Friday, 26 August 2016 11:47

Iecerēta vēsturiskā Rīgas kuģa pilna izmēra rekonstrukcija

Biedrība ‘Rīgas kuģis’ un jaunizveidotais nodibinājums ‘Senās ostas fonds’ uzsākušas darbu projekta ‘Senā osta’ realizēšanai, vēsta biedrība ‘Rīgas kuģis’.

Projekta pirmajā posmā iecerēta vēsturiskā Rīgas kuģa pilna izmēra rekonstrukcija.

Par pamatu rekonstrukcijai kalpos 1939. gadā Vecrīgas izrakumos - senās Rīgas ostas akvatorijā atrastais kuģa vraks, kas tiek dēvētas par Rīgas kuģi.

Pētnieki šo unikālo atradumu datē ar XII gadsimta beigām. Kuģis bijis klinkera (pārlaidu) tehnikā būvēts burinieks ar augstu priekšgalu, vienu mastu un rāju.

Kuģa korpuss un ārējais apšuvums bija darināti no ozola, iekšējais apšuvums – no priedes, dēļi apstrādāti ar cirvi (zāģa lietojums nav konstatēts). Kuģa svars bija 4 300 kilogramu un tā celtspēja pārsniedza 30 tonnas. Kuģa garums bijis 14,4 metri, platums – 4,9 metri, bortu augstums vidusdaļā – ap 2,4 metri, iegrime ar kravu – ap 1,4 metri. Taisnstūra buras laukums pārsniedzis 40 kvadrātmetrus. 

Kā vēsta biedrība, kuģa būvniecība un ekspluatācija kalpotu kā turpinājums Latvijas arheologu, vēsturnieku un citu speciālistu iepriekš veiktajiem izpētes darbiem par vēsturiskajiem kuģiem Latvijā”.

Kopumā projekts ir vērsts uz izzūdošā nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu – koka kuģu būvniecības prasmēm Latvijā. Pateicoties atrašanās vietai Baltijas jūras krastā un aktīvā tirdzniecības ceļu krustpunktā, šīs prasmes bija būtiskas senākos laika periodos visā Eiropā. Taču līdz ar strauju vispārējo industriālo attīstību pēdējās simtgadēs, tās ir pamazām izzūdošas.

Projekta mērķis ir ne tikai nodrošināt šo prasmju atjaunošanu un nodošanu jaunajai paaudzei, raisot interesi par koka amatniecību kā nemateriālo kultūras mantojumu, bet arī ieinteresējot jauniešus par jūrniecību.

Vienlaikus integrējot šos pasākumus Latvijai vēl nebijušā kultūras tūrisma piedāvājumā, iecerēts pakāpeniski, ilgtermiņā attīstīt Rīgā jaunu tūrisma objektu – darbojošos seno ostu un koka kuģu būves darbnīcu ar atvērtiem pasākumiem interesentu piesaistei.

Biedrība cer projekta pirmo posmu realizēt līdz Latvijas simtgadei.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE