Wednesday, 20 January 2016 16:21

Lielbritānijas karaliskais pasts laiž klajā Šekltona 'Izturības' ekspedīcijas simtgadei veltītu pastmarku kolekciju

Lielbritānijas karaliskais pasts laiž klajā Šekltona 'Izturības' ekspedīcijas simtgadei veltītu pastmarku kolekciju Foto: Lielbritānijas Karaliskā pasta arhīvs

Atzīmējot simtgadi kopš īru izcelsmes britu polārpētnieka sera Ernesta Šekltona un viņa vīru varonīgās izglābšanās Antarktīdas ekspedīcijas laikā, Lielbritānijas Karaliskais pasts laidis klajā īpašu pastmarku kolekciju.

Piemiņas kolekcijā Šekltona Izturības ceļojums ir attēlots astoņās pastmarkās. Tajās redzams gan ledū iesprostotais ekspedīcijas kuģis Endurance, gan Šekltona komanda, kas tika izglābta 1916. gada augustā. Pastmarkās attēloto ikonisko fotogrāfiju autors ir Frenks Hārlijs, kurš fotogrāfijas uzņēma uz liela formāta stikla negatīva.

“Šīs pastmarkas pilnībā attēlo izaicinājumus, kurus izturēja 28 vīru lielā Endurance komanda. Viņu drosme un apņēmība ir iedvesmojusi paaudzes, tāpēc ir pamats viņus godināt ar Īpašo Pastmarku kolekciju“, minēja Karaliskā pasta pārstāvis Stefans Eigers.

Šekltona mazmeita Aleksandra Šekltone pastmarkas raksturoja kā skaistas, piebilstot, ka Lielbritānijas Karaliskā pasta veikums ir jāapsveic un atzīstot, ka viņas vectēvs būtu ar to būtu apmierināts.

Karaliskais pasts pastmarkas atlasīja sadarbībā ar Karalisko ģeogrāfu biedrību un Skota Polārās izpētes institūtu.

“Sera Ernesta Šekltona Izturības ekspedīcija nav vienkārši neticams stāsts par līderību un izdzīvošanu, bet arī galvenā Lielbritānijas zinātnisko ekspedīciju daļa,” norādīja Karaliskās ģeogrāfu biedrības direktore Rita Gārdnere.

“Mēs esam priecīgi par to, ka Karaliskais pasts ir izvēlējies atzīmēt ekspedīcijas simtgadi, izdodot pastmarku kolekciju, kas attēlo lieliskās Hārlija fotogrāfijas no mūsu kolekcijas un šobrīd ir apskatāmas mūsu Enduring Eye iztādē. Šīs pastmarkas un izstāde piesaistīs ikvienu Lielbritānijas Antarktīdas mantojumam.”

1914. gada augustā Šekltons 27 vīru pavadībā devās ekspedīcijā no Anglijas uz Antarktīdu. Viņa mērķis bija kontinenta šķērsošana, jo Dienvidpolu pirms dažiem gadiem jau bija sasnieguši Roalds Amundsens un Roberts Skots, tādēļ šis pēc Šekltona uzskatiem bija izaicinošākais atlikušais mērķis. Tomēr ekspedīciju piedzīvoja smagu triecienu, kas 1915. gada janvārī, pēc sešu nedēļu brauciena, laužot ceļu cauri sablīvēta ledus laukiem, ekspedīcijas burinieks Endurance iestrēga ledū tikai dienas brauciena attālumā no mērķa. Iesalušais kuģis desmit mēnešus dreifēja uz ziemeļrietumiem no Antarktīdas, līdz 1916. gadā ziemā ledus to saspieda un tas nogrima Vedela jūrā. 22 vīru komanda četrus ar pusi mēnešus pavadīja Elefantas salā, kamēr pats Šekltons ar pieciem vīriem atvērtā glābšanas laivā veica 800 jūdzes garu ceļu līdz Dienviddžordžijas salai.

Šekltons izglābšanās tiek uzskatīta par vienu no ievērojamākajiem izdzīvošanas stāstiem vēsturē. Lai gan tolaik komandas izglābšanās dzimtenē netika atbilstoši novērtēta, jo Eiropā bija sācies Pirmais pasaules karš.

Slavenajam polārpētniekam un ekspedīcijai veltītā pastmarku kolekcija ir pirmā no pavisam 12 īpašo pastmarku kolekcijām, ko Lielbritānijas Karaliskā pasts laidīs klajā šogad. 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE