Wednesday, 22 April 2015 22:08

Aprit 46 gadi kopš pirmā solo burājuma apkārt pasaulei bez apstāšanās (+ video)

Robins Knoks - Džonstons pēc finiša 1969.gadā 22.aprīlī Robins Knoks - Džonstons pēc finiša 1969.gadā 22.aprīlī Foto: Clipper Race

20.aprīli pilnīgi noteikti var dēvēt par tālburātāju dienu. Precīzāk, visu to, kuri burā un ir apburājuši apkārt pasaulei, dienu. Tāpat arī par atklājēju un piedzīvojumu meklētāju dienu, kas pierādīja, ko spēj cilvēks. Dienu, kas atvēra vēl līdz tam neatklātu pasauli un iespējas.

Šodien pirms 46 gadiem, 1969.gadā Clipper Race valdes priekšsēdētājs un dibinātājs Sers Robins Knohs - Džonstons vienīgais sekmīgi finišēja sacīkstēs apkārt pasaulei Sunday Times Golden Globe.

Knohs - Džonstons bija viens no deviņiem sacensību dalībniekiem, kas sacīkstes uzsāka, bet vienīgais, kas tās pabeidza, kļūstot par pirmo burātāju, kam izdevies vienatnē apburāt apkārt pasaulei bez apstāšanās.

 

Foto: Clipper Race |  30 gadus vecais Knohs - Džonstons savā jahtā Suhaili

 

Sacīšu starta un finiša vieta bija Falmuta (Lielbritānija). 

Knohs - Džonstons, kurš tolaik bija 30 gadus vecs, ceļā pavadīja 312 dienas. Pie tam, šo burājumu viņš paveica bez modernām tehnoloģiskām iekārtām uz borta. Sacīkstes sākās 1968.gada 14.jūnijā.

 

 Foto: Clipper Race | Jahta Suhaili (32 ft /  9.8 m). 30 gadus vecais Knohs - Džonstons pirmo solo ceļojumu apkārt pasaulei veica 312 dienās.

 

Es joprojām bieži domāju par to dienu”, saka Knohs - Džonstons, kuram tagad ir 76 gadi.

Tas bija ļoti īpašs brīdis būt par liecinieku visām tām laivām, kas bija devušās jūrā, lai redzētu manu finišu, un pēc tam lielais cilvēku pūlis krastā. Cilvēki runāja, ka ne cilvēks, ne laiva nevar apburāt vienatnē apkārt pasaulei, bet tas mani vēl vairāk uzkurināja. Izaicinājumam bija grūti stāties pretī.

Varēt teikt, ka esi pirmais no septiņiem miljardiem pasaules iedzīvotāju, kas kaut izdarījis pirmo reizi, ir patīkami. Tas izmainīja manu dzīvi. Es devos ceļā kā jauns, ambiciozs puika un atgriezos pavisam cits cilvēks.

Pēc ilga pārtraukuma profesionālajā solo burāšanā dalība transatlantijas solo sacīkstēs Route du Rhum 2014. gada rudenī atgrieza mani atpakaļ tajā pirmajā ceļojumā.

 

Foto: Clipper Race | Knohs - Džonstons pēc iegūtas 3.vietas Route du Rhum sacīkstēs 2014.gada novembrī.

 

Patika burāt vienatnē man nav mazinājusies, tāpat kā apetīte uz piedzīvojumiem, stāsta Knohs - Džonstons.

Pēc 1969.gada solo burājuma apkārt pasaulei, 1977.-1978.gadā Knohs - Džonstons bija jahtas Condor komandas kapteinis Whitbread sacīkstēs (tagad Volvo Ocean Race), divos posmos finišējot pirmajā vietā. 1994.gadā kopā ar kapteini, jaunzēlandieti Pīteru Bleiku, ar jahtu Enza New Zealand, ieguva prestižo Jules Verne Trophy par ātrāku burājumu apkārt pasaulei. 2006.-2007.gadā 68 gadu vecumā izcīnīja 4.vietu piecu posmu Velux5Ocean solo sacīkstēs apkārt pasaulei.

 

Foto no pirmā colo burājuma apkārt pasaulei

 

Video

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE