Saturday, 20 October 2012 20:03

ROLEX MIDDLE SEA RACE 2012: jauna cīņa sākusies

Šodien, 20.oktobrī, lielgabalu dārdoņai skanot, Valetas (Malta) vēsturiskāja ostā Grand Harbour tika dots starts 33.Rolex Middle Sea Race. Uz starta stājās rekorliels jahtu skaits - 84 jahtas no 19 dažādām valstīm. Starp tām arī Sailing Team Belka (First 40.7/RUS 2628), kuras komandā ir divi burātājii no Latvijas - kapteinis Ilgonis Balodis un kapteiņa palīgs Kristaps Dzenis.

Jahtas, atbilstoši savai klasei, startēja sešās grupās (kam atbilst arī piecas krāsas jahtu atrašanās vietas noteikšanas sistēmā). Lielākās – maxi jahtas, startēja kā pēdējās. Sailing Team Belka startēja trešajā, oranžajā grupā un pārstāv IRC un ORC ieskaites 4.klasi. IRC 4.klasē ir pavisam 36 komandas, bet ORC 4.klasē – 20.

Rolex Middle Sea Race gleznainais maršruts iet pretēji pulksteņrādītāja virzienam apkārt Sicīlijai un vairākām citām Tirēnu un Vidusjūras saliņām, kā arī šo sacensību simbolam - vulkāniskajai salai Stromboli. Sacensību finišs tāpat kā starts ir Valetā. Kopējais veicamās distances garums ir 606 jūras jūdzes. 

Komandas cīnās par Rolex Middle Sea Race Trophy un Rolex Yacht –Master pulksteni, kuru pagājšgad ieguva vietējā Maltas komanda ar jahtu J/122 Artie (šogad startē kā Artie –RTFX) (kapteinis Lī Satariano). Krieviju pārstāvošās komandas, ieskaitot Sailing Team Belka, cīnās arī par Krievijas Burāšanas Federācijas un Okeāna sacīkšu kluba „600 jūdzes” izsludināto ceļojošo kausu „600 jūdzes”. To piešķirs labākajai Krieviju pārstāvošajai ekipāžai. 

Meteorologi prognozē vien vieglu vēju

Lai gan Rolex Middle Sea Race maršruts ir slavens kā taktiski sarežgīts pastāvīgi mainīgo laikapstākļu dēļ, tomēr šogad cīņā par uzvaru varētu būt noteicoša komandu psiholoģiskā izturība. Proti, meteorologi prognozē vēja trūkumu lielākajā daļā distances. 

Kā dienu atpakaļ norādīja laikapstākļu eksperts un pieredzējušais burātājs (arī šo sacensību iepriekšējā gada uzvarētajs savā klasē) Maiks Brautons (Mike Broughton), laikasptākļus šobrīd nosaka augsta spiediena apgabals virs Itālijas centrālās daļas. Tas lēnām virzās uz dienvidiem un līdz Sicīlijas centrālajai daļai visdrīzāk nonāks Svētdien pa dienu, līdzi atnesot vieglu, bet mainīgu vēju, radot sarežģītus apstākļus pirmajai sacensību naktij un arī nākamajai  dienai.

Tuvojoties Mesina jūras šaurumam piltuvveida efekts varētu radīt brīzi no dienvidiem, kas tomēr stiprākā vējā varētu nepāraugt. Kā norāda Brautons, piecu jūdžu garais posms starp Mesinu un Stromboli ir mainīga vēja ātruma un virziena rajons, un tā tas ir sagaidāms arī šogad.

Brautons tāpat prognozē, ka viegls vējš visticamāk saglabāsies līdz pat Pirmdienai, kad varētu sagaidīt kaut kādas izmaiņas, iespējams stiprāku vēju no ZR.Savukārt Otrdien vēja ātrums jau varētu pieaugt līdz pat 20 mezgliem, tomēr šī prognozes ticamība ir vien par 60%.

Līdz ar to ir sagaidāmas lēnas sacensības, un daļai komandu, lai tās pabeigtu, varētu būt nepieciešamas pat piecas dienas. Visticamāk netiks uzstādīts arī jauns Rolex Middle Sea Race rekords. Pašreizējais ir 47 h, 55 min un 3 sec, kuru 2007.gadā uzstādīja amerikānis Džordžs Deivids (George David) ar 90 pēdu garo Maxi Rambler.

Par to, kā Sailing Team Belka komanda gatavojās šīsdienas sacensībām un sacensībās gaidāmo, stāsta komandas kapteinis I.Balodis: 

„Šodien (19.10.- autora piezīme) aizbraucām izlūkot starta līniju. Izmēģinājām rītdienas startu. Noskaņojums ir labs, kaut arī Raymarin elektroniskais vēja rādītājs mums negrib strādāt neparko un arī metereologi ziņo par pamatīgu vēja trūkumu lielākajā daļā distances. Ta kā brauksim, vadoties pēc vējdiegiem un analogā vēja rādītāja masta galā. Tādos apstākļos no elektronikas tapat nav nekādas jēgas - vecais vilnis to purinās un rādījumi būs nederīgi.

Nemazāk svarīgi bija iziet jahtas tehnisko apskati 2.jūras kategorijai. Pārbaude bija diezgan punktuāla, saņēmām dažus aizrādījumus, bet tai pašā dienā tos novērsām. Seviķa uzmanība protams tika pieversta drošības ekipējumam. Vispār, parbaudītāji bija ļoti labvēlīgi noskaņoti.

Pie regates organizatoru izliktajiem pontoniem visas šās dienas vilnis un vējš pamatīgi purināja jahtas. Gulēt bija grūti. Saņēmāmies nekaunību un pārbraucām dziļāk ostā. Apsargi gan trieca mūs prom, taču izrādās, pareizie krievu mātes vārdi darbojas efektīgāk par baltiešu diplomātiju. Tā kā mēs vienkārši palikām turpat, neskatoties uz ostas ofisa neizpratni un sargu uzstājību. Beidzot komanda mierīgi izgulējās.

Tie, kuri pasteidzās jau nopirkt lidmašīnas biļetes, lai paspētu uz Marmaris Race Week - tiem nāksies pamatīgi pasvīst, vai arī lidot ar citu reisu. Godīgi sakot, šādu vēja trūkumu nebiju gaidījis; vairāk bija noskaņojums uz vētru, bet tas nekas. Mēģināsim nest spinakeri asajos kursos- viss būs labi!” 

Komandu progresam līdzi var sekot ŠEIT

Bildes un video no šīs dienas starta var apskatīt attiecīgi ŠEIT un ŠEIT

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE