Tuesday, 02 November 2010 19:59

Polijas burinieks Fryderyk Chopin zaudē mastus

Pirms nepilna gada rakstījām par Kanādas mācību burinieka apgāšanos pie Brazīlijas. Vakar nelaime piemeklējusi Polijā reģistrēto divmastu kuģi "Frederiks Šopēns" (Fryderyk Chopin), kurš 2007.gada The Tall Ships Races ietvaros bija skatāms arī Rīgā.

Ceļā uz Karību salām, 100 jūdzes uz dienvidrietumiem no Scilly salām (t.i.ap 130 j.j. uz rietumiem no Bretaņas krastiem, kuģis bija iekļuvis 9 balles stiprā vētrā un kādā stiprākā brāzmā zaudēja abus mastus. Kapteinis Krzysztof Baranowski lūdza nekavējošu palīdzību 29. oktobrī 8:03 am. Uz avārijas vietu tika novirzīti 3 komerckuģi (tuvākie 6 stundu gājiena attālumā) un izsludināta gatavība krasta apsardzes helikopteram.

Burinieka dzinējs bija darba kārtībā, taču kapteinis nevēlējās to lietot, jo ūdenī bija pārāk daudz takelāžas, kas varētu bloķēt dzenskrūvi.

 

Kā redzams zemūdens fotogrāfijās, uz  dzenskrūves tomēr ir diezgan daudz kas satinies (04.11.2010).

 

 

Konteineru kuģim MSC Narissa nodrošinot nelielu aizsegu no vēja, zvejas kuģim Nova Spiro izdevās paņemt burinieku tauvā un uzsākt buksēt uz Falmutas pusi. Vakarā vilkšanu pārņēma kuģa īpašnieku nolīgts glābēju velkonis. Ļoti sliktajos laka apstākļos kuģi pavadīja 3 RNLI glābšanas laivas, jo atlikusī nestabilā takelāža nopietni apdraudēja tā drošību. Tomēr neviens netika evakuēts, jo atrašanās uz kuģa bija nesalīdzināmi drošāka par iespējamu mēģinājumu to atstāt milzīgos viļņos.

1. novembrī 09:30 burinieks tika pietauvots pie bojas Famutas ostā. Kopuma glābšanas operācija tiek vērtēta kā teicama.

Uz kuģa atradās 47 cilvēku komanda, 36 no tiem 14 gadus veci kadeti. Incidentā neviens nav guvis savainojumus. Pēc mastu bojājuma nepilngadīgajiem uz klāja atrasties netika atļauts.

Lai arī ļoti emocionāli, satraukti un noguruši, poļu jaunieši tomēr pauž apņēmību piedalīties kuģa remontā un turpināt ceļu. Šobrīd komanda ir nogādāta krastā un atpūšas hostelī. Lielus smieklus tiem izraisījusi ziņa, ka ar bērniem gatavi strādāt psihologi.

Privātai Polijas juridiskai augstskolai piederošais burinieks Fryderyk Chopin ir būvēts Gdaņskā 1992.g, tas ir 182 pēdas (55 m) garš,  8,5 m plats, ar iegrimi 4 m. Kuģa buru laukums: 1200 m2, dzinējs 520 zs.

Kapteinis Krzysztof Baranowski ir ļoti pieredzējis burātājs ar lielisku reputāciju. Arī šajā gadījumā par viņa rīcību ir tikai labākās atsauksmes.

 

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE