Monday, 07 January 2013 23:42

Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2012 – klasiska ar glazūru

Rolex Sydney Hobart Yacht Race (RSHYR) starta vērošana, tāpat kā pārbaudes mača kriketā skatīšanās un bārbekjū, gadu no gada ir neiztrūkstošs 26.decembra (otro Ziemassvētku) rituāls vairumam Austrālijas iedzīvotāju. Un 2012.gada sacīkšu starts, tāpat kā pašas sacīkstes, vilties nelika.

Wild Oats XI paņem visu

Pirms sacīkstēm tika ziņots, ka 68.ajās RSHYR laikapstākļi spēlēs par labu lielajām jahtām. Tas daudzos raisīja pārdrošas cerības par jaunu distances rekordu.

Cerības piepildījās. Austrāliešu 30.48 metrīgā (100 ft) supermaksi jahta Wild Oats XI (RP100) atkārtoja savu 2005. (debijas) gada veiksmes stāstu.

Īstie laikasptākļi, lai gan klasiski mainīgi, ar spēcīgām un biežām vēja brāzmām, bet pārsvarā ar lielajai jahtai pareizo, Z/ZA vēja virzienu, stiprumu un ilgumu, īstā komanda (piemēram, pieredzējušais Volvo Ocean Race dalībnieks, meteorologs un stūrmanis Toms Adis (Tom Addis)), kā arī vairāki uzlabojumi laivai, bija austrāliešu veiksmes kombinācija.

 

Būdami pirmie startā, kas bija viens no ātrākajiem šo sacīkšu startiem vispār, Wild Oats XI, kapteiņa Marka Ričardsa (Mark Richards) vadībā, 28.decembrī plkst. 7:23 no rīta pēc vietējā laika pārliecinoši iestūrēja pirmie arī finišā (jau sesto reizi).

Vienlaicīgi viņi uzstādīja jaunu 628 jūras jūdžu garās distances rekordu  - 1 diena 18 stundas 23 minūtes un 12 sekundes, par kur viņiem nācas cīnīties līdz pašām pedējām minūtēm. Rezultātā iepriekšējo, pašu uzstādīto rekordu viņi laboja par 16 min un 58 sekundēm.


Zūdot cerībai uz labu ceļavēju vēl sacīkstēs esošajām komandām, drīz bija skaidrs, ka Wild Oats XI iegūst arī vienu no vērtīgākajām burātāju balvām - sudraba George Adams Tattersail Cup, par uzvaru kopvērtējumā.

Wild Oats XI ir otrā jahta RSHYR vēsturē, kam izdevies uzstādīt divus distances rekordus. Pirms tam to paveikusi vien nelielā jahta Morna (vēlāk Kurrewa IV) 1946. un 1948.gadā.


Sīvākajai Wild Oats XI konkurentei, citai austrāliešu supermaksi jahtai Ragamuffin Loyal(Elliott 100), kas pagājušā gada regatē burtiski izrāva jahtas uzvaru finišā no Wild Oats XI, šogad nācas samierināties ar ierašanos finišā vien kā otrajai turpat piecas stundas vēlāk.

Komandai uzvaras laurus galvenokārt liedza plūkt dažādas tehniskas problēmas.

Savukārt jau otro gadu pēc kārtas pēdējā jahta, kas ieradās Hobārtā, paspējot tieši laikā uz Jaungada uģuņošanu, bija sacīkšu mazākā (9.1 m) un vecakā (būvēta pirms 80 gadiem) gafeltakelējuma jahta Maluka of Kermandie (Ranger).

Kapteiņa Šona Langmana (Sean Langman) 6 cilvēku komandā bija gan meita, gan 19 gadīgais dēls, kurš iepriekšējā gadā bija šīs jahtas kapteinis. 

Lietuviešu veiksmīgā debija


Jahta Amebrsail (Volvo 60) bija viena no piecām ārvalstu dalībniecēm. Lietuviešu komanda finišēja 29.decembrī ap pusdienlaiku pēc ceļā pavadītām 2 dienām, 22 stundām, 50 minūtēm un 29 sekundēm, Hobārtā nonākot kā trīspadsmitie.

Kopvērtējumā viņi ierindojās 14.vietā.


Visu sacīkšu laikā 12 gadus vecā jahta Ambersail plecu pie pleca cīnījās ar 10 gadus jaunāko japāņu KLC Bengal 7 (Humphreys 54), kuru finišā apsteidza vien par 6 minūtēm.

Šī jahta (iepriekš zināma kā Oyster Catcher), tāpat kā jahta Jazz (Cookson 50), kas finišēja piecas stundas ātrāk par Ambersail, ir bijušas lietuviešu galvenie pretinieki arī citās regatēs.

S. Steponavičius: “Viss bija tieši tā, kā es iedomājos – šī ir smaga regate. Laikapstākļi ir ļoti mainīgi. Hobārta ir okeāna sacīkstes, kurās jāburā gara distance no ziemeļiem uz dienvidiem, piedzīvojot ekstrēmu klimata un sezonu maiņu. Tās ir ļoti interesantas sacīkstes, atšķirīgas no citām, kurās esam piedalījušies.”

Par to vai vēl kādreiz piedalīsies RSHYR, lietuviešu kapteinis norāda, ka darīšot visu iespējamo, lai tajās atgrieztos tik bieži, cik vien iespējams.

Drāma pirms starta

Sākotnēji plānoto 77 jahtu vietā uz starta izgāja 76.

Tikai trīs stundas pirms sacīkstēm, par aizliegumu tajās piedalīties tika paziņots austrāliešu supermaksi jahtai Wild Thing(Jones 100 Maxi), lai gan sākotnēji atļauja tika dota.

Iemesls – organizatoriem neiesniegti dokumenti no jahtas dizainera un konstruktora, kas apliecinātu jahtas pārbūves atbilstību lielu komerciālo un privāto jahtu dizaina un konstruēšanas ABS standartiem.

Sarūgtinātais jahtas kapteinis Grants Voringtons (Grant Wharington) paziņojumos presei norādīja, ka tā esot konspirācija pret lielajām jahtām no sacīkšu galvenā direktora puses un ka visus nepieciešamos dokumentus komanda esot iesniegusi.

Par spīti sarūgtinājumam, Wild Thing kapteinis paziņoja, ka viņa plānos un tiklīdz radīsies piemēroti laikapstākļi, ir mēģināt uzstādīt jaunu distances rekordu atsevišķā burājumā no Sidnejas uz Hobārtu. Iespējams, tiks iesniegta arī prasība par zaudējumu piedziņu, kas radušies sakarā ar gatavošanos sacīkstēm un nestartēšanu tajās.

2012.gada sacīkstes sāka 76 komandas, bet finišu sasniedza 71 jahta. Pārējās izstājās dažādu tehnisku problēmu dēļ.

VAIRĀK par sacīkšu norisi var uzzināt ŠEIT.

VIDEO: īss atskats uz sacīkstēm un kausa pasniegšana uzvarētājiem:

http://www.youtube.com/watch?v=yRGR-v-mAr8

http://www.youtube.com/watch?v=N0sL488oFLw

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE