Thursday, 05 March 2015 21:49

Marta beigās Rīgā atklās Titānikam veltītu izstādi

No 27. marta Sporta manēžā Rīgā (Maskavas ielā 160) būs skatāma izstāde, kas veltīta slavenajam kuģim Titāniks

Šī ir pasaulē lielākā un vēsturiski bagātākā Titānikam veltītā izstāde, kas ietver stāstus par kuģa celtniecību, tā pirmo un vienīgo ceļojumu, pasažieriem un apkalpes locekļiem.

Izstādi veido vairāk nekā 375 vēsturiski objekti, kas atradās uz Titānika vai tā līdzinieka – kuģa Olimpija (Olympic). Eksponātu vidū ir priekšmeti, kas tika nocelti no kuģa īsi pirms tā došanās ceļā uz Ņujorku, atrasti jūrā tūlīt pēc katastrofas, tādi, kurus paņēma līdzi izdzīvojošie pasažieri, kā arī priekšmeti no Džeimsa Kamerona 1997.gada filmas, kuru vidū ir arī leģendārā briljanta Okeāna Sirds kopija, kā arī Keitas Vinsletas un Leonardo Di Kaprio tērpi.

Ceļojošā izstāde ir unikāla, vēsturiska liecība, kas ļaus izdzīvot tā laika noskaņojumu un dzīvesstilu, inženierijas un būvniecības sasniegumus.

Apmeklētāji izstādes laikā varēs iepazīties ar kuģa būvniecības procesu, aplūkot vēsturiskus priekšmetus, izjust tā laika greznību, dzīvi pirmajā, otrajā un trešajā klasē, pastaigāties uz pirmās klases klāja un galvenajām kāpnēm, pieskarties īstam aisbergam un uzzināt daudzus faktus par šo leģendāro kuģi un tā traģisko likteni.

Pateicoties rūpīgam vēsturnieku, kolekcionāru un inženieru darbam, kā arī skaņas un gaismas specefektiem, izstādes apmeklētājiem būs iespēja aplūkot ļoti precīzu Titānika iekštelpu atainojumu un atgriezties 1912.gadā, kad pastāvēja nelokāma ticība tehniskajam progresam.

Uz katras biļetes būs stāsts par kādu reālu uz kuģa bijušu cilvēku. Izstādes noslēdzošajā posmā – Memoriālā, katrs varēs uzzināt šī cilvēka likteni.

Dažādas Titānikam veltītas izstādes ir eksponētas 26 pasaules valstīs un tās apmeklējuši vairāk nekā 20 miljoni cilvēku. Taču šī būs viena no jaunākajām, lielākajām un visaptverošākajām, kā arī viena no lielākajām, kas Latvijā jebkad viesojusies.

Izstāde uz Latviju tiks vesta ar 22 kravas auto, kas apmēra ziņā līdzinās pasaules lielākajiem rokenrola šoviem. Tās būvēšanā piedalīsies aptuveni 100 cilvēki, strādājot 12 stundas dienā trīs nedēļas.

Izstāde jau bijusi apskatāma Igaunijā, Tallinas hidroplānu ostā Lennusadam, Jūras muzejā, kas izvietots vēsturiskajos celtniecības angāros.

Titāniks devās savā pirmajā un vienīgajā reisā no Eiropas uz Ameriku 1912. gada 10.aprīlī, un uz tā bija 2200 pasažieru. Četras dienas vēlāk, 14.aprīlī, laineris sadūrās ar milzīgu aisbergu un 15.aprīlī nogrima. Pēc dažādām ziņām katastrofā gāja bojā no 1400 līdz 1517 cilvēku. Tā ir viena no vairākām leģendārās katastrofas versijām. Saskaņā ar citiem minējumiem Titāniks sadūrās ar aisbergu, jo novērošanas punktā stāvošajam jūrniekam nebija binokļa, bija pieļauta kļūda kuģa manevrēšanā, uz klāja komandai nebija labas iekšējās komunikācijas sistēmas. Turklāt vairākkārt tiek ieminēts, ka sadursme beidzās tik traģiski tāpēc, ka kuģim nebija pietiekami izturīgs korpuss.

Izstādi Latvijā organizē SIA Delfi Entertainment. Izstādes eksponāti pieder ASV uzņēmumam White Star Memories, kas ir lielākais ar Titāniku saistīto objektu kolekcionārs pasaulē.

 

 Foto: Sintija Sīmane

 

 Foto: Sintija Sīmane

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE