Tuesday, 30 October 2012 22:52

ROLEX MIDDLE SEA RACE 2012 noslēgusies, balvas arī Sailing Team Belka

Sestdien, 27.oktobrī, ar svinīgu balvu pasniegšanas ceremoniju Maltā noslēdzās 33.Rolex Middle Sea Race.  Šogad tajās piedalījās 83 jahtas no 19 dažādām valstīm. Tas bija lielākais dalībnieku skaits šīs regates vēsturē. Bet pašas sacensības viennozīmīgi var raksturot kā vienas no lēnākajām.

Rolex Middle Sea Race, kura ir slavena ar biežām laikapstākļu un vēja stipruma un virzienu maiņām, šogad komandu cīņas sparu un izturību pārbaudīja pavisam citā veidā.

Ierastā sprinta vietā komandas lielāko daļu no 606.j.j garās distances pavadīja, izmisīgi dzenoties pēc vājā, nepastāvīgā vēja, kas negribīgi pieauga vien pa laikam.

Aktīvāka burāšana sākās tikai distances beigu posmā pie Lampedusas, kur dramatiska laikapstākļu maiņa uz vienu dienu atnesa negaisu, spēcīgas lietusgāzes un ilgi gaidīto vēju. 

Vidējais dienu skaits, ko jahtas pavadīja jūrā, bija 5 - 6 dienas ierasto 2 - 4 vietā. Pēdējā jahta finišēja īsi pirms sacensību noteiktā noslēguma laika, bet 14 jahtas laikapstākļu dēļ sacensības nebeidza.

Slovēņi pirmie finišā

Pirmā jahta, kas šķērsoja finiša līniju, bija slovēņu maksi Esimit Europe 2.

Viņi šo titulu ieguva jau trešo reizi pēc kārtas, tādējādi atkārtojot itāļu jahtas Benbow panākumu.

Itāļi uzvaras šajā kategorijā ieguva no 1975.gada līdz 1977.gadam.

Esimit Europe 2 distanci veica 3 dienās, 13 stundās, 33 minūtēs un 15 sekundēs jeb 85 stundās 33 minūtēs un 15 sekundēs.

Līdz ar to Rolex Middle Sea Race rekords – 47 stundas 55 minūtes un 3 sekundes, kuru 2007.gadā uzstādīja amerikāņu burātājs Džordžs Deivids ar 90 pēdu garo Maxi Rambler, arī šogad netika pārspēts. 

Pēc finiša Esimit Europe 2 jahtas kapteinis Jočens Šūmans (Jochen Schumann) atzina: „Šīs bija ļoti ilgas sacensības – cerams, ka ilgākās no visām, kurās mēs jebkad piedalīsimies”.

Šūmans savulaik ieguvis gan olimpisko zeltu, gan guvis uzvaru Amerikas Kausā.

Dienvidāfrikāņu vētrainā uzvara

Galveno balvu, Rolex Middle Sea Race Trophy un Rolex Yacht – Master pulksteni, izcīnīja Dienvidāfrikas jahta Hi Fidelity (Welbourne 46).

Dienvidāfrika tādējādi ir devītā valsts, kas ieguvusi šo prestižo trofeju.

Pārējās ir ASV, Austrija, Francija, Grieķija, Itālija, Lielbritānija, Malta un Vācija. 

Rolex Middle Sea Race Trophy ir ceļojoša balva, kura komandām tiek piešķirta tikai uz fotogrāfēšanāš laiku. Tā paliek turpat Maltā. 

Jahtas īpašnieks un kapteinis Edijs de Viljiers (Eddie De Villiers): 

„Man vienmēr interesējušas navigācijas ziņā sarežģītas regates. Kopā ar Rolex Sydney Hobart Yacht Race, šīs bija vienas no sacensībām, kurās savas dzīves laikā vēlējos piedalīties. 

Uzvara Rolex Middlea Sea Race iespējams ir manas burāšanas karjeras augstākais sasniegums. Tā bija burvīga pieredze un ir kaut kas tāds, ko es glabāšu atmiņā visu savu mūžu.”


Hi Fidelity
Valetas ostā Marsamxett Harbour finišēja pēc 5 dienām, 18 stundām, 38 minūtēm un 10 sekundēm (faktiskais laiks: 4 dienas, 16 stundas, 48 minūtes un 15 sekundes), pamatīga negaisa, spēcīgu lietusgāžu un ap 37 mezgliem stipra vēja svētīti. 

Dienvidāfrikas komandai, kas ir kopā jau kopš bērnības, šī nav pirmā lielā uzvara. 2010.gada Rolex China Sea Race laikā viņi ieguva gan galveno balvu, gan bija pirmā jahta, kas šķērsoja finiša līniju.

Savukārt pagājušā gada uzvarētājai Maltas jahtai Artie - RTFX (kapteinis Lī Satariano un Kristians Ripards) šogad tik labi gan neveicās. Lai arī viņi bija pirmā Maltas komanda, kas finišēja, Artie – RTFX uzvaru guva vien savā - IRC 4.klasē, kopvērtējuma ieņemot piekto vietu. Viņiem piešķīra Maltas Trasnporta balvukā kā labākai Maltu pārstāvošai komandai. 

„Regate bija garīgi nogurdinoša ar pastāvīgām buru maiņām. Mēs darījām visu, ko spējām; tās bija lieliskas sacensības un visi izdarīja labu darbu, smagi strādāja. Bet mēs visu laiku iesprūdām bezvēja zonās, kas sagādāja pamatīgu vilšanos”, stāsta viens no Artie RTFX kapteiņiem Kristians Ripards.

Nervu kutinošs finišs izvērtās diviem īru burātājiem, Barijam Hurlejam un Endrū Boilam, kuri sacensībās piedalījās ar jahtu Dinah.

Viņi finišu sasniedza kā pēdējie un tikai 25 minūtes pirms laika limita beigām. Tomēr tas bija pietiekami, lai viņi sev nodrošinātu uzvaru Double Handed ieskaita grupā. Distancē Dinah pavadīja 6 dienas, 22 stundas, 23 minūtes un 51 sekundes (pēc pārrēķināta laika). 

Sailing Team Belka panākumi 

Ļoti veiksmīgas šīs sacensības izvērtās arī Krievijas jahtai Sailing Team Belka (First 40.7).

Komanda ieguva gan Rolex Middle Sea Race balvu par izcīnīto 3.vietu ORC ieskaita grupas 4.klasē, gan Krievijas Burāšanas Federācijas un Okeāna sacīkšu kluba 600 jūdzes ceļojošo kausu - 600 jūdzes, kuru pasniegs Maskavā.

Tā ir šogad radīta balva par godu lielajam Krieviju pārstāvošo jahtu skaitam Rolex Middle Sea Race, kuru piešķir labākajai Krieviju pārstāvošajai ekipāžai. 

Komandas kapteinis Ilgonis Balodis: 

„Šogad mēs ieguvām godalgotas vietas arī citās Vidusjūras regatēs, bet, protams, centrālais pasākums un lielākais gandarījums ir par Rolex Middle Sea Race.

Mūsu komanda pastāv nepilnu gadu, tā kā personīgajai pieredzei, komandas vienotībai un izaugsmei šī regate noteikti daudz ko deva, bet, vai būs arī kāds turpmākais atbalsts no sponsoriem, tad jau redzēs.

Jahtas īpašnieks, protams, ir sajūsmā. Kopumā, protams, visai komandai ir labi padarīta darba sajūta, bet ir arī apziņa, ka turpmāk būs jāstrādā un jātrenējas vēl vairāk”. 

Šajās sacensībās kā kapteiņa palīgs piedalījās arī vēl viens burātājs no Latvijas, Kristaps Dzenis. 

Sailing Team Belka piedalījās divās ieskaites grupu IRC un ORC  4.klasē. IRC ieskaites grupā 75 jahtu konkurencē komanda ieņēma 17.vietu kopvērtējumā; savā klasē 34 jahtu konkurencē – 4.vietu, no trešās vietas atpaliekot vien par 37 minūtēm un 36 sekundēm. ORC ieskaites grupā jahta kopvērtējumā ieņēma 9.vietu (43 jahtu konkurencē), bet savā klasē 3.vietu 21 jahtu konkurencē. Pie lampedusas salas jahta bija pacēlusies pat uz 2.vietu.

Jahta Sailing Team Belka distanci veica 6 dienās, 11 stundās, 39 minūtēs un 48 sekundēs (faktiskais laiks: 6 dienas, 3 stundas, 41 min un 18 sekundes).

„Izejot no statistikas, Rolex Middle Sea Race regate parasti ir vētraina, lielākoties ar ceļavēju. Šoreiz viss bija savādāk - tā īslaicīgā vētra bija mazs mierinājums starp daudzajiem bezvējiem. Tieši bezvēja dēļ šis gads tiek uzskatīts par vienu no sarezģītākajiem kopš regates pastāvēšanas.

Belka pamatā tika gatavota tieši lielam vējam. Tāpēc cīnīties ar pēc svara vieglajām un modernākām jahtām, un tām, kurām bija genakeri vai Kods0, bija ļoti sarežģīti. Mūsu stratēģijas pamatā bija vadīt jahtu ar ātrumu pret vēju augšā, bet līdzko varam, tad pa vējam lejā. Tās jahtas, kam bija Kods0, varēja atļauties braukt pa taisno”, stāsta pieredzējušais kapteinis.

Sailing Team Belka Rolex Middle Sea Race piedalījās jau otro reizi. Iepriekšējās sacensībās 2008.gadā viņi ieguva ceturto vietu savā klasē.

Attiecībā uz nākotnes plāniem Ilgonis Balodis atklāj: 

„Nākamgad gatavojamies Rolex Fastnet Race. Pa ceļam uz Angliju plānojam apmeklēt vairākas regates. Kā būs ar Austrāliju [domāta Rolex Sydney – Hobart Yacht Race], tas atkarīgs no budžeta. Galvenais ko es sagaidu - Sailing Team Belka kluba rindu papildinājumu. Jo vairāk būs biedru, jo vairāk regatēs varēsim piedalīties.

Gribētos, lai dalība šajā komandā ir iespēja izlauzties uz augšu arī Latvijas burātājiem. Personīgi man jau gribētos burāt, pārstāvot Latviju, bet kamēr no mūsējiem nav intereses, mēs ar pilnu klapi esam gatavi strādāt kā leģionāri zem jebkura karoga.

Titulēti ārzemnieki bija gandrīz vai uz jebkuras Krievijas pārstāvētās jahtas. Daži bija izbrīnīti par to, ka mums franču un angļu burātāju vietā bija latvieši, bet to viņi pamanīja tikai pēc finiša.

Tie, kas ticēja Belkas komandas iespējām, nemaz nebija tik daudz. Pamatā likmes tika liktas uz Med Spirit, Joker, Ton Ton Kabestan un citām jahtām [domātas jahtas, kas pārstāv Krieviju]”. 

 

Ar rezultātiem var iepazīties ŠEIT

VIDEO: ŠEIT

 

Media

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE