Saturday, 29 September 2012 00:00

VENDÉE GLOBE 2012 - jau drīzumā

Līdz vienam no aizraujošākajam notikumam burāšanas dzīvē Vendée Globe ir palicis nedauz vairāk par 40 dienām. Trešdien Parīzes prestižajā Maison de la Mutualité notikušās preses konferences laikā beidzot oficiāli tika paziņoti visi, kopumā 20, dalībnieki, kas 10.novembrī stāsies uz starta līnijas. Starp viņiem arī viens no pieredzējušākajiem un panākumiem bagātākajiem poļu burātājiem - Zbigņjevs „Guteks” Gutkovskis (Zbigniew „Gutek” Gutkowki).

Guteks Vendée Globe kvalificējās kā pēdējais, līdz ar to kļūstot par pirmo poļu burātāju, kas piedalīsies individuālajā burāšanā apkārt pasaulei bez apstājas un neizmantojot palīdzību.  Viņš norāda, ka ir lepns būt par šī piedzīvojuma daļu, un sacensību pabeigšana atrāk par 100 dienām viņu darīšot patiesi laimīgu.

Burāšanas karjeru viņš sāka kā dingiju sacensību dalībnieks, pārstāvot Polijas nacionālo burāšanas komandu (470 un 49-o klasēs), bet tāljūras burāšanai pievērsās 2000.gadā. Apkārt pasaulei Guteks ir apburājis jau divas reizes.

Pirmo reizi 2000.gadā, piedaloties daudzkorpusu jahtu komandu sacensībās bez apstāšanās The Race, bet otrreiz individuāli (arī kā pirmais poļu burātājs) VELUX 5 sacensībās 2010-2011.gadā, finišējot otrais.

Šīs sacensības Gutekam atnesa arī plašāku atpazīstamību pasaulē, kā gandarījumu par ķibelēm, kuras viņam nācās pārciest sacensību laikā (piemēram, bojāts ķīlis vai smagas traumas pašam), un atzinību par parādītajām lieliskajām burāšanas prasmēm. Tāpat viņš tika atzīts arī par 2011.gada labāko Polijas burātāju, kuru izvēlas citu burātaju balsojuma rezultātā.

Jāmin, ka sākotnēji savu interesi piedalīties Vendée Globe izrādīja cits poļu burātājs Kristofs  Ovzareks (Krzysztof “Kris” Owczarek), kurš tomēr līdz dalībnieku rindām netika.

Kopumā šajā, nu jau septītajā Vendée Globe, ir pārstāvētas sešas dažādas nacionalitātes. Pa vienam ir no Polijas, Spānijas, Itālijas/Francijas, 2 ir no Šveices un 3 no Lielbritānijas, pārējie no Francijas. 

Viņu starpā arī vienīgā sieviete - britu burātāja Samanta  Deivisa (Samantha Davies),kurai šis būs jau otrās sacensības. Iepriekšējā Vendée Globe 2008-2009.gadā viņa ieguva ceturto vietu.

Pieciem dalībniekiem šis Vendée Globe būs pirmās sacensības, diviem  - britam Maikam Goldingam (Mike Golding) un francūzim Dominikam Vavrē (Dominique Wavre) šīs būs jau ceturtās sacensības, pārējiem attiecīgi otrās vai trešās.

Runājot par vecumiem, jaunākajiem dalībniekiem ir 27 (Luī Burtons (Louis Burton)) un 29 (Fransuā Gabārts (François Gabart)) gadi, bet vecākajam (Dominiks Vavrē (Dominique Wavre) - 57 gadi. Savukārt vidējais dalībnieku vecums ir 43 gadi.

Inovatīvās IMOCA laivas

Attiecībā uz jahtām (IMOCA 60 pēdu Open vienkporpusniecēm (18.28 m)),kas piedalās šāja Vendée Globe, īpaši pieminēšanas vērtas ir divu Vendée Globedalībnieku jahtas.

Viena no tām ir spāņu burātāja Havjiera Sanso (Javier Sansó) peldošā labaratorija jeb jahta Acciona 100% EcoPowered. Pieminēšanas vērtā tā ir tādēļ, ka ir pirmā IMOCA laiva, kam mehānisko un elektrisko sistēmu darbināšanai nav nepieciešamas nekāda fosīlā enerģija.

Kā norādīts projekta mājas lapā, jahta ir 100% ilgtspējīga, pašpietiekama IMOCA. Tā ir aprīkota ar ģeneratoru, kuru darbina vienīgi jūras, saules un vēja saražota enerģija jeb tīrā enerģija.

Otra ir franču burātāja Marka Gilemota (Mark Guillemot) 2007.gada Safran,kuras inovatīvais risinājums galvenokārt slēpjas tās ķīlī – tas ir izgatavots no titāna. Šāds risinājums radās, mēģinot uzlabot jahtas izturību un hidodinamisko izpildījumu. Tādejādi arī Safran ir pirmā šāda veida laiva.

Jaunas drošības prasības

Lai mazinātu iespējas bojāt jahtas mastu un ķīli, ir grozīti IMOCA klases noteikumi, nosakot, ka jahtas ātrums tiek ierobežots ar jaunu iztaisnošanās momentu, bet gaisa velkme līdz 29 metriem, noteikti ikgadējās mastu un ķīļu pārbaudes, kam ir jāatbilst augstākajām būvniecības prasībām.

Papildus katrā jahtā ir ierīkota virs ūdens līnijas esoša avārijas lūka, kā arī katram dalībniekam visu laiku būs jānēsā personīgā signālboja.

Vendée Globe2.0 un mākslas filma 

Ejot līdzi laikam un sociālo mēdiju nepielūdzamajai ietekmei, arī  Vendée Globe ir kļuvis daudz interaktīvāks.

Jauna izskata mājas lapa, Twitter konts, Facebook lapa, virtuālais Vendée Globe, YouTube video kanāls un TV studija sacensību galvenājā mītnē Parīzē nodrošinās to, ka ikvienam būs iespēja sekot līdzi sacensībam 24 stundas 7 dienas nedēļā.

Lai nodrošinātu ziņu aktualitāti un iespēju sekot līdzi dalībnieku ikdienai, uz katras jahtas būs apgādātas ar sistēmu, kas ļaus uzņemt HD kadrus ar trīs video kamerām – 2 fiksētām, bet vienu mobilo.

Sacensību sākums un finišs tiks translēts tiešraidē, un ikviens tiem varēs sekot līdzi vai nu mājas lapā Vendée Globe  vai Dailymotion lapā. Savukārt sacensību laikā katru dienu tiks pārraidītas 3 minūšu apskats, katru nedēļu 13 minūšu iknedēļas apskats. Tāpat katru dienu no Vendée Globe TV studijas tiks nodrošinātas radio pārraides, bet katru nedēļu iknedēļas sarunu šovi.

Tāpat, 17.oktobrī  tiks izdota oficiāla grāmata par Vendée Globe, bet divas dienas vēlāk, 19.oktobrī, komiksu grāmata par burātāju, kas Vendée Globe piedalās  pirmo reizi. Savukārt novembra sākumā būs pieejamas īpaša Vendée Globe aplikācija telefoniem.

Kā īpašu šo sacensību notikumu daļu jāmin arī Francijas, Beļģijas un Spānijas kopražojuma mākslas filmas En Solitaire uzņemšana par burātāju, kas Vendée Globe piedalās pirmo reizi.

Tā būs būs pirmā tāda veida filma par Vendée Globe, un paredzēts, ka līdz skatītājiem tā nonāks nākamā gada rudenī.

Savukārt sacenību dalībniekiem visa reisa garumā, pateicoties Deezer Premium+ atbalstam un izmantojot datorus vai telefonus, tiks nodrošināta pieeja 18 miljoniem dziesmām.

Vendée Globejunioriem

Lai arī aktivitāšu rīkošana bērniem un jauniešiem dažādu profesionālo burāšanas sacensību laikā (parasti atklāšanās, vai starpposmos) ir ierasta lieta, Vendée Globerīkotāji ar Vandejas departamenta padomi priekšgalā šajā sacensību izlaidumā ir likuši ārkārtīgi lielu uzsvaru bērnu un jauniešu iesaistīšanai šājā pasākumā, uzsverot tā lielo izglītojošo nozīmi.

Papildus speciālai Vendée Globejunioru lapai, kura satur daudz izglītojošas, atraktīvā veidā pasniegtas nformācijas par sacensībām, dalībniekiem un burāšanu vispār, tiek veikti arī dažādi informatīvi pasākumi Vandejas departamenta skolās (piemēram, ir izvietotas vairāk nekā 600 interaktīvās tāfeles animēto video rādīšanai).

Tāpat skolam tiks nogādāti speciāli Vendée Globe mācību komplekti, kas satur, piemēram, bildes, animētos video interaktīvajām tāfelēm, video par burāšanas, Vendée Globevēsturi un dzīvi uz laivām.

Dažādi pasākumi tāpat ir plānoti arī sacensību ciematiņa darbības laikā, kā arī daudz dažādas izglītojošas aktivitātes saistībā ar burāšanu jauniešiem tiks piedāvātas arī visa skolas gada garumā. 

Interese par šāda veida informāciju un jauniešu iesaisti tiek izrādīta ne tikai no Vandejas departamenta skolām, bet arī no citām Francijas skolām.

Kā norāda organizatori, jauniešu iesaistīšana ir arī viens no Vendée Globemērķiem, un tiks darīts viss, lai to sasniegtu.

Būt vai nebūt jaunam Vendée Globe rekordam 

Kā katru reizi, arī šajā Vendée Globe viens no daudzajiem jautājumiem, kas šaudās daudzu galvās, ir jautājums par sacensību ilgumu. Sacensību direktors un Vandejas departamenta padomes prezidents Bruno Reteiljo (Bruno Retailleau) cer, ka tās būs 76 dienas, kas nav neiespējami.

Iepriekšējā Vendée Globeuzvarētājs francūzis Mišels Desežu (Michel Desjoyeaux) ceļu veica 84 dienās 3 stundās un 9 minūtēs.

Motivējot dalībniekus, kopējais naudas balvas fonds par pirmajām trīs vietām ir palielināts par EUR 100 000, un šogad būs EUR 600 000. Pirmās vietas ieguvēts tādējādi saņems EUR 160 000, otrās vietas ieguvējs EUR 100 000, bet trešās - EUR 75 000.

Šeit, var uzzināt, ko saka paši burātāji par tuvojošos Vendée Globe.


Vendée Globe 2012 dalībnieki:

 • Jérémie BEYOU (FRA/Maître CoQ) – piedalīsies otro reizi, 2008-2009.gadā izstājās
 • Arnaud BOISSIERES (FRA/AKENA Vérandas)  - piedalīsies otro reizi, 2008-2009.gadā septītais
 • Louis BURTON (FRA/Bureau Vallée) – piedalīsies pirmo reizi
 • Samantha DAVIES (GBR/Savéol) - piedalīsies otro reizi, 2008-2009.gadā ceturtā
 • Bertrand DE BROC (FRA/Votre Nom autour du Monde avec EDM Projets) - piedalīsies trešo reizi, 1992-1993.gadā un 1996-1997.gadā izstājās)
 • Tanguy DE LAMOTTE (FRA/Initiatives-coeur) – piedalīsies pirmo reizi
 • Kito DE PAVANT (FRA/Groupe Bel) - piedalīsies otro reizi, 2008-2009.gadā izstājās
 • Alessandro DI BENEDETTO (FRA-ITA, Team Plastique) – piedalīsies pirmo reizi
 • Jean-Pierre DICK (FRA/Virbac-Paprec 3) - piedalīsies trešo reizi, 2004-2005.gadā sestais, 2008-2009.gadā izstājās
 • François GABART (FRA/MACIF) – piedalīsies pirmo reizi
 • Mike GOLDING (GBR/Gamesa) – piedalīsies ceturto reizi, 2000-2001.gadā septītais,  2004.-2005.gadā trešais, 2008-2009.gadā izstājās)
 • Marc GUILLEMOT (FRA/Safran) – piedalīsies otro reizi, 2008-2009.gadā dalītā trešā vieta
 • Zbigniew GUTKOWSKI (POL/ENERGA) - piedalīsies pirmo reizi
 • Jean LE CAM (FRA/SynerCiel) - piedalīsies trešo reizi, 2004-2005.gadā otrais, 2008-2009.gadā izstājās
 • Armel LE CLEAC’H (FRA/Banque Populaire) - piedalīsies otro reizi, 2008-2009.gadā otrais
 • Vincent RIOU (FRA/PRB) – piedalīsies trešo reizi, 2004-2005.gada uzvarētājs, 2008-2009.gadā dalīta trešā vieta
 • Javier SANSO (ESP/ACCIONA 100% EcoPowered)  - piedalīsies otro reizi, 2000-2001.gadā izstājās
 • Bernard STAMM (SUI/Cheminées Poujoulat) – piedalīsies trešo reizi, 2000-2001.gadā un 2008-2009.gadā izstājās
 • Alex THOMSON (GBR/HUGO BOSS) – piedalīsies trešo reizi, 2004-2005.gadā un 2008-2009.gadā izstājās
 • Dominique WAVRE (SUI/Mirabaud) – piedalīsies ceturto reizi, 2000-2001.gadā piekais, 2004-2005.gadā ceturtais, 2008-2009.gadā izstājās