Tuesday, 21 April 2009 00:00

Jahtas FLANEF glābšanas operācija

Written by Ģirts Fišers-Blumbergs

Jahta FLANEF – 40 pēdu divmastu kečs ceļā no Plimutas uz Liverpūli. Uz borta viens cilvēks, vienlaicīgi arī jahtas īpašnieks ar pieredzi burāšanā lielāku par 30 gadiem.

Pasažieru prāmis ULYSSES – 208 metrus garš un 31.5 metrus plats, divpadsmit klāji, virsbūves augstums virs ūdenslīnijas 30 metri, regulāri kursē līnijā Dublina – Holiheda, servisa ātrums 22 mezgli, uz borta 300 pasažieri un 105 apkalpes locekļi.

Ātrgaitas glābšanas laiva – RIB tipa laiva ar speciālu konstrukciju, lai novērstu laivas apgāšanos viļņos, garums 6 metri, piekaramais motors 80 Z/S, max. cilvēku svars laivā 480 kilogrami.
 
Holihedas visu laika apstākļu glābšanas laiva – garums 17 metri, platums 5.5 metri, ātrums 25 mezgli, ekipāža 7 cilvēki, jūras spējīga jebkuros laika apstākļos.
 
29 septembra vakarā pasažieru prāmis Ulysses veica regulāro reisu no Dublinas uz Holihedu. Laika apstākli nebija no labvēlīgākajiem, bet ļoti pierasti šim rajonam. Pūta rietumu vējš 30 – 40 mezgli un jūras viļņošanās svārstījās no 2.5 – 3.5 metriem.
 
Nedaudz vairāk kā pus stundu pirms pienākšanas pie Holihedas ostas, sardzes stūrmanis un matrozis 22:20 pamanīja jūrā priekšā nedaudz pa labi sarkanu raķeti. Uz radara tika konstatēts neliels mērķis 5 jūdzes priekšā gandrīz pa kursu. Redzētais tika ziņots Holihedas krasta apsardzei, kura nekavējoties translēja trauksmes signālu visiem kuģiem, un sakta kuģa gaitas samazināšana. Mērķa virziena tika pamanīta balta mirgojoša uguns, kas šūpojās viļņos un brīžiem pazuda aiz to mugurām. Pietuvojoties līdz 2.0 – 1.5 jūdzei bija skaidri pamanāms, ka no jahtas ar rokas baterijas palīdzību tiek raidīts SOS signāls.
 
Prāmis tika apstādināts 50 – 100 metri virsvējā no jahtas, lai piesegtu to no vēja brāzmām un jūras šūpošanās. Briesmās bija nonācis divmastu kečs, kuram bija saplēsts grots un foks. Bezans vēl bija neskarts. Grotbomim bija salūzis kronšteins stiprinājuma vietā pie masta, kas arī bija par cēloni grotburas bojājumiem un visas nelaimes sākumam. Uz klāja atradās viens cilvēks. Sakarus nodibināt ar jahtu neizdevās.
 
Sākumā pulksten 23:35 krasta apsardzei tika pieprasīts helihopters, lai noceltu no jahtas tas komandu. Bet Irijā un Anglijā nakts laika helihoptera sagatavošana pacelšanai gaisā aizņem 45 minūtes plus vēl laiks, lai nonāktu līdz avārijas vietai. Vienlaikus no Holihedas ostas tika izsūtīta visu laika apstākļu glābšanas laiva ar brīvprātīgajiem glābējiem. Glābšanas laivas ierašanās laiks tika dots 00:20. Pēc dažu minūšu apspriedes uz kuģa tiltiņa un esošo laika apstākļu novērtēšanas tika nolemts nolaist kuģa ātrgaitas glābšanas laivu ar trim apkalpes locekļiem, lai pilnībā noskaidrotu stāvokli uz jahtas un nepieciešamības gadījumā noceltu no tās komandu.
 
Nolaistā ātrgaitas laiva pietuvojās jahtai un nodibināja mutisku kontaktu. Uz jahtas atradās tikai viens cilvēks un bez ievainojumiem, bet tuvu spēku izsīkumam. Tika pieņemts lēmums nogādāt jahtas skiperi uz kuģa borta. Tā pusnaktī glābšanas laiva ar visu jahtas skiperi tika pacelti uz Ulysses borta. Zīmīgi, ka šis brīdis bija arī jahtas skipera 62. dzimšanas dienas sākums. Prāmis tika lūgts uzkavēties notikuma vietā, līdz Holihedas glābšanas laivas ierašanās brīdim. 00:22 glābšanas laiva ieradās notikuma vieta un kuģa aizsegā izsēdināja divus komandas locekļus uz jahtas, kuri operatīvi nolaida un nostiprināja saplestos grotu un foku, ka arī neskarto bezanu. Tad jahta tika paņemta tauvā un buksēta uz Holihedas ostu. Prāmis 00:40 tika atlaists no notikuma vietas.
 
Saruna ar jahtas skiperi noskaidrojas daži interesanti fakti. Grotbomis bija lūzis jau dienas rīta pusē. Tā kā viņš uz jahtas bija viens, tad nebija spējīgs stiprajā vējā tikt galā ar salauzto grotbomi un saplēsto foku. Ticis iedarbināts motors un jahta vadīta uz Holihedu. Taču trīs jūdzes no krasta izbeigusies degviela un jahta ar saplēstām burām paisuma – bēguma straumes iespaidā sākusi atkal attālināties no krasta. Papildus motora problēmām bija radušās ari sakaru problēmas. Stacionārā rācija nezināmu iemeslu dēļ bija pārstājusi darboties un vienīgie sakaru līdzekļi bija palikušas sarkanas signālraķetes. Tā jahta bija dreifējusi nepilnas 12 stundas Holihedas apkārtnē un centusies pievērst garām peldošo kuģu uzmanību, līdz pusnaktī skiperis nonāca uz Ulysses klaja. 
 
Daži interesanti punkti, lai novērstu līdzīgas situācijas un kā rīkojas glābšanas dienesti.
Ja visa aparatūra uz jahtas sāk bojāties, tad nebūs nekā noderīgāka par vienu nelielu pārnēsājamo rāciju ar jūras frekvencēm, lai varētu sazināties ar krasta stacijām vai ari ar citiem kuģiem vai jahtām.
Helihopteri Anglija un Īrijā ir 15 minūšu gatavībā dienas laikā un tikai 45 minūšu gatavībā nakts laikā. Šāds laiks ir vajadzīgs, lai paceltos gaisā un vel papildus laiks kamēr nokļūst līdz negadījuma vietai. Šo laiku vajag rēķināt, ja atrodaties tuvu lielākām ostām, jo…
Visās lielākajās ostās gar Karalistes piekrasti atrodas glābšanas laivas, kuras ir pastāvīgā 15 minūšu gatavībā. Jebkurā diennakts laikā un jebkuros laika apstākļos glābšanas laiva izies no ostas 15 minūtēs. Klāt jāpierēķina attālums līdz notikuma vietai kuru tā veic ar 25 mezglu ātrumu. Šajā dotajā gadījumā ir redzams, ka glābšanas laiva ieradās notikuma vietā pēc 45 minūtēm. Ja jūs izglābs ar helihopteru, tad ir ļoti liela iespējamība, ka savu jahtu vairs neredzēsiet. Toties glābšanas laivas 99 % gadījumos paņem tauvā arī negadījumā cietušo jahtu, ja tas nerada briesmas pašai glābšanas laivai.
 
Glābēji no glābšanas laivas strādā operatīvi un tajā pašā laika nesaudzējot viņiem mazsvarīgas lietas. Dotajā gadījumā divi vīri novāca saplēstus grotu un foku, kā arī nesaplēsto bezanu nepilnas minūtes laikā. Darbā tika laisti naži un neviena no fallēm vesela nepalika.
 
Šis stāsts ir ar laimīgām beigām. Skiperis ieradās Holiheda pulksten 01:40, jahta tika pietauvota Holihedas osta 03:30 un jahtas skiperis 30. septembri svinēja savu 62 dzimšanas dienu, kura beidzas, kā bija plānota iepriekš, ar draugiem Liverpūlē.

74 komentāri

 • BruceAlurf Sunday, 25 September 2022 10:27 BruceAlurf

  You revealed this well.
  safeway pharmacy canadian pharmacy no prescription online discount pharmacy

 • MichaelUndow Saturday, 24 September 2022 22:46 MichaelUndow

  You said it perfectly.!
  viagra generic online pharmacy canadian online pharmacies canadian pharmacies without an rx https://canadianpharmacylist.com

 • BruceAlurf Saturday, 24 September 2022 20:31 BruceAlurf

  Incredible plenty of terrific facts.
  canadian prescriptions humana online pharmacy pharmacy online no prescription

 • AlvinSkync Friday, 23 September 2022 15:35 AlvinSkync

  Beneficial content. Thank you.
  what to include in a college essay what to write for a college essay top resume writing services

 • MichaelUndow Thursday, 22 September 2022 16:09 MichaelUndow

  Nicely put, Thank you!
  pharmacie canadienne online pet pharmacy price pro pharmacy canada https://canadarx-drugservices.com

 • BruceAlurf Thursday, 22 September 2022 13:35 BruceAlurf

  Appreciate it. A lot of advice!
  northwest pharmaceuticals canada national pharmacies apollo pharmacy online

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE