Sunday, 25 November 2012 17:42

Sailing Team Belka par ROLEX MIDDLE SEA RACE 2012 piedzīvoto (3.daļa)


Rolex Middle Sea Race 2012
starts

Tā laikam būs vienmēr. Pirms starta visiem galvas grozās uz visām pusēm. Tik daudz patiešām ieverības cienīgu jahtu visapkārt. Uz visām ostu iekļaujošajām sienām cilvēki. TV kameras gan krastā, gan uz ūdens. No piebraukušās motorlaivas mums pasniedz lācīti ar Rolex logo un atgriešanās vēlējuma uzrakstiem uz krekla. Viņu laipni sagaida mūsu vāverēns, kurš arī iznācis paskatīties uz klāja. Nu vismaz viņam būs atbilstoša auguma kompanjons garajā distancē. Starta procedūra tiek dublēta arī caur rāciju. Dzirdam arī lielgabala zalvi no cietokšņa, bet mums vairs nav laika.

Tā laikam būs vienmēr. Pirms starta visiem galvas grozās uz visām pusēm. Tik daudz patiešām ieverības cienīgu jahtu visapkārt. Uz visām ostu iekļaujošajām sienām cilvēki. TV kameras gan krastā, gan uz ūdens. No piebraukušās motorlaivas mums pasniedz lācīti ar Rolex logo un atgriešanās vēlējuma uzrakstiem uz krekla. Viņu laipni sagaida mūsu vāverēns, kurš arī iznācis paskatīties uz klāja. Nu vismaz viņam būs atbilstoša auguma kompanjons garajā distancē.

Starta procedūra tiek dublēta arī caur rāciju. Dzirdam arī lielgabala zalvi no cietokšņa, bet mums vairs nav laika.

Starts padodas tā kā vakardienas treniņā. Zemvēja pusē Arbuzovs ar jahtu Strekoza (Salone 41), bet mums aizmugurē - ARTIE RTFX (J122). Sākums labs. Turamies. Esam grupas priekšgalā. No ostas vārtiem izejam bez traucēkļiem. Mazliet saminstināmies, paceļot spinakeru pēc markas, bet ejam ar labu ātrumu, kamēr ir vējš. Pēc otrās markas ejam pret vēju, tēmējot uz Mesīnu.

Pēc pāris stundām distancē notiek pirmā stūrmaņu maiņa. Pamazām mums garām pabrauc Maxi klases jahtas. Skaisti. Sadalāmies pa maiņām. Katrā maiņā ir divi pieredzējuši stūrmaņi, kas var viens otru mainīt tā, lai nenogurtu. Lieka varonība šajā distancē nav vēlama.  Pie Sicīlijas vējš jau noplok. Līdz ar tumsu jau sākas pirmās bezvēja sadales. Pieturamies pie iepriekš izstrādātās stratēģijas: līdz Mesīnai turamies vairāk jūrā, nelienam pie krasta; kontrolējam, kur ir flote, braucam ar ātrumu. Vai esam izvelējušies pareizu taktiku, to redzēs finišā.

Pie ieejas Mesīnā ķeram vēja pleķus un cīnāmies kopā ar vāciešu jahtu Kohinoor (Carter 55), ko mīlīgi nodēvējam par zīmuli. Te pēkšņi gar krastu pamanām jahtas Visconte genakeri, kurš labā ātrumā virzās mūsu virzienā. Mums par laimi parādās vismaz kaut kāds vējš.

Mesīnas jūras šaurums

Šī parasti ir pirmā liktenīgā vieta, kas daudz ko izšķir regates gaitā. Ja paspēsi iziet laikus - būsi priekšgalā, ja nē, tad attiecīgi kur citur...:)  Straumes šeit ir spēcīgas, vietām ūdens ir gluži kā veļasmašīnā. Belka burtiski lien gar krastu. Tracking raidītāji Belkas līdzi sekotājiem internetā rāda, ka esam jau krastā. Saņemam sms ar jautājumu, vai esam aizgājuši pēc picas? :) Tālu jau nav, tepat degungalā ir dzelzceļa stacija. Kāds no mūsu komandas to klusībā pie sevis ļoti pārdzīvo, jo ir skaidrs, ka planotajā laikā atgriezties darbā nevarēs. Taču pārējiem tas ir iemesls mazliet pazoboties. Tiek izstrādāti vairāki varianti, ko cilvēkam darīt, ja viņu tādēļ atlaidīs no darba. Tiek ēstas vakariņas un tad jau var smieties par citām tēmām.

Tikmēr Belka, neskatoties uz pretstraumi, kuras ātrums mūsu kursā sasniedz pat 2 mezglus, pamazām tomēr virzās uz priekšu. Tumsai iestājoties, sasniedzam ostu un lienam gar moliem dažu metru attālumā. Par laimi, vietējie prāmji mums nemaisa.

Izejot no Mesīnas jūras šauruma, saņemam balvu - vēju, ar kura palīdzību Belkai izdodas burtiski ielidot priekšā esošās jahtu grupas rindās, ejot ar spinakeru un ātrumu 7 mezgli. Tas izsauc neizpratni bezvējā stāvošo jahtu komandām, un kāds pat mēģina drudžaini pacelt buras, taču velti. Arī Belkas pārgalvīgais skrējiens pēkšņi apstājas, bet līdz aktīvajam vulkānam Stromboli vēl ir krietns gabals.

Kā tikt garām vulkānam?

Jau no pagājušā gada regates zināju, ja Stromboli darbojas, pie tā pakājes vēja nebūs. Bet vēja šajā brīdī nav nekur. Uz ūdens ir redzami tikai atsevišķi vēja plankumi.

Uzsūtām mastā foras vīru, kurš, sēžot uz augšējiem zāliņiem, vēro apkārtni un norāda mums virzienu kurp braukt. Tā viņš tur nosēdēja gandrīz visu maiņu, bet rezultāts ir - esam izlauzušies kaut neliela, bet stabila vēja joslā un līdz ar krēslu tiekam garām vulkānam, kurš ik pa brīdim ierūcas.

Vulkāna pakājē redzamas daudzas mājas; laikam jau kāds tur arī dzīvo. Nez kā tas ir, dzīvot uz mazas saliņas ar darbojošos vulkānu. Daudzās Eola salas atstājam kreisajā bortā un virzāmies uz Sicīlijas rietumiem. Dažas jahtas riskē un dodas tuvāk salām, vai arī gluži otrādi - dodas dziļāk jūrā. Jahta Belka turas pieklājīgā attālumā, tuvāk ģenerālajam kursam.

Mūžīgā Palermo lidosta

Kad nonākam pie Palermo, iestājas kārtējais bezvējš. Līdz ar rītausmu ieraugām sev apkārt daudzas jahtas. Tie, kas gāja gar krastu, nav neko vinnējuši, bet tie, kas bija ieskrējuši dziļāk jūrā - atpalikuši.

Turamies tuvāk krastam cerībā, ka noķersim kādu krasta brīzi. Laiks iet, lidmašīnas paceļas viena pēc otras, bet vēja nav nekur. Kad dodos gulēt, blakus ir Palermo lidostas skrejceļš, kad pēc 4h pamostos - joprojām tas pats.

Trešā sacensību diena garajās distancēs ir tā kritiskākā. Cik dzirdēts,  tieši šajā laikā parādās pirmās nesaskaņas komandās, bezvēja apstākļos tas var būt vēl bīstamāk. Bet uz Belkas ir svētki! Mūsu komandas biedram ir dzimšanas diena. Svētku vakariņas, glāze vīna, anekdotes, jautrība. Baltieši nodzied jubilāram arī „daudz baltu dieniņu”. Vēlāk gan izveidojas pārpratuma brīdis, kad vienai maiņai rodas aizdomas par izgarojušu viskija pudeli un kolēģu nenopietno attieksmi... Bezvēja apstākļos trešā diena tiešām ir sevišķi smaga psiholoģiski. Taču situācija tiek nogludināta, viskija pudele atrodas savā vietā (jahtas bārā), pamazām parādās arī vējš.

Uzzinām, ka kontrolpunktā esam ierindojušies labā vietā un galvenie konkurenti ir aizmugurē. Uzzinām arī to, ka dažas jahtas jau ir izstājušās no regates. Kāds netika laikus cauri Mesīnas šaurumam, kādam uz klāja notika negadījums - bezvējā vilnis mētāja jahtu, un ar grotbomi tika pārsista komandas dalībniekam galva. Mums uz klāja viss labi, komandai labs noskaņojums, braucam tālāk.

Jāsaka, ka katras maiņas nodošana un pieņemšana allaž izvēršas apmēram stundu garā humora brīdī, kura laikā parasti tiek pasniegta tēja vai kafija. Pie Palermo lidostas galvenais joks bija par to, ka tur jau droši varēja iesēsties lidmašīnā, aizbraukt uz darbu, tikties ar akcionāriem un, atpakaļ atgriežoties, Belka būtu tieši turpat, kur bijusi. Tika jokots arī par dažādajiem picas piegādes variantiem, atcerējāmies arī savulaik populāro seriālu par itāļu mafiju un varonīgo komisāru. Nospriedām, ka šī bija visgarākā šī seriāla sērija.

Pantelerija

Pie Sicilījas rietumu krasta visai regatei jāizbrauc cauri vārtiem, kurus veido divas salas. Visa mūsu flotile šeit atkal ir kopā. Izvairāmies no tuvcīņas un mēģinām uzturēt ātrumu.

Pamazām savelkas negaisa mākoņi, iestājas savdabīgs klusuma brīdis un tad spējš vēja blieziens. Esam paspējuši noņemt spinakeri pēdējā sekundē. Redzam, ka dažas jahtas tiek pamatīgi sagāztas. Belka beidzot lido, par rēvju ieņemšanu neviens nedomā.

Ta kā elektroniskais windeks nedarbojas visu distanci, vēja ātrumu tikai jūtam. Ir iespēja to izmērīt ar rokas anemometru, bet tam nav laika. Visa komanda ir uz borta. Parādās vāja cerība, ka nokļūsim finišā daudz maz pec grafika. Pagaidām jūtam, ka atpaliekam par diennakti.

Pēc pāris stundām vējš pieklust un pie Pantelerija salas atkal pazūd. Komandas starpā sāk parādīties daži ticējumi un teicieni: ja kapteinis pieskaras stūrei - būs vējš! Kur šobrīd atrodas „tas”, „kuru” nedrīkst nosaukt vārdā? Kaut arī visi šķiet mundri un izgulējušies, starp smiekliem tomēr ir jūtams nogurums.

Rit ceturtā diena distancē. Pārskaitām dzeramā ūdens krājumus. Sākam ekonomēt. Ir beidzies cukurs un sāls. Mūsu komandas puišiem izrādās ir arī talants gatavot ēdienu.

Mūsu galvenais koks katru reizi pārspēj pats sevi. Kad izlemjam rīsus gatavot jūras ūdenī, tā šķiet kā neiespējamā misija, taču izrādās, ka tie ir tīri ēdami. Velāk gan vairs šādus eksperimentus netaisām: sāls ir pārāk daudz, bet dzeramā ūdens - maz.

TURPINĀJUMS SEKOS!

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE