Saturday, 20 March 2010 21:01

Traģēdija Kiprā

Written by Ģirts Kļaviņš

16. martā apmēram pusē četros no rīta pie Patosas ostas avarējusi jahta ar 4 cilvēkiem uz borta. Viens cilvēks pazudis bez vēsts. Glābšanas operācijas laikā noslīcis viens no glābējiem. 

Vējš un viļņi ~ 5-6 balles, jahta - Bavaria 30. Tas īsumā. Tomēr gadījums no drošības viedokļa un iespējami pieļautajām kļūdām (kuras vēl tiek analizētas) ir ļoti rosinošs uz pārdomām. Un konstruktīvas pārdomas par drošības jautājumiem var izglābt dzīvības. Tādēļ vairākas dienas sekoju šim notikumam un uzrakstīšu, ko esmu noskaidrojis un sapratis. Izmeklēšana un apstākļu noskaidrošana vēl turpinās, tāpēc, iespējams, raksts tiks koriģēts vai papildināts.

Notikumu hronoloģija.

Jauns pāris, Jaroslavs un Ludmila Zavarzini 2008. gadā pārdevuši dzīvoklīti Maskavā un Kiprā nopirkuši lietotu 2007.gada Bavaria 30, lai kopā ar 2 gadus veco dēlu pilnībā pārvāktos dzīvot uz jahtas un ceļotu pāri okeānam. Kā noprotams, ceļa mērķis Nr. 1 ir bijusi Polinēzija. Jahta tiek pārdzīta uz Finiki Grieķijā, kur pāris īrē piestātni jahtklubā, gatavo jahtu un paši veic nelielus dienas izbraucienus. Burāšanas pieredzes nevienam no viņiem nav. Nekādas. Ceļojuma sākums aizkavējas ģimenes pieauguma dēļ. 2009. maijā Zavarziniem piedzimst meita Sofija. Arī viņa jau no 1 mēneša vecuma dzīvo uz jahtas. Ģimene veic nelielus izbraucienus, bet plāno jau 2010. gadā doties okeānā. Dažas reizes apmeklē Kipru, lai varētu noslēgt un no jauna uzsākt uzturēšanos Grieķijā.

Jahtas weblapa: goodmoodproject.net Ideja kā tāda (pamest visu un ar maziem bērniem ceļot pa jūru) tiek ļoti aktīvi apspriesta forumā: katera.ru Dominē viedoklis, ka nopietnākiem pārbraucieniem tomēr nepieciešama nopietnāka pieredze, kura iegūstama pakāpeniski. 30. janvārī Ludmila pakrīt uz mola, salauž atslēgas kaulu un gūst smadzeņu satricinājumu. Viņas roka no tā brīža ir nekustīgi fiksēta, sākumā ar pārsēju, vēlāk ar speciālu korseti. 13. martā agri no rīta jahta Good Mood iziet no Finnikes uz Kipru. Cik saprotams, autopilota (vismaz darba kārtībā) nav. Vējš ~ 15 mezgli no muguras. Sieviete ar 1 roku nekāda lielā stūrētāja nav, tādēļ, domājams, naktī uz 16. martu Jaroslavs jau ir pamatīgi noguris. Naktī jahta tuvojas Patosas ostai novērtēt situāciju, vai nav iespējama enkurošanās līcī. Saskaņā ar lociju ieeja naktī tur nav rekomendēta, bet pie šāda virziena un stipruma vēja, arī dienā ne. Par ugunīm ir piezīme, ka tās var neatrasties vietā (!) vai nedegt. It kā pieņemts lēmums doties atpakaļ jūrā un tālāk uz Limasolu. Jahta iet ar motoru (19 ZS), bez burām. Pie stūres, bez glābšanas vestes un nepiesprādzējies atrodas Jaroslavs. Ludmila guļ kokpitā guļammaisā, arī bez vestes un nepiesprādzējusies. Bērni atrodas kajītē (ahtera?). Vējš 6 balles, viļņi ap 2 -3 m vai mazāki. Dziļums 20 m. Šajā brīdī milzīgs vilnis (?) jahtu sagriež un pilnībā apgāž. Pēc brīža laiva ir iztaisnojusies, masts nolauzts, bet motors darbojas. Taču dzenskrūve uztin galu un motors noslāpst.

Jaroslavam izdodas peldus nokļūt līdz ~200 metru attālajam krastam un izsaukt glābējus. Viņš nokļūst slimnīcā ar hipotermiju. Glābēji meklē Ludmilu, bet neveiksmīgi. Arī glābēju RIB tiek apgāzta. Tajā ir 2 cilvēki. Mugurā tikai formas tērpi. 1 no glābējiem, kurš bija piesprādzējies pie laivas, tiek izcelts ar helikopteru. Otrs noslīkst. Bērni tiek evakuēti no jahtas sveiki un veseli. Pati jahta tiek izskalota krastā vienīgajā smilšainajā pludmales posmā visā piekrastē. Korpuss nav cietis nemaz. Ludmila joprojām tiek meklēta. Katera.ru ir atvērtas vairākas diskusiju tēmas. Pirmā, ar sākotnējo ziņu - veltīta praktiski tikai palīdzības sniegšanai. Patiesi apbrīnas vērts, cik efektīvi un atsaucīgi, gan Turcijā, gan Kiprā, gan Krievijā dzīvojošie krievi sniedz atbalstu saviem tautiešiem. Ir saziedota nauda, atrasta pagaidu dzīves vieta Jaroslavam ar bērniem, tiek organizēta juridiskā palīdzība un radinieku nokļūšana Kiprā. Ir, protams, arī latviešu tipa personas vērtējošie negatīvie komentāri (piemēram, kā ziņās par Kaupo pazušanu), bet tādi tiek ļoti ātri nolikti pie vietas. Citā tēmā notiek "lidojuma apspriešana". Jaroslavs apgalvo, ka izglābies tieši tādēļ, ka viņam neesot bijusi glābšanas veste - ar to viņš nevarētu peldēt un būtu ienests un sadauzīts akmeņos. Ludmilai glābšanas veste nebūtu paspējusi uzpūsties, jo viņa bijusi guļammaisā. Tomēr pārliecinoša vairākuma viedoklis ir pilnīgi pretējs: piesprādzējušies viņi abi būtu pēc jahtas iztaisnošanās atradušies kokpitā. Tiesa - reliņi nav objekts pie kura sprādzēties. Nepieciešams fiksācijas punkts kokpita iekšpusē. Standartā Bavārijai tāda nav. Arī par glābšanas vestēm viedoklis ir samērā kategorisks: TĀM IR JĀBŪT UZVILKTĀM. Sevišķi naktī, vētrā. Tiek diskutēts par milzu viļņa izcelsmi. Jaroslava viedoklis, kas kategoriski apstrīdēts netiek, ir, ka tas bijis negaidīts vilnis no jūras. Tāds kā šis:news.bbc.co.uk Tomēr dažādās variācijās dominējošs viedoklis ir, ka patiesībā jahta bijusi tuvāk krastam, kā kapteinis domājis, un, avārija notikusi vietā, kur jūras dziļums strauji mainās no ~ 20 uz 4-5 metriem. T.i. būtībā jahtu apgāzušas piekrastes bangas. Par labu šai versijai liecina arī vairākās vietās salūzušais masts, kur viens no lūzumiem ir zemāk par apakšējo zāliņu.

Sekot notikumu attīstībai var forumos:

Notikums un, īpaši 30 gadīgā policista Andreasa Georgiou nāve ir izraisījusi arī asas diskusijas Kiprā gan par ostu stāvokli, gan glābšanas dienestu aprīkojumu Patosas un Lasi ostas plāno atjaunināt jau no 2007.g. Tās ir tādas, kādas bijušas pirms 100 gadiem. Prolēmas ir ar 2 UNESCO reģistrētiem antīkiem objektiem - milzīga birokrātija. Paredzēti jauni moli un zemūdens darbi. Pētījumi ir, bet ostai nav īpašnieka.

Policijas laivas esot 30-40 gadus vecas, jaunu iepirkumi atcelti, jo nauda, gluži kā Latvijā, vajadzīga svarīgākām lietām. Policisti bijuši tērpti tikai formās. Jūrā izgājušu jau pēc nodežūrētas maiņas, pēc priekšniecības pavēles.Andreasam mājās palikusi smagi slima sieva.

P.S. Ludmilas mirstīgās atliekas atrastas piekrastes akmeņos 23. martā no rīta.

297 komentāri

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE