Friday, 17 December 2010 18:32

Sērfošana - dzīves veids, kas izaudzis līdz profesionālisma pakāpei

Written by Valdis Alviķis

Jānis Preiss – burātājs ar stāžu, kuram mīlestība uz vēju, burām un ūdeni sākusies Liepājā. Varbūt tā ir spītība, kas pavada gandrīz visus liepājniekus sava ceļa meklējumos, varbūt tā ir dzīvē jādara, jo kā tad sevi savādāk pierādīt. Domāju, ka Jānim ir izdevies sevi pierādīt, un tādēļ to vērts zināt mūsu burātājiem.

-Jāni, kur slēpjas tas „velniņš”, kas Tevī rada šo izaicinājumu?

Man vienkārši patīk burāt. Laikam tas arī ir pats galvenais „velniņš”. Pie tam man patīk nevis vienkārši vizināties, bet braukt sacensībās - sacensību gaisotne, gatavošanās, braucieni, to izvērtēšana vakarā.

-Vasara un ziema, „FORMULA” un „ICE SURFF”, neatlaidība un spītība. Kā Tu pats redzi sevi meistarības pilnveidošanā?

Pēdējās sezonās diezgan viegli uzvaru gandrīz katrā braucienā Latvijas sacīkstēs, kā arī Baltijas līmenī ir daži sportisti, kuri uzrāda vērā ņemamu pretestību. Es domāju, tas ir daudzo uz ūdens pavadīto stundu un gadu gaitā uzkrātās pieredzes rezultāts, kas tagad ļauj justies kā līderim vietējās sacīkstēs. Par cik pašreiz audzinu divus bērnus, tad ļoti grūti ir izrauties uz ārzemju sacīkstēm, bet tuvākajās sezonās to atkal darīšu. Protams, ja būs atbalstītāji! Līdz ar to sevi redzu pasaules sērfotāju pulkā, kurš var iebraukt divdesmitniekā jebkurā čempionātā.

-Katram sportistam ir veiksmīgas un ne tik veiksmīgas sezonas. Kuru gadu Tu uzskati par veiksmīgāko savā karjerā, vai varbūt tas Tev vēl slēpjas nākotnes plānos?

Veiksme uzsmaida stiprajiem, vai arī, ja neesi kārtīgi sagatavojies, uz veiksmi cerēt ir naivi. 2010.gada sezona bija ļoti laba, izņemot dažus negadījumus un to, ka praktiski nenotika starptautiski mači Eiropā sponsoru trūkuma dēļ.

-Kādi rezultāti Tev ir darījuši gandarījumu par paveikto?Jebkura uzvara priecē, un, protams, ja „Formulas” pasaules čempionātu vari noslēgt ar 14.vietu?

Man tas izdevās 2008.gadā. Vēl jāpiemin, ka esmu pieckārtējs Baltijas čempions, kā arī Pasaules un Eiropas čempions ledus vindsērfingā slaloma klasē.

-No malas neburātāji saka, ka Preisam ir ekstrēmas un mazliet trakulīgas aizraušanās. Vai tas Tevī pastiprina izaicinājumu - līdzvērtīgu šīs vasaras pasākumam Gotlande – Liepāja?

Kaut kā jāliek par sevi manīt. (Jānis smej). Bet ja nopietni, tad parasti riskēju diezgan maz. Man patīk visu izsvērt un saplānot iepriekš, nevis uz dullo kaut kur skriet un nesties.

-Zinu, ka Ķīšezera krastā ir veiksmīgi izveidota „Surff skola”. Vai Tu esi saistīts ar jauno sērfotāju izaugsmes attīstību?

Jā, esmu tieši ar to saistīts. Esmu skolas līdzautors, kā arī pašreiz esmu arī tās vadītājs, treneris, menedžeris un tehniskais personāls. Esmu ļoti priecīgs, ka varu nodarboties ar to, kas man visvairāk patīk, un liekas, ka jaunieši to novērtē. Mans mērķis ir izaudzināt pasaules līmeņa sacīkšu braucējus, un es ticu, ka tas kādreiz arī izdosies. 

-Klāt ir ziema. Vai paredzētas sacensības siltajās zemēs, vai arī vairāk veltīsi sevi „ICE SURFF” sacensībām?

Nē, uz Austrāliju nebraukšu. Pašreiz jau ir zināmi ziemas sacensību datumi Baltijas valstīs. Tepat netālu, Somijā, notiks Eiropas un Pasaules čempionāti. Esmu plānojis tajos piedalīties.

-Ko Tu labu redzi burāšanas attīstībā Latvijā? Vai ir kādi ierosinājumi?

Man prieks, ka katrā no burāšanas klasēm mums ir entuziasti un fanātiķi, kas šo sporta veidu uztur līmenī. Diemžēl jāatzīst, ka nav tāda kopīga virzītājspēka, kas rūpētos par burāšanu un tās ilgtermiņa attīstību, līdz ar to trūkst arī reālas darbības. Ļoti liels prieks par Liepājas klubu ar Jāni Jēkabsonu priekšgalā, kas uz Liepāju jau atvedis Eiropas un Pasaules čempionātus „Raceboard” klasē un 2011.gadā pretendē uz Eiropas čempionāta organizēšanu „Formula Windsurfing” klasē.Priecē arī ziemas vindsērfinga klubs, kas organizē un koordinē ziemas sacensības. Šis klubs 2009.gadā Ķīšezerā rīkoja Pasaules čempionātu ledus vindsērfingā.

Jāni, no visas burāšanas saimes novēlam Tev šo ziemas sezonu pavadīt aktīvi sērfojot uz ledus, sagatavot specifisko ziemas inventāru un nepazaudēt Pasaules čempiona titulu ledus vindsērfinga slalomā!

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE