Friday, 22 April 2016 08:54

Foto: Iedegta Riodežaneiro Olimpisko spēļu uguns

Foto: Iedegta Riodežaneiro Olimpisko spēļu uguns Foto: Rio 2016/André Luiz Mello)

Senajā Olimpijā ceturtdien (21. aprīlī) svinīgā ceremonijā tika iedegta Riodežaneiro XXXI Vasaras Olimpisko spēļu uguns  un aizsākta olimpiskās lāpas stafete.

Jau tradicionāli Olimpiskās uguns iedegšana notika teatralizētā ceremonijā antīkā Olimpijas stadiona drupās, Grieķijā, kur 776. gadā pirms mūsu ēras pirmoreiz notika Olimpiskās spēles.

Olimpiskā uguni saskaņā ar antīkajām tradīcijām no saules stariem ar ieliekta spoguļa palīdzību iededza grieķu aktrise Katerina Lehou, kura attēloja augsto priesterieni Hēru. 

Pēc uguns iedegšanas ceremonijas sākās Olimpiskās lāpas stafete, kas septiņas dienas virzīsies pa Grieķijas reģioniem, apmeklējot arī ikonisko Maratonas pilsētu un Zantes un Korfu salas, kā arī bēgļu un migrantu nometni Eleonoasā, Atēnās. Tajā visu bēgļu vārdā lāpu nesīs bēglis no Sīrijas. 

Pēc tam lāpa dosies uz Ženēvu, Šveici, kur paviesosies Apvienoto Nāciju mītnē un Luzannas Olimpiskajā muzejā, Starptautiskās Olimpiskās komitejas mājvietā. 

Uz Brazīliju lāpa dosies 3. maijā. Ceļojumu Brazīlijā tā sāks valsts galvaspilsētā Braziljā, 95 dienu laikā apmeklējot vairāk nekā 300 pilsētas un ciemus. 

Pirmais lāpnesis, kurš uguni iznesa no Hēras tempļa un nogādāja līdz tuvumā esošā moderno Olimpisko spēļu aizsācēja barona Pjēra de Kubertēna krūšutēlam, bija 25 gadīgais grieķu Olimpiskais vingrotājs Elefteris Petrounijs.

Pēc goda parādīšanas de Kubertēnam Olimpiskā uguns nonāca brazīliešu rokās - pirmais lāpnesis no spēļu rīkotājvalsts bija bijušais pludmales volejbolists Džovane Gaviu.

Olimpiskās lāpas stafete ilgs četrus mēnešus, un 5.augustā Olimpiskā uguns tiks nogādāta "Maracana" stadionā Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā. Brazīlijā Olimpiskās lāpas stafetē piedalīsies aptuveni 12 000 lāpnešu.

Riodežaneiro Olimpiskās spēles norisināsies no 5. līdz 21.augustam. Līdz šim Brazīlijā un Dienvidamerikā Olimpiskās spēles nav aizvadītas.

 

Avots: rio2016.com / Foto: Rio 2016/André Luiz Mello

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE