Tuesday, 25 December 2012 23:27

Laiks Rolex Sydney Hobart Yacht Race

Ikgadējā Austrālijas zilo ūdeņu klasika- Rolex Sydney Hobart Yacht Race (RSHYR) notiek jau kopš 1945.gada. 

Šogad tajā piedalās 77 komandas, starp kurām debitē arī mūsu kaimiņi lietuvieši ar jahtu Ambersail (Volvo 60). 

RSHYR sacīkstes lietuviešu komandai 18 cilvēku sastāvā ir tikai vienas no starptautiskajām sacīkstēm, kuras ieskaitīt savā nu jau bagātīgajā burāšanas sacīkšu kontā.  Līdz šim jahta Ambersail ir veikusi ap 100 000 jūras jūdzēm, gūstot pieredze daudzās leģendārās regatēs, ieskaitot Sevenstar Round Britain and Ireland, RORC Caribbean 600, Transatlantic, Rolex Fastnet un Rolex Middle Sea Races. 2008./09.gadā jahta, projekta The Millennium Odyssey ietvaros, veica arī ceļojumu apkārt pasaulei, lai atzīmētu lietuviešu kopā pastāvēšanas 1000 gadei. 

"Šīs ir leģendāras jahtu sacīkstes - mēs jau kādu laiku vēlējāmies tajās piedalīties. Nolēmām, ka šis gads ir īstais, lai atstātu iestaigāto maršrutu Eiropa - Kārību salas un dotos uz leju", norāda jahtas kapteinis Simonas Steponavičius. "Ļoti takstiskas un tehniskas sacīkstes; īstā burāšāna."

Starptautisko līdzdalību sacīkstēs papildinās arī komanda no Japānas ar jahtu KLC Bengal 7 (Humphreys 54); divas Kiwi komandas- jahta Akatea (Cookson 50) un jahta Rikki (Reichel Pugh 42); samoāņu jahta Tusitala (Goss 60); kā arī Sidnejā dzīvojoša franču burātāju ekipāža ar jahtu Peugeot Surfrider (Beneteau First 45). 

Ambersail konkurenti

Jahta Ambersail ir lielo jahtu grupā (IRC Division 0). Šīs grupas favorītes ir divas austrāliešu jahtas - jahta Ragamuffin Loyal (Elliott 100) un jahta Wild Oats XI (RP100).

Ragamuffin Loyal pagājušā gadā piedalījās kā Investec Loyal un bija pirmā, kas finišēja. Distanci jahta veica 2 dienās, 6 stundās 14 min un 18 sek, kas bija tikai par 3 min un 8 sek ātrāk par Wilds Oats XI sniegumu. Tas bija arī tuvākais finišs visā RSHYR pastāvēšanas vēsturē.

Leģendārais Saids Fišers (Syd Fischer), kas šogad atkal būs Ragamuffin Loyal kapteinis, cer uzvaru atkārtot. Pats Fišers prognozē, ka šā gada sacīkstēs cīņa par finiša līnijas šķērsošanu izvērtīsies par dragreisu starp abām super maxijahtām - Wild Oats XI un viņa jahtu. Un 85 gadīgais burātājs no Sidnejas, kuram šis būs 44.RSHYR, atkal grib būt pirmais, kas šķērso finiša līniju. Pirms tam Fišers šo titulu ieguva 1988. un 1990.gadā ar maxi jahtu German Frers, bet 1992.gadā viņš kļuva arī par sacensību uzvarētāju kopvērtējumā ar jahtu Will (Farr 50).

Ragamuffin Loyal stūrmanis būs Endrū Keips (Andrew Cape), kas vairākkārtīgi ir piedalījies gan Volvo Ocean Race sacīkstēs, gan Rolex Sydney Hobart Yacht Race.

Jahta Wilds Oats XI (kapteinis Marks Ričards (Mark Richards)) ir piecreiz finišējusi pirmā un tai pieder arī RSHYR distances rekords. Šogad jahta sacīkstēs piedalās jau astoto reizi. 

Tāpat vienā grupā ar Ambersail startēs arī Black Jack (Reichel Pugh 66), kas iepriekš RSHYR piedalījās 2008.gadā, finišējot 6-ā vietā; Ichi Ban (Jones 70), kas 2006.gadā bija otrā ātrākā, bet 2007.un 2008.gadā - trešā ātrākā jahta; Jazz (Cookson 50), kas 2011.gadā ieguva 4.vietu kopvērtējumā un 1.grupā; Lahana (30m Maxi), kas 2010. un 2011.gadā bija trešā ātrākā finišā, 2-ā savā grupā, un Wild Thing (Jones 100 Maxi).

Par pagājušā gada uzvarētāju kopvērtējumā kļuva Stefana Einsvorsa (Stephen Ainsworth) jahta Loki (Reichel Pugh 63)

Kādas izredzes lietuviešiem?

Lai gan parasti lielās jahtas galvenokārt cīnās par iespēju pirmajām šķērsot 628 jūras jūdzes garās distances finiša līniju, šogad, atšķirībā no pēdējiem gadiem, labas izredzes uz uzvaru kopvērtējumā tiek prognozētas tieši lielajām jahtām.

Proti, pateicotie handikapa sistēmai, līdz šim laikapstākļi nāca par labu tām jahtām, kuras jūrā atradās ilgāku laiku; savukārt šogad jo ātrak laivas nonāks finišā, jo labāk. Tas nozīmē, ka arī Ambersail (Volvo 60) ir iespēja pacīnīties par labu vietu gan kopvērtējumā, gan finišā.

Ambersail ir būvēta stipra vēja apstākļiem, un tāpēc lietuvieši cer uz kārtīgu pūtienu


Sacīkšu sākumam (trešdienas pēcpusdienai) tiek prognozēts apmēram 15 - 20 mezglu stiprs D/DA vējš, un 1.5-2.5 metru viļņi, kas ļaus jahtām nedauz ieskrieties. Tālāk pie Austrālijas ZDR krasta, līdz ar to arī pirmā no diviem laikapstākļu maiņas rajoniem, vēja stiprums mazināsies. Tas būs arī pirmais posms, kas var krietni ietekmēt sacīkšu rezultātus.

Līdz ceturdienas rītam vējš mainīsies uz Z / A un tā stiprums varētu atkal sasniegt 20 mezglus. Šāds vēja stiprums un virziens varētu saglabāties līdz pat otrajam laikapstākļu maiņas rajonam virsTasmānijas, kuru ātrākajām jahtām vajadzētu sasniegt ceturdienas vakarā. Tur jahtas sagaida rietumu fronte, ar pieaugošu vēja ātrumu.

Lai gan apgabālā būs plašas bezvēja zonas, kas sacīkstes padarīs par sarežģītu taktisku cīņu.

Turpmākajā - beigu distances daļā ceļa vējš nav gaidāms; sagaidāms, ka pūtīs vien mainīga stipruma R/DR vējš. Un tieši pie Tasmānijas, distances pēdējā daļā, gaidāma arī aizraujošākā cīņa par uzvaru. Īpaši grūtas šis sacīkstes varētu būt mazajām jahtām, īpaši, ja tās jūrā atradīsies arī 30.decembrī, kad tiek solīts vētras stipruma R/DR vējš.

Līdzīgi kā jebkurās sacīkstēs arī šajās aktuālais jautājums ir "būt vai nebūt jaunam distances rekordam".

Līdzšinējais rekords ir 1 diena, 18 stundas 40 minūtes un 10 sekundes. To 2005.gadā uzstādīja austrāliešu jahta Wild Oats XI, kas regatē piedalās arī šogad. 

Vai šis būs rekordu gads, būs atkarīgs no pārejas posmiem (laikapstākļu maiņas rajoniem) distancē - kur tieši tie būs, cik ilgi saglabāsies viegla vēja apstākļi, un kā komandas pratīs to izmantot. 

STARTS tiks dots 26.12. plkst. 4:00 no rīta (pēc Latvijas laika). To būs iespējams vērot tiešraidē vai nu Yahoo!7 kanālā vai arī RSHYR mājas lapā. Sacīkšu laikā, jahtām un komandām varēs sekot līdzi Yacht Tracker sistēmā RSHYR mājas lapā.

Ja ir interese uzzināt, kā SHYR kļuva par vienu no Austrālijas sporta pasākumu ikonām, šajā YouTube kanālā ir apkopoti video par gandrīz visiem iepriekšējiem Sydney Hobart Yacht Races, ieskaitot video no pirmajām sacīkstēm 1945.gadā. Dokumentālais materiāls ir arī laba iespēja izsekot līdzi gan laivu, gan Sidnejas un Hobārtas dzīves attīstībai sešu gadu desmitu laikā. 

INTERESANTI FAKTI:

 • Lielākais dalībnieku skaits sacīkstēs: 371 - piedalījās 50.sacīkstēs, kas notika 1994.gadā (309 finišēja);
 • Mazākais dalībnieku skaits sacīkstēs: 9 - piedalījās 1.sacīkstēs;
 • 2011.gada sacīkšu dalībnieku skaits: 88 (77 finišēja);
 • Vidējais dalībnieku skaits no 1945.-2011.gadam: 81.09 laivas katrās sacīkstēs;
 • Lēnākās sacīkstes (reālajā laikā): 1945.gads - jahta Wayfarer distanci veica 11 dienās, 6 stundās un 20 min;
 • Lēnākās sacīkstes (pēc pārrēķinātā laika): 1945.gads - jahta Wayfarer distanci veica 7 dienās, 19 stundās un 43 min.;
 • Jaunākais kapteinis: austrālietis Šons Kirkijans (Sean Kirkjian); viņš kā kapteinis regatē piedalījās 1986.gadā būdams 17 gadu vecs; 
 • Vecākais kapteinis: Džins Volkers (John Walker); viņš bija 86 gadus vecs, kad ar jahtu Impeccable piedalījas sacīkstes 2008.gadā. Volkers ar vienu un to pašu jahtu Impeccable sacīkstēs piedalījās 25 reizes un tā ir līdz šim vienīgā šāda veida kombinācija sacīkšu vēsturē;
 • Pirmā sieviete, kas piedalījās sacīkstēs: Džeina Teita (Jane Tate) no Hobārtas; viņa sacīkstēs piedalījās kopā ar savu vīru Horiju Teitu (Horrie Tate) 1946.gadā;
 • Pirmā sieviešu komanda: 1975.gads komanda Barbarian (kapteine Vicki Wilman);
 • Vecākā jahta, kas piedalījusies sacīkstēs, pēdējos gados: Maluka of Kermandie (būvēta 1932.gadā) - dalība sacīkstēs 2006., 2008., 2011.gads.

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE