Sunday, 31 October 2010 10:26

Superjahtu bizness. Latvieši nāk! :)

Šovasar, tā relatīvā klusumā un bez skaļas publicitātes, Rīgā tika nodibināta Latvijas Atpūtas kuģošanas nozares asociācija ar mērķi, apvienojot visu nozares dalībniekus, atvieglot nozares lobēšanu valsts līmenī un kopēji strādājot, palielināt interesi par atpūtas kuģošanu Latvijā, gan vietējo, gan ārvalstu interesentu acīs.

Mūsu kaimiņiem ap Baltijas jūru šādas nozari apvienojošas asociācijas pastāv jau sen, un par to pozitīvo devumu nevienam šaubu vairs nav. Sevišķu interesi par Asociācijas izveidi ir izrādijuši Latvijas laivu un kuģu būvētāji, kurus ši ekonomiskā krīze ir skārusi ļoti smagi un kuru vairums izmisīgi cīnās ar akūtu naudas un klientu trūkumu.

Bet kamēr vairums nozarē iesaistīto tautiešu, liekot prātus un idejas kopā, domā kā veiksmīgi savu attīstību veidot tālāk, tikmēr citi Latvijas pārstāvji uznāk, jeb pareizāk būtu teikt uzlec, uz pasaules superjahtu biznesa skatuves ar neatkārtojamu pompu. Un pie tam tādu, kādu noorganizēt pat pasaules eksluzīvākajiem un dārgākajiem sabiedrisko attiecību un reklāmas kantoriem diezin vai būtu pa spēkam.

Šonedēļ vācu laikraksts Die Welt publicējis rakstu sēriju par Latvijas superjahtu Old Captain un tās tēvu Aleksandru Dudarevu, kuri pamatīgi "pierakstījušies" Hamburgā rīkotajā izstādē Hanseboot. Neizklāstīšu lietas sīkāk, katrs ar šo nepārspējamo "mārketinga triku latviešu gaumē" var iepazīties pievienotajos linkos šeit un šeit. Lietas pārstāsts latviešu valodā atrodams kaut vai šeit.

Varu patiesi iedomāties kāda milzu interese gan par Old Captain, gan tā apkalpi tagad ir radusies Hamburgā. Šādu Weltpremiere, kā saka vācieši, diezin vai var mačēt kāda cita jahta vai kāds cits izstādes dalībnieks.

Un nevajag, lūdzu, galvu nodurt nemaz tik zemu. Arī Die Welt ne vienmēr ir savu uzdevumu augstumos un Aleksandru Dudarevu nodēvē par latviešu miljardieri (jā tieši tā, nevis miljonāru bet miljardieri!) Vārds "miljardieris" tomēr, vismaz dažiem, rada iespaidu, ka Latvijā nemaz tik traki ar ekonomisko situāciju nav, ja jau ir cilvēki kuriem izdodas nopelnīt miljardus. Tātad tas tomēr ceļ visas Latvijas, kā pārtikušas valsts prestižu! Un padomājiet nopietni, ja vecā pārbūvētā, un tagad par superjahtu nosauktā, zvejas "tupele" būtu ieradusies Hamburgā un mierīgi nostājusies Elbas krastā apskatei, visticamāk tai vairums izstādes apmeklētāju paietu garām uzmanību nepievēršot. Bet tagad...nu jā tā pavisam godīgi, sakiet, vai Latvijas kuģubūvētāji varēja cerēt uz labāku reklāmu? Nu nē taču! Nav mums ne super mārketinga speciālistu, ne naudas eksluzīviem sabiedrisko attiecību konsultantiem. Paldies kungi no Old Captain, ka parādījāt pareizo ceļu uz klienta sirdi! Beidzot esam iecelti saulītē arī mēs, no Latvijas!

Es paredzu, ka tuvākajā laikā mūsu kuģubūvētavām, sevišķi tām, kuras darbojas ekskluzīvi superjahtu segmentā, būs grūti atkauties no klientiem. Un tas nekas, ka šiem klientiem būs pavisam neraksturīgas intereses un kaprīzes, kuras daži varētu saukt pat par pilnīgi perversām. Klients tomēr paliek klients un nauda, vienalgna no kurienes tā nākusi, jau nesmird. :)

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE