Monday, 13 December 2010 20:21

Nodevas vieglprātībai Taizemē

Ikgadējais Puketas Karaļa kauss ir Āzijas lielākā un populārākā regate. Nodibināta 1987. gadā, par godu Taizemes Karaļa 60. dzimšanas dienai, tā notiek katru gadu decembra pirmajā nedēļā. Arī šajā gadā tā pulcēja prāvu skaitu dalībnieku. Tomēr regati pēdējā dienā nācās pārtraukt un to ar šausmām atcerēsies daudzi jahtu īpašnieki un apdrošinātāji.

11. decembrī divas tropiskās vētras Ķīnas jūrā atnesa līdz Puketas piekrastei šim laikam neraksturīgu 20 mezglu rietumu vēju, kas brāzmēs sasniedza 25 mezglus, kā arī izteiktu viļņošanos (rulli) līdz 2m, kas piekrastē pārvērtās bangās. Ainu papildināja 2 mezglu straume piekrastē.

Kaut arī 20 mezglu vējam un 2 m viļņiem nevajadzētu radīt nekādas problēmas tik pieredzējušiem burātājiem, kādi piedalījās šajās prestižajās sacīkstēs,  pretī Katas pludmalei noenkurotā 98 jahtu flote absolūti nebija tam gatava.

Laika ziņas tika pilnībā ignorētas. Visi uzvedās tā, it kā būtu garantēts šeit parastais krasta vējš. Daļa jahtu, sakarā ar piedalīšanos sacensībās bija "atvieglojušās" uz enkura rēķina, ņemot to pēc svara ne visai piemērotus savām laivām. Bet arī tie, kuriem bija atbilstošs enkurs un ķēdes pietiekamā garumā, noenkurojās tik ļoti par tuvu krastam, ka iespēju manevram nepalika, un augsto viļņu dēļ tās atradās jau bangu joslā. Kopumā 12 laivas (2 trimarāni, 3 katamarāni un 7 ķīļjahtas) nespēja noturēties uz enkura un nonāca krastā, tai skaitā sacensību uzvarētāji IRC-1 klasē ar First 44.7, kuras īpašnieks un stūrmanis ir pieredzējis Austrālijas burātājs un liela jahtkluba komandors.

Kā raksta regates dalībnieks no Maskavas, vissliktāk izgājis kādam First 21.7, kurš arī stāvējis vistuvāk krastam. Vilnis to apgāzis pār priekšgalu uz ar salauztu mastu izsviedis krastā. Vieglāk tika cauri daudzkorpusu jahtas - tās, palīdzot atpūtnieku pūlim, tika izvilktas krastā, augstāk par paisuma līniju, bez būtiskiem bojājumiem. Daudzām ķīļjahtām ir saplaisājuši korpusi, ielauzti borti, u.t.t. Aculiecinieks raksta, ka bezrūpība bijusi masveidīga - šajā enkurvietā stāvējuši katru vakaru, katrs centies nostāties tuvāk krastam, tad visa komanda devusies uz krastu svinēt uzvaras, uz vairuma jahtu naktī neviena neesot bijis.

Jānovērtē arī daudzu brīvprātīgo palīgu veiksme, jo neviens nav cietis, daudziem burtiski lienot apakšā zem daudztonnīgajiem korpusiem, kurus mētā viļņi.

Un vēl no pagājušās nedēļas Taizemes jaunumiem - jaunas luksusa motorjahtas slīcināšana Ta Čin upē.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE