Saturday, 01 December 2012 23:34

Sailing Team Belka par ROLEX MIDDLE SEA RACE 2012 piedzīvoto (pēdējā daļa)

Lampedusa 

 

Tiekot garām Lampedusai, paveras taisnais ceļš uz Maltu. Pūš samērā neliels, bet vienmērīgs vējš. Cik varam, ejam ar spinakeri. Paejot garām salai, izveidojas tramvajs. Tās jahtas, kas lieto Kode0 un genakerus var atļauties braukt pa taisno. Belkai šādu buru nav. Nesam spinakeri līdz beidzamajam, taču pietrūkst augstuma, lai noturētos uz ģenerālā kursa, bet, ja nokrītamies no kursa-ātruma. Zinām, ka vēlāk atkal būs bezvējš.

 

Trakākais visā distancē ir tas, ka vēja virziens lielakoties nesakrita ar laika prognozi. Pat tracking kartē norādītais vēja virziens bija mānīgs visu ceļu. Mums sūta sms ar padomiem un virzieniem, ko redz krastā esošie. Te, uz jūras, viss ir citādāk.

 

Notiek stūrmaņu apspriede. Lemjam, kas mums ir svarīgāk - būt pēc iespējas augstāk ORC grupā vai IRC reitings, pēc kura tiek aprēķināts kopējais regates uzvarētājs un tiek piešķirts Okeāna sacīkšu kluba 600 jūdzes un Krievijas burāšanas Federācijas apstiprinātais ceļojošais kauss „600 jūdzes” labākajai Krieviju pārstāvošajai komandai. Nolemjam, ka cīnīsimies līdz galam par ceļojošo kausu. Pieņemam taktiku, ejam augšā ar pamatburām un līdz ko varam, krītam lejā ar spinakeri. Galvenais ir ātrums.

 

Vienas maiņas laikā buras tiek mainītas daudzas reizes. Kad iestājas bezvējš, no pozīcijas visvairāk kreisajā pusē nokļūstam tieši flotes vidū. Otra maiņa izdara vēl lielāku brīnumu - noķerot vēju un ar to izskrienot cauri flotei ar spinakeri. 

 

Malta 

 

Malta jau ir redzama bet gaidītais vējš joprojām kavējas. Esam flotes labajā pusē, bet iet dziļāk jūrā un vēl vairāk novirzīties no ģenerālā kursa neriskējam. Cenšamies saskatīt to, ko priekšā dara līderi un kur aizmugurē ir “tas kuru vārdā nedrīkst nosaukt”.

 

Kad līdz Gozo salai ir palikušas vairs tikai 20 j.j., noliekam pie stūres mūsu komandas jaunāko un talantīgāko stūrmani, līdz finišam. Vecie buki strādā pie burām. Strādājam klusējot, velkam cik vien ātri varam.

 

Ir sestā regates diena un komandai ir atvērusies, jau vairs nezinu, kura elpa. Tiem, kas cerēja saņemt stiprāku vēju vairāk no labās puses, cerības neattaisnojās - vējš nāk no aizmugures. Labi vien bija, ka turējāmies tuvāk ģenerālajam kursam. Kad pagriežamies gar Maltas austrumu krastu, pēdējās jūdzes noejam ar pamatburām. Diemžēl tās laivas, kas bija palikušas aizmugurē, pamazām mums tuvojas līdz ar pieaugošo vēju.

 

Rolex Middle Sea Race 2012 finišs

 

Darbiņš ir padarīts un dvēselē iestājies miers! 

 

Šajā regatē finišs ir sevišķi satraucošs brīdis, pēc kura vairs nav tik svarīgi, kurā vietā esi sacensību tabulā. Finiša līnija ir nolikta tieši pie jahtkluba logiem. Jahtas finišē viena pēc otras. Pirms finiša Belkai sanāk maza divkauja ar kādu jahtu, bet spējam izlausties priekšā. Tuvumā redzam vēl divas jahtas, mēģinām tās noķert vai vismaz samazināt attālumu starp tām. Visapkārt daudz cilvēku - gan krastā, gan uz izklaides kuģīšiem. Dzirdam sveicienus, mūs fotografē, uzņem video. Kad atskan finiša signāls, visa jahtas Belkas komanda ir laimīgi. Apsveicam viens otru. Nogurums pagaist un ir prieks par to, ka vispār esi izturējis un nokļuvis līdz tam. Kāds pie sevis aizdomājas, kādam parādās acīs asaras.

 

Šī bija viena no smagākajām un garākajām regatēm Rolex Middle Sea Race sacīkstēm to pastavēšanas vēsturē. Bet tagad tas jau ir aiz muguras. Atskan pirmie apsveikuma zvani. Pirmais no Latvijas piezvana un komandu apsveic Ilgonis Linde. Šo brīdi aprakstīt ir visgrūtāk. Tur ir jābūt un jāsajūt tas pašam!

 

Arī Sailing Team Belka īpašnieks ir laimīgs, neskatoties uz negulētajām pēdējām trīs diennaktīm. 

 

Uzņemam finiša laiku un sākam rēķināt, kad finišēs „tas, kuru vardā nedrīkst nosaukt”:) Pēc ieilguša klusuma brīža parādās rezultāti. Darbiņš ir padarīts un dvēselē iestājies miers! Belka ir ierindojusies 17.vietā kopvērtejumā pēc IRC apmērīšanas sistemas, 4.vietā savā grupā. ORC esam 9.vietā kopvērtējumā un 3.vietā savā grupā. Bet galvenais, ka Sailing Team Belka ir izcīnījusi pirmo 600jūdzes Krievijas kausu.

 

Sanāk, ka ar vieglo, sportisko jahtu Visconte (Raketa 970) cīņa ir bijusi līdz pedējai sekundei. Mūsu savstarpējā rēķinā starp IRC un ORC esam apmainījušies vietām. Šo jahtu trīs no Belkas komandas labi pazina no pagājušā gada regates, kurā braucām tās sastāvā. Šogad šīs jahtas vadību uzņēmās mums labi pazīstams, ļoti pieredzejušais kapteinis S. Golofasts no Open800 Krievijas flotes. Jāsaka, ka kopumā Krievijas burāšanas zvaigznes šajā regatē piedalījās gandrīz pilnā sastāvā. Pasaules čempions mačreisos, Arbuzovs (Strekoza(Salone 41) vien ir ko vērts. 

 

Visdramatiskākais finišs šajā, 2012.gada regatē, padodas Īru double hand (divu vīru) komandai ar jahtu Dinah (JOD 35 (mod)). Viņi finišē tikai pusotru stundu pirms kontrollaika beigām un pelnīti ierindojas savā klasē 1.vietā. Dažādu iemeslu dēļ no regates izstājās 14 no 83 jahtām.

 

Rolex Middle Sea Race 2012 apbalvošanas ceremonija

 

Vēl viens mirklis, kuru aprakstīt ir grūti. Lielā konferenču zāle senajā Maltas hospitālī, kas paredzēta 1500 vietām ir pārpildīta. Ieradušās valsts galvenās amatpersonas, viesi. Daudz žurnālistu. Ar runam uzstājas prominentas personas. Vairākkārt tiek pieminēta Krievijas burātāju dalība šajā regate. Kā nekā, šī valsts bija pārstāvēta ar otro, pēc komandu skaita, lielāko floti šajā regatē.

 

Nācijas kauss, kas tiek piešķirts pēc divu labāko vienas valsts parstāvošo jahtu rezultātiem, gan paliek pie maltiešiem. Uz brīdi padomāju, vai šeit ir arī Latvijas vēstnieks Maltā? Bet laikam jau viņš kaut kur Romā spēlē hokeju... Bijām domājuši, ka kādreiz arī mēs kāpsim uz šīs Rolex skatuves, bet tajā brīdī, kad tas ir jādara, liekas, ka esi kā pasakā.

 

Pēc apbalvošanas notiek bankets milzīgi garā zālē. Fotografējamies ar iegūtajām trofejām. Mums nāk klāt cilvēki, apsveic. Kāds no Krievijas konkurentu komandas interesējas vai Sailing Team Belka sastāvā ir bijuši kādi leģionāri no Anglijas vai Francijas. Kad uzzina, ka bija tikai divi latvieši, izskatās patiesi pārsteigts par šādu ziņu. Tas nozīmē, ka Latvijai un Latvijas burātājiem vēl ir daudz jāstrādā, lai mūs atzītu un pazītu pasaulē.

 

Nākotnes plāni, perspektīvas

 

Latvji! Brauciet jūriņā...

 

Sailing Team Belka komanda ir atgriezusies mājās, jahta atrodas Bar (Montenegro), kur gatavojamies ziemas treniņu sezonai. Bez Belkas (Beneteau First 40.7) izmantojam arī divas Beneteau First 36.7 jahtas  - Annu un Sashu. Ar tām mums ir iespēja ne tikai veidot kvalitatīvu treniņprocesu, bet arī rīkot mačreisa sacensības.

 

Šobrīd jau ir nosprausts Sailing Team Belka kurss uz slaveno Rolex Fastnet Race 2013, kā arī esam jau pieteikti lielākajai kreiserjahtu regatei Atlantijas okeānā ARC (Atlantic Rally for Cruisers) 2013.gadā.

 

2014.gadā tieši ar jahtu Belka plānojam piedalīties RORC Caribbean 600 regatē un leģendārajā Newport Bermuda Race, kas ir pirmā organizētā 600 j.j. regate. Bet līdz tam vēl 2013.gadā plānojam piedalīties RORC Caribbean 600 un Antigua Sailing Week regatēs uz jahtas Depeche Mode (Beneteau Oceanis 50). Tas būs mūsu komandas izlūkbrauciens Karību jūras reģionā.

 

Iespējams, Belka varētu apmeklēt arī Audas jahtklubu un piedalīties kādā no regatēm Latvijā. Ja Latvijā atrastos cilvēki, kuri gribētu paburāt uz šīs jahtas no Anglijas līdz Rīgai, tad šāds plāns būtu, kas vairāk par vienkāršu iespējams.

 

Joprojām saņemam apsveikumus un pateicības no dažādām Krievijas organizācijām un augsti stāvošām amatpersonām, bet vislabāko dāvanu Sailing Team Belka saņēma no talantīgā Krievijas jahtu konstruktora Mihaila Tihonova. Jaunas, 46pēdu garas jūras sacīkšu jahtas projektu, kuru jau paspējām nodēvēt par Strelku. Pirmie divi suņi kosmosā bija Belka un Strelka, tā kā šāda vārda izvēle Raketa Yachts (Ракета-Яхтс) pārstāvjiem ļoti patika.  Šobrīd meklējam investorus šim projektam, ir jau saņemta atsaucība, notiek sarunas.

 

Sailing Team Belka pateicas visiem komandas faniem un atbalstītajiem! Aicinām arī turpmāk sekot līdz šīs komandas un jahtas gaitām ŠEIT un ŠEIT, kā arī pašiem piedalīties treniņos, pārbraucienos un regatēs.

 

Latvji! Jūs to varat! Pasaules jūras ir vaļā!

 

Ceturtdien, 29.oktobrī, Sailing Team Belka piedalījās izcīnītās balvas - ceļojošā kausa 600nm pasniegšanas ceremonijā Maskavā. Minēto kausu šogad piešķīra pirmo reizi un to ieguva tieši Belkas komanda kā labakā Krieviju pārstāvošā ekipāža šā gada Rolex Middle Sea Race sacīkstēs. Kausu piešķir par dalību sacīkstēs, kuru distance ir 600 jūdžu gara: Rolex Middle Sea Race, RORC Caribbean 600 un Rolex Fastnet Race.  

 

Media

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE