Thursday, 15 November 2012 00:04

Sailing Team Belka par ROLEX MIDDLE SEA RACE 2012 piedzīvoto

No 20.līdz 27.oktobrim Maltā norisinājās 33.Rolex Middle Sea Race. Šī regate, kas notiek katru gadu oktobra beigās, tiek uzskatīta par vienu no sarežģītākajām gan biežo laikapstākļu maiņu dēļ, gan maršruta dēļ. Šogad tā pulcēja rekordlielu skaitu dalībnieku - 83 jahtas no 10 valstīm. Starp tām uz starta stājās arī jahta Sailing Team Belka (Beneteau First 40.7 / RUS 2628).

Par to, kā jahtai un komandai veicās šā gada sacensībās, kā viņi līdz tām tika un kādi ir komandas nākotnes plāni, stāsta jahtas kapteinis Ilgonis Balodis.

Ja cilvēks dzīvo pilvērtīgu dzīvi, tad tā sastāv no notikumiem. Notikumus var uzskatīt par svarīgiem vai mazsvarīgiem, bet rezultātā tik un tā veidojas summa, kā iznākums, kas atkal pats par sevi ir notikums, tikai jau daudzreiz lielāks.

Arī katras jahtas dzīve ir dažādu notikumu pilna, un ir pat grūti pateikt, ar ko viss sākās. Jahta Belka ir uzbūvēta 2008 gadā. Tā ir nokomplektēta ar Quantum firmas burām – 4-iem kevlāra un oglekļa fokiem, grotu, 4-iem spinakeriem. Savās pirmajās divās burāšanas sezonās jahta paspēja piedalīties daudzās labākajās Vidusjūras regatēs, parādot vērā ņemamus rezultātus.

2008.gada Rolex Middle Sea Race jahta ierindojās savas, ORC, grupas 4.vietā. Tad mums nezināmu iemeslu dēļ, jahta divas sezonas, komandas pamesta, nekur nebrauca. Jau ilgāju laiku uz viņu skatījāmies, pat meklējām tai pircējus, līdz uzzinājām, ka jahtas īpašnieks ir mainījies un tieši es esmu nozīmēts par šīs jahtas kapteini.

Kluba Belka dzimšana

Katra jahta ir dzimusi lai trauktos pa viļņiem, bieži vien tikai komanda viņai to traucē...

Kāpēc jahtu nosauca par Belku, to mēs nezinām, bet nosaukums nezkāpēc likās piemērots. Un, kā vēlāk izrādījās, jahtas raksturam atbilstošs.

Lai savestu jahtu kārtībā pēc ilgās stāvēšanas, nācās patērēt daudz laika un ieguldīt daudz darba. Talkā nāca visa sākotnējā komanda, neskatoties uz to, ka tas nebija viņu pienākums. Bet es personīgi par to izpelnījos sava toreizējā burāšanas skolas direktora pārmetumus. Nedrīkstot taču klientiem likt strādāt pie jahtas netīros darbus, ja viņi maksā naudu par burāšanu! Puiši gan par to pasmējās un turpināja slīpēt, špaktelēt, krāsot, mazgāt, pulēt līdz Belka atguva savu sākotnējo spožumu.

Sevišķu uzmanību mēs pievērsām jahtas zemūdens daļai. Tika pārslīpēts, izlīdzināts svina ķīlis. Tika mainīta arī stūres forma. Par to mūs jahta jau pirmajā regatē patīkami pārsteidza. Neskatoties uz pavisam vājo vēju, tā vienmērīgi un neatlaidīgi rāvās uz finišu, apejot arī pēc svara daudz vieglākas, sportiskākas jahtas. Rezultātā mums izdevās izcīnīt pirmo kausu par iegūto 3.vietu Itālijas un Melnkalnes organizētajā regatē ar diezgan prāvu (ap 50 jahtam) dalībnieku skaitu. Šīs regates laikā arī dzima ideja par Belkas kluba izveidošanu, kas ļautu pašai komandai noteikt daudzus jautājumus.

Staņislavs Šestopalovs, jahtas īpašnieks un jahtu Beneteau dīleris Krievijā (kompānija Expert Marina), mūs drosmīgi atbalstīja. Tika izveidoti kluba statūti, izstrādāts burāšanas treniņu un sacensību kalendārs.

Lielākā daļa no komandas ir puiši no Krievijas. Katram savs bizness, ģimene. Arī ceļš līdz Melnkalnei, kur atradāmies, nav tas tuvākais, it īpaši no Surgutas (Krievijas ziemeļi) vai Vladivostokas. Tāpēc uz katru treniņu vai regati nevarēja savākties visa komanda. Taču šīs, 2012.gada, sezonas laikā dažādi kombinētos sastāvos, dabūjām gana paburāt.

Ar labiem panākumiem piedalījāmies Horvātijas ORC čempionātā, Rodos Cup (Grieķija), Montenegro Sailing Weak (Montenegro). Ne katrā regatē uzstādījām sev par mērķi obligāti uzvarēt. Galvenais bija iekrāt pieredzi, izprast jahtu. Arī 800j.j. pārbraucieni no vienas regates uz otru mums nelikās kaut kas sevišķs. Vienmēr atradās kāds, kas gribēja piedalīties šādā mācību pārdzīšanas pārbraucienā un tieši ar jahtu Belka, tādejādi ļaujot nenogurt pamatkomandai un papildinot arī kuģa kasi. Ja nu bija galīgi garlaicīgi, tad par jautrību gādāja mūsu jahtas pastāvīgais iemītnieks - vāverēns Belka. Tas ātri vien pamanījās kļūt par Facebook fotogrāfiju zvaigzni, aktīvi piedaloties visās komandas izdarībās.

Vasara pagāja ātri un strauji tuvojās 2012.gada Sailing Team Belka komandas galvenā regate – Rolex Middle Sea Race.

Gatavošanās Rolex Middle Sea Race 2012

Uz jahtas vienmēr atradīsies kāds darbiņš...

Dažbrīd likās, ka tas ir murgs, kas nekad nebeigsies! Vajadzīgās detaļas vai materiālus Melnkalnē atrast nevar. Tās jāved no Horvātijas vai Itālijas. Ja uz valsts robežas robežsargiem būs slikts garastāvoklis, vai vienkārši pamanīs, ka ved kaut ko jahtai - nāksies maksāt kukuli.

Mani gandrīz vai arestēja, jo vismaz pusstundu atteicos saprast, kāpēc man jāmaksā 100 eiro liels kukulis par to, ka vedu atpakaļ savus glābšanas plostus. Tiem visi dokumenti bija kārtībā, tikai izgāju tehnisko apskati Horvātijā, jo Melnkalnē šādas iespējas nav. Kad dzirdēju sarunu vietējā dialektā par to, kāpēc viņam nav žēl samaksāt 800 eiro par kaut kādu glābšanas plostu tehnisko apskati, bet nevar iedot mums 100 eiro, sapratu, ka kaut ko vairāk paskaidrot un spuroties pretī ir bezjēdzīgi... Polako! (tulkojumā - mierīgi, nesteidzīgi).

Vietējais Melkalnes burumeistars ir vairāk specializējies spilvenu pārvalku un žalūziju šūšanā nekā buru remontēšanā. Atteikt jau neatsaka, bet toties darba kvalitāte ir aptuvena un izpratne par to, kas vispār  jādara, ir pilnīgi svešs jēdziens. Man gan paveicās ar vietējo metāla darbu meistaru Pero. Vīram zelta rokas, visu dara ātri un ar izpratni. Tā nu eiropietim pierastā – aizej uz veikalu un nopērc vietā atnāk Pero un uztaisa. Atliek vien cerēt, ka vajadzīgās lietas, ko nevaram izgatavot, varēs nopirkt pa ceļam.

Daudz ko izgatavoju arī pats. Samazināju falšbortu līstes augstumu, lai ilgstoši kantējot, puišiem nespiež kājas, šuvu ar rokām buras, vilku vadus, nomainīju visu jahtas apgaismojumu uz LED lampām, pielāgojot šim nolūkam kaut ko līdzīgu eglīšu virtenei. Elektrības patēriņa ekonomija sanāca fantastiska. 120W vietā 5W. Pēdējā vakarā pirms izbraukšanas uz Maltu nācās nopirkt pilnīgi jaunu TOYOTU...:) Vecs joks, bet patiesība:) Nopirku jaunu šujmašīnu, lai sašūtu kojām atsaites gulēšanai, ja jahta iet slīpi. Sanāca labi! Neviens no kojas ārā vēlāk nevēlās.

Labi, ka pēdējās dienās man palīgos ieradās komandas biedri. Ņižņijnovgorodas Burāšanas Federācijas prezidents,A.S. Bobilevs, neskatoties uz savu statusu, jau tikko ieradies uz jahtas, ķērās pie urbšanas un kniedēšanas bez kautrēšanās un nelikās mierā, kamēr viss iespējamais bija apdarīts. Pie viena viņš paspēja darbos iesaistīt un uzraudzīt arī mūsu komandas jaunatnācēju, kuram šī būs pirmā regate mūžā. Man gan mazliet nepaveicās, pielietojot neatbilstošus instrumentus, jo citu jau nav, salaužu pirksta galu. Uzliekam šinu un turpinām darboties.

Pārbrauciens uz Maltu

Ir patīkami atgriezties tur kur tu esi gaidīts...

Tas nebija pats trakākais Belkas pārbrauciens šogad. Atceļā no Rodos Cup mēs saņēmām krietni lielāku pūtienu, taču šoreiz viss ir savādāk - mēs steidzamies. Taču, lai ko arī mēs darītu un kādā kursā brauktu, vējš un vilnis ir pretī. VMG negrib rādīt vairāk par 3.5 mezgliem, kaut arī jahta iet ar ātrumu 7 mezgli. Sākotnēji ceram, ka vēja virziens mainīsies, kad nonāksim un pagriezīsimies pie Itālijas papēža, taču saņemam pamatīgu negaisu un kārtējo, mums nelabvēlīgo vēja maiņu. Vēl netikuši līdz Sicīlijai saprotam, ka kavējam par diennakti.

Ieskrienam Sirakūzās uzpildīt degvielu.  Bet pēc ilgas zvanīšanās pa norādītajiem telefona numuriem pie degvielas uzpildes stacijas mums klausulē paziņo, ka tikai rīt un pēc pusdienas... varbūt!

Kad tuvākajā kafejnīcā pieklājības pēc kaut ko pasūtām un palūdzam izsaukt taksometru, mums pēc pusstundas atnes kārtējo lapiņu ar telefona nummuru. Šoreiz gan uzstāju, lai kafejnīcas pārzine zvana pati un pēc 5min tiešām taksometrs ir klāt.

Paņemam kannas un piepildām tās ar degvielu tuvākajā uzpildes stacijā jau pašā pilsētā. Atkal pie sevis secinu: kad kaut ko vajag ātri - neciešu Itālijas jahtu ostas! Esam pazaudējuši vēl 6 stundas, un, vakaram tuvojoties, jau sāk pienākt pirmie trauksmainie zvani no Maltas - kur esam palikuši ar visu jahtu? Belkai vēl priekšā 80 j.j. Labi, ka ir kāda jauka būtne, kas spēj parūpēties par to, lai tikko atlidojušiem puišiem nav jāguļ parkā uz soliņa.

TURPINĀJUMS SEKOS! 

 

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE