Saturday, 24 November 2012 00:00

Lietuvieši piedāvā vēl nebijušu iespēju. Vai latvieši spēs to paņemt?

Ceturdien, 22.novembrī, Rīgā, Lietuvas salvenās jahtas Ambersail (Volvo 60, bijusī Assa Abloy) kapteinis Simonas Steponavičiuss (Simonas Steponavičius) prezentēja savu jaunāko projektu – dalību vienā no pasaules top regatēm - Volvo Ocean Race (VOR). Sacīkstēs, kurās piedalās pasaules labākie burātāji un kurās piedalīties sapņo daudzi visā pasaulē, tagad tiek dota iespēja arī Latvijas burātājiem.

S.Steponavičiuss: „Tas viss jau izgājis no sapņu kategorijas, tā jau ir realitāte”

Pieredzes bagātajam lietuviešu kapteinim pārliecība par varēšanu piedalīties burāšanas augstākā līmeņa regatē, gūta galvenokārt pēc piedalīšanās un labu rezultātu sasniegšanas vairākās citās prestižās regatēs laika posmā no 2010.gada līdz 2011.gadam, nedaudz arī šogad. Piemēram tādās regatēs kā Atlantic Ocean Racing Series 2011Rolex Fastnet Race vai Rolex Middle Sea Race.

S.Steponavičiuss: „Pēc tam, kad pabeidzām odiseju [lietuviešu pasaules apceļošanas projekts The Millennium Odyssey], domājām, ko darīt ar šo laivu [Ambersail] un kas būs tālāk. Principā izlēmām, ka pamēģināsim sacīkšu programmu.[...] Secinājums, ko guvu un kam es personīgi noticēju, ka mēs spējam sacensties ar visiem un visur, un ka ne jau svētie to lietu dara. Tāpēc radās ticība, ka mēs varam domāt arī par augstāko līgu.”

Projekts - kompānija, kuru lietuvieši piedāvā veidot, plānots sešiem gadiem (2012.- 2018.gads) un attiecīgi dalībai divās VOR – 2014/.15.gadā un 2016./17.gadā.

Kā norāda Steponavičiuss, pirmajās sacīkstēs galvenais mērķis būs uzkrāt pēc iespējas vairāk pieredzes un iegūt pēc iespējas lielāku atpazīstamību Baltijas valstīs, lai burāšanas sports nostātos vienā līmeni ar citiem populārajiem sporta veidiem, kas ir šajās valstīs. Otrajās sacīkstēs galvenais jau būs rezultāts.

Dalība VOR - ilgtermiņa investīcija burāšanā

Viens no organizatoru mērķiem un vēlmēm ir saistīts ar projekta devumu sabiedrībai.

S. Steponavičiuss: „ ... domājam par nekomerciālo ieguldījumu, impulsiem, kurus tāda lieta var radīt. Principā izejam uz četrām lietām, kuras vēlamies sasniegt: palielināt burāšanas sporta popularitāti iedzīvotāju vidū, presē, tv utt. Gribam, lai kompānija rada impulsu infrastruktūras uzlabošanai burāšanas sportā; [...] tāpat iztēlojamies, ka tāda dalība dotu impulsu biznesam, kas saistīts ar burāšanu, nu un viens no galvenajiem, pats svarīgākais, tas paplašinātu redzesloku tiem, kas ir savas [burāšanas] karjeras augstākajā punktā vai tuvu tam, kas ir spējīgi, kas ir aši, kuri grib sasniegt vairāk [...]”.

„Viens no iemesliem meklēt šādu iespēju bija tāds, ka, ja mēs domājam par mūsu valstīm, mums ir diezgan daudz labu burātāju, kas sasniedz olimpisko līmeni, kas sacenšas pasaules čempionātos ar dingijiem un švertiem, bet kad viņi pabeidz šo savu karjeru, viņiem principā nav tālak kur iet. Kad viņi iziet no stabilās švertburātāju karjeras, viņi pāriet uz amatieru līmeņa sacīkstēm, kas principā ir pasaules prestižākās regates, tomēr tās ir amatieru regates”, tā projekta idejas autors.

Līdz ar to veiksmīga projekta realizācija varētu likt tālejošu pamatu burāšanas, īpaši tālburāšanas  sporta un kultūras, attīstībai mūsu reģionā.

„Es uzdrošinos teikt, ka, ja mēs skatāmies uz mūsu valstīm, tad spēcīgas tālburāšanas mūsu valstīs faktiski nav, ir kaut kādi aizmetņi, nedaudz no tā, nedaudz no šā, bet tādas integrētas, normāli funkcionējošas tālburāšanas kultūras nav. Ja to atzīstam, tad šajā tukšajā vietā es ļoti gribētu ņemt paraugu no kiwi [jaunzēlandiešu] kultūras, kas būtu par pamatu tālākai attīstībai”, tā Steponavičiuss.Viņš plāno projektam piesaistīt arī Jaunzēlandiešu burātājus.

Komandas izveide

Komandu pamatā plānots veidot no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Somijas burātājiem, piesaistot arī, iespējams, kādu no ārpuses, kas projektam varētu dot starptautisko elpu, pieredzi un zināšanas.

Šobrīd ir sākts darbs pie komandas izveides 2014./15.gada VOR. Pirmā atlases kārta plānota 2013.gada janvāra vidū, un uz to līdz 15.janvārim var pieteikties arī Latvijas burātāji (aizpildot anketu).

No 2013.gada februāra līdz jūlijam paredzēti atlases testi un treniņbraucieni, ieskaitot braucienu maršrutā Ushuaia (Argentīna) - Karību salas - Klaipēda. Treniņiem tiks izmantota jahta Ambersail. Galīgais treniņu – atlases grafiks tiks sastādīts atkarībā no tā, cik būs atlasīto cilvēku. Sākotnēji paredzēts atlasīt aptuveni 40 - 45 cilvēkus. No tiem, balstoties uz fizisko testu rezultātiem, potenciāla un personiskās saderības, izvēlēsies 20 – 25 kandidātus, no kuriem savukārt veidos galējo komandu.

Komandas tiks veidota kā vienota, integrēta komanda, kas sastāvēs no 8 cilvēku ekipāžas, viena ekipāžas locekļa, kas pildīs medija funkcijas, kā arī 5-6 cilvēku krasta komandas. Tiek pieļauts, ka visi komandas locekļi varētu arī savstarpēji rotēt, proti, arī krasta komandas biedri varētu tikt ekipāžā.

Treniņnolūkā pamatkomanda piedalīsies Rolex Fastnet Race 2012 sacīkstēs, pēc kurām tālāk dosies uz daudzu iepriekšējo VOR komandu ierasto treniņvietu Lanzaroti (Kanāriju salas), lai sāktu melno darbu.

Sacīkšu laiva – jaunā Volvo Oean 65

Baltija komanda VOR piedalīsies ar jauno viena dizaina laivu - Volvo Ocean 65 (Farr Yacht Design), kuras projektu VOR organizatori publiskoja š.g. 28.jūnijā

Šobrīd norit darbs pie tās būvēšanas, un, kā pastāstīja kapteinis Steponavičiuss, pirmā laiva, kas tiks izgatavota, būs tieši baltiešu projektam. Jaunās komandas rīcībā tā nonāks 2013.gada augustā. Otrā laiva būšot gatava septembrī, trešā - oktobra beigās. Kopā būs ap 8-19 laivām.

Jauniegūto laivu, pēc tās saņemšanas, plānots atrādīt Klaipēdā, Rīgā, Tallinā un Helsinkos. Pēc tam komanda dosies uz Angliju, lai sāktu aktīvo treniņprogrammu. Treniņbraucieni notiks ne vien uz jaunās laivas, bet arī uz Ambersail.

Projekta izmaksas

Gan jaunās viena dizaina laivas, gan VOR organizatoru plānotais centralizētais krasta loģistikas projekts (piemēram, buru remontēšana, rezerves mastu sagāde), potenciālajiem dalībniekiem ļauj ievērojami samazināt izmaksas. Līdz ar to tas paver iespēju piedalīties VOR arī valstīm ar ierobežotākām finanšu iespējām, kā piemēram Baltijas valstis.

Līdz ar to nākāmo 2014./15.gada VOR sacīkšu dalībkomandu budžets, kas samazinājies apmēram uz pusi, varētu būt ap 15 miljoni eiro, kurš iekļauj arī jaunās laivas izmaksas aptuveni 5 miljonu eiro vērtībā. Tas faktiski ir arī maksiāli pieļaujamais pēc VOR noteikumiem.

Kā galvenais Baltijas apvienotās VOR burāšanas komandas sponsors ir plānots lietuviešu uzņēmēju grupa Dancer (Blue Cities), kas rada elektrisko autobusu apkalpošanas risinājumus. Viņu projekts ietver jaunas autobusu, kas darbināmi ar zaļo enerģiju (saules, vēja, ūdens),  ražotnes būvniecību Klaipēdā 2014.gadā.

Lai iecerētais izdotos un iegūtu daudz plašāku redzamību un skanējumu, Steponavičiuss cer arī uz visu Baltijas valstu, kā arī Somijas iesaisti un līdzdalību: „Katra mūsu valsts atsevišķi, droši vien, nav spējīga izveidot tādu vienu lielu kompāniju Volvo Ocean Race sacīkstēm, vienkārši tādēļ, ka mums ir pārāk mazas finansiālās iespējas katrā valstī, faktiski arī pārāk maz cilvēku, un kā atsevišķas valstis mēs neesam interesantas sponsoriem vai lielām starptautiskām kompānijām. Ja mēs to varēsim piedāvāt kā vienu tirgus gabalu, pieklājīgu tirgus daļu, tas varētu kļūt interesants lielajai komercijai”.

Projekta biznesa un mārketinga kocepta izstrādei plānots izmantot vislabāko šābrīža pieredzi, kā arī piesaistīt bijušo VOR sacīkšu dalībnieka Ericsson Racing Team (dalība 2 VOR; 2008./09.gada VOR T.Grāla vadītā Ericsson 4 ieguva 1.vietu kopvērtējumā) tēla un koncepcijas izstrādātāju, zviedru firmu Atlant Ocean Racing AB.

Interesenti pieteikties komandas atlasei var līdz 2013.gada 15.janvārim, aizpildot anketu.

Visu prezentāciju (krievu valodā) var noklausīties ŠEIT

 

Jahtas Ambersail līdzšinējie sasniegumi:

The Millennium Odyssey

Atlantic Ocean Racing Series 2011

RORC Caribbean 600

Transatlantic Race

Rolex Fastnet Race

Rolex Middle Sea Race

 

Jahta kopā veikusi 20 000 j.j. (sacensībās – 6000 j.j., pārdzīšanā – 14 000 j.j.). Šobrīd jahta dodas uz Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2012, kas sāksies 26.decembrī.

 

 

Media

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE