Tuesday, 28 June 2016 14:52

Cik tālu drīkst doties jūrā, neziņojot?

Cik tālu drīkst doties jūrā, neziņojot? Foto: sintija sīmane

Pirms laika kāds portāla buratajiem.lv lasītājs publicēja komentāru, kurā atklāja, ka viņa paziņam, par to, ka viņš neesot ziņojis par iziešanu no ostas, esot sastādīts administratīvais protokols. Peldlīdzeklis esot devies no Lielupes ostas līdz reidam un atpakaļ.

Ņemot vērā, ka lielākās neskaidrības ziņošanas pienākuma sakarā ir par to, cik tālu var doties jūrā (līcī) neziņojot, šajā rakstā pievēršamies tieši šim jautājuma aspektam, jo ziņošanas vai neziņošanas pienākumu nenosaka galamērķa tuvums.

Jau vēstījām, ka ziņošana par atpūtas kuģa (ja tā garums ir līdz 45 metriem) ienākšanu ostā un iziešanu no tās, ir viena no ostu formalitātēm, kas atpūtas kuģim jāveic ikreiz, kad tas iziet no ostas, dodas uz to, kā arī tad, ja sākotnēji ziņotā informācija mainās. Ziņošana tiek veikta cilvēku meklēšanas un glābšanas vajadzībām. Pie tam, šis pienākums ir neatkarīgi no tā, cik ilgu laiku plānots būt jūrā.

Ostas robežas nosaka Ministru kabinets pēc attiecīgās pašvaldības, ostas pārvaldes un valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītāja ieteikuma.

Osta ir ar robežām noteikta Latvijas sauszemes teritorijas daļa, ieskaitot mākslīgi izveidotos uzbērumus, un iekšējo ūdeņu daļa, ieskaitot iekšējos un ārējos reidus un kuģuceļus ostas pieejā, kas iekārtoti kuģu un pasažieru apkalpošanai, kravas, transporta un ekspedīciju operāciju veikšanai un citai saimnieciskai darbībai. (Likuma par ostām 2. pants)

Katrai ostai ir savi noteikumi par tās robežām.

Saskaņā ar Noteikumiem par Lielupes ostas robežu noteikšanu, Lielupes ostas teritorijas kopplatība ir 422 ha, kurā neietilpst ārējie reidi. Lielupes ostai tuvākais ārējais reids atrodas Rīgas brīvostas teritorijā. Līdz ar to atpūtas kuģim, kas iziet Rīgas jūras līci no Lielupes, atstājot Lielupes ostas teritoriju, ir pienākums ziņot par iziešanu no ostas arī tad, ja tā mērķis ir izmest vien nelielu līkumiņu līdz Rīgas brīvostas ārējam reidam.

Latvijas ostu robežas, kas noteiktas ar attiecīgajiem Ministru kabineta noteikumiem:

Engures ostas robežas;

Lielupes ostas robežas;

Liepājas ostas robežas;

Mērsraga ostas robežas;

Pāvilostas ostas robežas;

Rīgas brīvostas robežas;

Rojas ostas robežas;

Salacgrīvas ostas robežas;

Skultes ostas robežas;

Ventspils ostas robežas.

Atbilstoši labai jūras praksei un savai un savu pasažieru drošībai noziņo arī tad, ja dodies līcī vai jūrā, pat ja atpūtas kuģa stāvēšanas jahtklubs (osta) atrodas ārpus oficiālo ostu robežām.

Līdz ar to atpūtas kuģa īpašniekam, vadītājam vai to pilnvarotajai personai nav jāziņo vienīgi tad, ja atpūtas kuģis neatstāj ostas teritoriju, kā arī tad, ja sākotnējā informācija nemainās.

Ostu formalitāšu ievērošanu attiecībā uz paziņojumiem cilvēku meklēšanas un glābšanas vajadzībām (par iziešanu / ienākšanu ostā) kontrolē Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienests.

Kā dienests iepriekš jau ir norādījis, šīs formalitātes mērķis nav sodīt burātājus, bet glābt cilvēku dzīvības, jo veiksmīgai cilvēka dzīvības izglābšanai ir svarīga katra sekunde, tāpēc šī informācija ir vitāli nepieciešama.

#burādroši!

Ir viedoklis? Izsaki to raksta komentāru sadaļā zemāk!

6 komentāri

 • Krasta žurka Thursday, 30 June 2016 18:11 Krasta žurka

  Lasot jaunos kuģošanas noteikumus secinu, ka atpūtas kuģiem ārpus iekšējiem ūdeņiem vispār nav atļauts rādīties (sk. sākuma daļu noteikumiem). Rūpju pilnais raksts attiecas tikai uz jūras kapteiņiem, pārējie ar motorenēm un mazajām jahtām var braši ziņot MRCC par iziešanu līcī un uzreiz sagatavot vajadzīgo summu soda naudai.

 • Hanse Wednesday, 29 June 2016 22:10 Hanse

  Atceros padomju laikus kad pabāžot degunu līcī vajadzēja ziņot! Nu ko, atgriežamies pie pilnīgād kontroles!

 • Karamba Tuesday, 28 June 2016 23:23 Karamba

  Un tomēr..... būtu jauki, ja burātājiem.lv pastāstītu arī kādi min kab noteikumi darbojas Skandināvijā un citās apkārtējās Eiropas valstīs. Kāda lieluma atpūtas kuģi jāreģistrē un kuri nav (no 2.5m un sporta laivas - apsmiekls!! Zviedrijā no 12 m!!), kādiem un kad nepieciešamas vad. tiesības (zirgspēki un citi nosacījumi), kādos gadījumos jāziņo par iziešanu no ostas un varbūt vispār nav jāziņo ..... utt. utt. Un nevajag falši deklarēt "rūpes par cilvēku" - par to TIEM TUR vismazākā sāpe. Iebaksti kur gribi - pārliecināsies. Galvenais visā šajā sāgā ir "sist ar rubli"..... nu apmēram tā.
  Esmu tikai par kārtību un drošību uz ūdeņiem, labas jūras prakses pielietošanu un vadītāja atbildību, bet nevar samierināties ar
  laivotāju (mazu un lielu) pārvēršanu par cērpjamām aitām.

 • Dainis Tuesday, 28 June 2016 21:16 Dainis

  Murgs pilnigs vismaz 10 judzes vareja iedot

 • Uldis Tuesday, 28 June 2016 20:15 Uldis

  Kad Tava kule būs briesmās, tad Tev liksies pašsaprotami, kad tai jāpalīdz.

 • Janka Tuesday, 28 June 2016 17:24 Janka

  Pilnīgs sviests.
  Nebvahadzīga dienesta noslodze.
  Ja slikts laiks, nakts, tāls ceļš, tad jā, bet izbraucit jūrā noskalot kuli gan nav katru reizi jāziņo

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE