Sunday, 14 April 2013 00:00

Atrasti unikāli foto no pirmā solo burājuma apkārt pasaulei bez apstājas

Robins Knoks - Džonstons pēc finiša 1969.gadā 22.aprīlī Robins Knoks - Džonstons pēc finiša 1969.gadā 22.aprīlī Foto: Bill Rowntree/PPL

Nedaudz vairāk kā pēc četriem gadu desmitiem atrasta vērtīga 3000 melnbaltu bilžu foto kolekcija. Tajā iemūžināti pirmo solo sacīkšu apkārt pasaulei bez apstājas “Golden Globe Race” uzvarētāja Sera Robina Noksa - Džonstona (Sir Robin Knox-Johnston) starts un finišs.

„Raugoties uz fotogrāfijām, tajās ir jūtams kas godbijību iedvesošs. Tājās ir notverts mirklis burāšanas vēsturē, kad Sers Robins, vēl jauns vīrietis būdams, gandrīz negribot iekļūst vēstures grāmatās. Šīs fotogrāfijas atospoguļo viņu kā varoni dažādās situācijās: kad viņš mierina norūpējušos vecākus, meģinot pārliecināt, ka tās nav atvadas; viņa dzīvi uz borta netīrā kajītē; pirmos nedrošos soļus un pirmo alus kausu atpakaļ krastā. Tas viss tik ļoti konktrastē ar mūsdienām, tāpēc viņa kuģošanas prasmju varoņdarbs ir vēl jo ievērojamāks”, tā atradumu raksturo „Classic Boat Magazine” redaktors Dens Houstons.

Pats Noks – Džonstons šo vertīgo kolekciju esot komentējis tā: “Es domāju, ka bildes bija zudušas, tāpēc tas bija brīnišķīgs pārsteigums uzzināt, ka šis uznikālais atradums no manas atgriešanās Falmusā 1969.gadā joprojām pastāv”.

Laikraksta “The Sunday Times” sponsorētās sacīkstes apkārt pasaulei bez apstājas “Golden Globe Race”, kas bija pirmās tāda veida sacīkstes, sākās 1968.gada 14.augustā no Falmusas Anglijā un ilga līdz 1969.gada 22.aprīlim. Sacīkstēs, kuras tika dēvētās par pēdējo lielo izaicinājumu cilvēcei, piedalījās 9 burātāji. Noks – Džonstons ar keču “Suhali” (32f/9.8m) bija vienīgais, kurš finišēja, kļūstot par pirmo burātāju, kas vienatnē un bez apstājas apburājis apkārt pasaulei. Tolaik 29 gadus vecais burātājs ceļā pavadīja 312 dienas.

Fotogrāfijas kopš sacīkšu beigām aizmirstas glabājās Londonas laikraksta “The Sunday Mirror” foto arhīvā, kas tolaik atspoguļoja sacīkšu norisi. To atrašana un atjaunošana ir veiksmīgas sakrītības rezultāts.

Foto koleciju sakarā ar laiksraksta pārcelšanos uz citām telpām bija paredzēts izmest. Todien, kad tam bija jānotiek, laikrakstā viesojās fotogrāfs Bils Rovntrīss (Bill Rowntree), kas bildes bija uzņēmis. Foto arhīva direktors viņam jautājis, vai viņš nevēloties ārā metamo fotokolekciju paturēt sev. Rovntrīss piekritis un paņēmis tās uz mājām. Tur foto glabājušās līdz brīdim, kad viņam piezvanījis foto aģentūras PPL fotogrāfs Barijas Pikthols (Barry Pickthall), kurs vēlējies kādu senu foto, kurā būtu attēloti apģērbu ražotāja „Henri – Lloyd” produkti. Rovntrīss atbildējis, ka viņam tāds foto esot, vienlaicīgi pajautājot, ko darīt ar atrastajām bildēm.  

Labākās bildes no plašās kolekcijas tika ieskenētas un pieejamas apskatei un iegādei PPL mājas lapā. 

Video: Robina Noksa-Džonstona finišs 1969.gada aprīlī (BBC oriģinālmateriāls ar Sera Frānsisa Čičestera komentāriem). 

 

Media

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE