras ar ūdeni. Tās „ieslēdz” jakā iestrādāts, ar ūdeni darbināms mehānisms (svars kopā ar baterijām ir ne vairāk par 85 gramiem). Automatizētais mehānisms paredzēts, lai varētu atrast upuri pat tad, ja tas ir bezsamaņā. Luminiscējošās gaismas strīpas izdala spožu gaismu (80cd/m2), kas ir redzama no vismaz 500 metru attāluma un ilgst vismaz astoņas stundas, tādējādi būtiski palielinot izdzīvošanas iespējas.

Arī dabīgās ORGANIC troses (ORGANIC Innovative Ropes) ir pirmais šāda veida produkts pasaulē un jaunākais FSE Roblin meistardarbs. Kā jau pats nosaukums liecina, šīs auklas ir videi draudzīgas. Tās ir ražotas, pilnībā izmantojot dabīgu, vairākkārtīgi pārstrādājamu materiālu, piemēram, to ražošanā var būt izmantoti graudi. Pēc dažiem rūpnieciskiem standartiem tās ir atzītas kā bio-sabrūkošas (biodegradable). Ne pēc izskata, ne taustes, šīs auklas neatšķiras no tradicionāli burāšanā izmantotajām sintētiskajām auklām.

Savukārt Harken kompānijas viena no novitātēm un inovācijām easy sailing piedāvājumu klāstam ir Rewind Radial viņča (Harken Rewind Radial Winch). Jauninājums ir tieši „rewind” funkcija. Viņča ir darbināma ar dubultu in/out pogu, kas ļauj viegli un droši pacelt (nolaist) un pielāgot buras ar vienu pogas spiedienu.

Pēdējais inovatīvo produktu klāstā ir WinGPS 5 Navigator (Stentec Software B.V), kas saņēma arī HISWA Innovation Award 2011. Šis aparāts apvieno navigācijas sistēmu ar detalizētu maršrutu plānošanas iespēju, kas ļaut tā lietotājiem viegli plānot maršrutu iekšējos un atklātos ūdeņos, saņemot visu nepieciešamo informāciju elektroniski (ieskaitot aktuālo informāciju par tiltiem un slūžām). Bet, šis inovatīvais GPS (vismaz pagaidām) ir paredzēts vienīgi Nīderlanes ūdensceļu lietotājiem.

Laivas

Izstādes un arī mana personiskā favorīte bija holandiešu Henevangeru (Hennevanger) ģimenes uzņēmuma projektētā un ražotā jahta Saffier 23. Ieguvusi European Yacht of the Year 2011 'special yachts' balvu šī gada Diseldorfas laivu izstādes laikā, tā turpināja kolekcionēt balvas arī savās mājās HISWA izstādes laikā. Saffier 23 ieguva HISWA Sailboat of the Year 2011 balvu par kvalitātīvo un lielisko izpildījumu uz ūdens, vairākām inovatīvām detaļām un skaisto dizainu. Žūrija to nodēvēja par „jauku rotaļlietu”, kam nevar nepiekrist.
Henevangeru uzņēmums HISWA laikā piedāvāja vēl vienu pavisam jaunu, bet mazāku Saffier modeli - Saffier Sc 10 m Classic.

Vēl HISWA balvai bija nominētas jahta Boréal 44 un Elan 310. Boréal 44 ir franču ražojums, kas raksturota, kā jahta ar „spēcīgu koncepciju” no sākuma līdz beigām. Šī jahta ir ārkārtīgi stabila un ļoti komfortabli. Savukārt Elan 310 ir beļgu meistardarbs, kuras inovatīvais dizainu žūrija īpaši cildināja. Pateicoties dizainam, šī jahta, lai arī salīdzinoši neliela, burājot nodrošina labu komfortu. Izvēloties jahtas HISWA balvai, tika ņemti vērā tādi kritēriju, kā inovatīvais jahtas raksturs, konstrukcija, izpildījums, dizains un arī cenas atbilstības kvalitātei.

No buru laivām vēl gribētos minēt  Heeg Shipyard darinājumu jahtu G2 (loa 7.80 m, iegrime 1.05 m), ko īsti par jaunumu nevar nosaukt. Tomēr, tā ir atzīta par vienu no labākajām. Manu uzmanību tā piesaistīja ar savu eleganti klasisko izskatu, praktiskumu un divām inovatīvām iezīmēm – īpašo ķīli un patentēto sistēmu motora „noslēpšanai” zem kokpita (šeit varat apskatīt, kā tas notiek praktiski).

Savukārt par HISWA Motorboat of the Year 2011 tika atzīta Jeanneau NC 11 deļ tās „ekselentā izpildījuma”, interjēra ar ļoiti labi pārdomātām detaļām un augstu komforta līmeni. Kā minēja žūrija, tad pat ejot ar pilnu ātrumu, tā sniedz labu izpildījumu, radot pavisam nelielu troksni un ir viena no vispiemērotākajām dzīvošanai uz tās. Līdzīgi kā Saffier 23, arī šī jahta ir atzīta par Eiropas 2011 gada Motorlaivu.

Jetten 40.4 un Steeler NG 50 bija vēl divas kandidātes uz HOSWA balvas nomināciju. Jetten 40.4 arī izcēlās ar savu īpašo dizainu, kā arī īpašo konstrukciju. Pateicoties materiāliem, kurus izmanto tās būvniecībā (lielākoties tiek izmantots poliestiers), jahtu  var uzbūvēt trīs mēnešos. Rezultāts – salīdzinoši zemās jahtas izmakas. Par Steeler NG 50 labāko vērtību var uzskatīt tās divus lielos izlaižamos jumtus, kas sniedz plašas iespējas tās apdzīvošanai. Kā arī, tā ir ļoti ietilpīga un plaša. 

Kā jaunumi gan izstādē, gan vispār tika piedāvātas vairākas Nīderlandē ražotas motorjahtas, no kurām pieminēšu tādas kā Grand Coast 840 Xtender (Damarin), Outlaw 999 (Outlaw), Maril 650 (Maril Boat), Yburg 650 (Yburg Yachting) un Enkhuizen 630 (Enkhuizensloep).

Vēl nobeigumā vēlos minēt, ka HISWA laivu izstādē bija sastopami arī divi mūsu kaimiņi. Igauņi prezentēja Tallinas ostu, bet krievi Admiral Ushakov jahtu centru.

Kopumā HISWA Amsterdamas laivu izstāde atstāja labi organizēta, atraktīva un interesanta pasākuma iespaidu. Lai arī pamatā tā ir vērsta uz holandiski runājošo auditoriju, tomēr, apvienojumā ar Amsterdamas apskati, to varu ieteikt visiem interesentiem.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE