Monday, 08 December 2014 16:07

Team Vestas Wind negadījums Indijas okeānā

Written by Sintija Sīmane

Šorīt Abū Dabī notika Team Vestas Wind preses konferene par  29.novembrī notikušo nelaimes gadījumu, kad komandas jahta uzskrēja uz rifa Cargados Carajos arhipelāgā Indijas okeānā. 

Jahta gāja sacīkšu režīmā un tās ātrums negadījuma brīdī bijis 19 mezgli. Redzamība - slikta (bija iestājusies tumsa).

Diemžēl tehnisku iemeslu dēļ buratajiem.lv konferenci neizdevās noklausīties līdz galam. Bet, kā raksta Elēna Bantinga (žurnālu Yachting World un SuperWorld redaktore), preses konferencē * tā arī nekas prātīgs netika pateikts.

Galvenais jautājums, uz kuru visi vēlas saņemt atbildi - Kas tieši bija par iemeslu negadījumam, tā arī palicis neatbildēts. Tāpat nav viesta skaidrība tanī, vai komandai atgriezties sacīkstēs, vai nē. Kā pati komanda jau iepriekš minēja - ja atgriezīsies, tad ne ātrāk kā uz ceturto posmu. Tomēr visticamāk, ja vien VOR organizācijai kaut kur rezervē neatrodas jauna Open 65, komandu, ja tā tomēr atgriezīsies sacīkstēs, uz starta varēs redzēt ne ātrāk kā pēdējos posmos. Netika atbildēts arī tas, kas notiks ar sadragāto Open 65 vraku - vai to plānots evakuēt vai atstāt.  

Iespējams, patlaban vēl ir pāragri saņemt konkrētas atbildes. Lai gan visticamāk, ka tām publiski vienkārši pagaidām tiek apiets ar līkumu.

To, vai komandas atgriezīsies Volvo Ocean Race sacīkstēs un ja jā, tad kad, agri vai vēlu tāpat uzzināsim. Vai vraku atstās vai nē - arī to uzzināsim. Bet kā ar patiesību, par to, kā šāds negadījums varēja notikt profesionālu sacīkšu laikā uz jahtas, kas aprīkota ar modernām ierīcēm un aprīkojumu, un ar profesionālu komandu.

To, ka tas bijis cilvēciskais faktors, piekrīt un to nenoliedz (vismaz līdz šim) arī pati Team Vestas Wind komanda. Bet, kāds bija cēlonis? Kāpēc pieņemti tādi vai citādi lēmumi? 

Interneta vietnē jau ir izskanējušas daudz un dažādas versijas un viedokļi, kāpēc šāds negadījums notika (sk. sarakstu tālāk). Manīju parādāmies viedokļus par negadījumu arī sociālajos tīklos Latvijā.

Team Vestas Wind stūrmaņa Voutera Vebrāka ziņojums (sk.piemēram,Sailing World portālā (+ ar portāla redaktora redzējumu) http://www.sail-world.com/Europe/Volvo-Ocean-Race:-Navigator-comments-on-error-aboard-Team-Vestas-Wind/129651) iespējams šobrīd ir arī vienīgais, lai arī vispārējs skaidrojums, kāpēc negadījums notika.

Vebrāks norāda, ka pirms katra posma (divi gan tik bijuši), viņi (komanda?) rūpīgi izpēta maršrutu un viņš pats izmantojot, gan Google Earth, gan papīra kartes, gan citus rīkus. Viņam grūti neticēt, jo profesionālais CV liecina par pamatīgu pieredzes bagāžu, tai skaitā, ejot apkārt pasaulei. Pirms otrā posma VOR ofiss ziņoja, ka reģions, pa kuru iet maršruts, dalībniekiem būtībā ir nezināms.

Kamēr Team Vestas Wind komanda un VOR vēl formulē oficiālo viedokli, tikmēr ļoti labprāt vēlētos uzzināt Jūsu viedokli par šo situāciju. Īpaši to, kuri ir devušies tālajos jūras pārgājienos vai uz mazāk zināmām vietām.

Tātad.

Kas varēja būt par pamatu TVW negadījumam? Izmantoto karšu kvalitāte? Tīri cilvēcisks neaprēķins? Cik un kādām kartēm vispār var uzticēties? Kādām kartēm vajadzētu būt uz borta īpaši garākos pārgājienos? Google Earth  + papīra kartes + elektroniskās kartes?  Kā vislābāk navigēt vietās, kas ir mazāk zināmas un informācija par kurām kartē ir skopa vai neprecīza?

Atbildes uz šiem reizēm ļoti pretrunīgajiem jautājumiem un viedokli vispār pa šo tēmu aicināti ‘poustot’ komentāros šeit pat Facebookā. Iespējams, kāda vērtīga atziņa kādam noderēs, plānojot savu nākamo jūras pārgājienu.

Negadījumā brīdī uzfilmēto, var skatīt šeit:

https://www.youtube.com/watch?v=U3YR5S0KIKs#t=97

https://www.youtube.com/watch?v=1gmnWEZCEiw&list=UUd-kj8ShMRRDKrONtkjVRgg

 

Team Alvimedica  stūrmaņa Will Oxley sarunu ar VOR Džeku Loijdu par negadījumu:

https://www.youtube.com/watch?v=MFy8cKotMUQ&list=UUd-kj8ShMRRDKrONtkjVRgg

 

Vispārīgi par apvidu, kur notika negadījums

http://en.wikipedia.org/wiki/St._Brandon.

 

Ieskatam (galvenie) viedokļi

http://blog.geogarage.com/2014/12/questions-asked-about-volvo-ocean-race.html

http://www.yachtingworld.com/blogs/elaine-bunting/volvo-ocean-race-yacht-bristling-technology-hit-well-known-reef/

http://sailinganarchy.com/2014/12/01/been-there/

http://sailinganarchy.com/2014/12/04/walking-tall/

http://forums.sailinganarchy.com/index.php?showtopic=162186&page=9#entry4760465

http://www.sail-world.com/Europe/Volvo-Ocean-Race:-Navigator-comments-on-error-aboard-Team-Vestas-Wind/129651

 

Team Vestas Wind stūrmaņa Voutera Vebrāka ziņojums 

http://www.sail-world.com/Europe/Volvo-Ocean-Race:-Navigator-comments-on-error-aboard-Team-Vestas-Wind/129651

http://sailinganarchy.com/2014/12/04/walking-tall/

 

preses konferences ieraksts pieejams šeit http://sailinganarchy.com/2014/12/08/winding-up/ 

 

NOTIKUMU VIETAS ATTĒLOJUMS DAŽĀDĀS KARTĒS

 

 

 

 

 

 

tuvplānā sk. http://1.bp.blogspot.com/-QbmJfgB3L1I/VHxH4erWSJI/AAAAAAAAAVM/N6Dm9_laqrI/s1600/C-Map_Cargados_Carajos_Shoal.png

 

 

 

tuvplānā sk. http://www.teamalvimedica.com/fileadmin/_processed_/csm_Screen_Shot_2014-11-29_at_7.05.05_PM_9421b3934c.png

 

 

 

 

1 komentārs

  • Kayazopay Sunday, 18 September 2022 19:45 Kayazopay

    2018 - Les Miserables School Edition 2017 - Believe buy real cialis online

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE