Sunday, 20 January 2013 00:00

Poļu burātāja Paškes neiespējamā misija

Gandrīz pirms divām nedēļām, 7.janvārī, poļu burātājs Romāns Paške (Roman Paszke) devās vienatnē apkārt pasaulei bez apstāšanās ar maksi katamarānu Gemini 3. Viņa ambiciozais mērķis līdzinās neiespējamai misijai - uzstādīt  jaunu rekordu, burājot rietumu jeb tā saucamajā nepareizajā virzienā. Līdz šim tikai sešiem tas izdevies. Pašam Paškem šis ir jau trešais mēģinājums. 

Pirmais Romāna Paškes mēģinājums apburāt apkārt pasaulei vienatnē, bez apstāšanās rietumu virzienā bija 2011.gadā. Toreiz Paške tika līdz Argentīnas krastiem, 314 j.j.no Horna raga, kad vienā no katamarāna korpusiem radās sūce. Rezultātā no tālākas rekorda uzstādīšanas viņš bija spiests izstāties.

Otrais mēģinājums bija pavisam nesen  - 2012.gada 27.decembrī. Tikai dažas stundas pēc starta, atrodoties 50 j.j. no Laspalmas (Grandkanārijas) (no turienes tika dots starts), katamarāns sadūrās ar nezināmu objektu un guva bojājumus.

Paške atgriezās ostā, lai novērtētu bojājumus un veiktu labojumus. Sadursmes brīdī katamarāna ātrums bija 23 mezgli, vēja virziens ZA, stiprums 29 mezgli, viļņu augstums 2.5 -3 metri.

Rekords, kuru pārspēt

Rekords, kuru mēģina pārspēt 61 gadus vecais poļu burātājs, ir 122 dienas, 14 stundas 3 minūtes un 49 sekundes.

To deviņus gadus atpakaļ, 2004.gadā, uzstādīja pieckārtējs pasaules apceļotājs, franču burātājs Žans Luks Vandenhēde (Jean Luc Van Den Heede) ar vienkoprusa jahtu Adrien. Vandenhēdem tas bija pirmais veiksmīgais mēģinājums no pavisam trim.  Līdz šim šo rekordu vēl nevienam nav izdevies pārspēt, arī burātājiem, kas burājuši komandā.

Pirmais, kas izlauza ceļu rietumu virzienā un līdz ar to uzstādīja arī pirmo rekordu šajā disciplīnā, bija skots Čejs Blaits (Chay Blyth) 1970./71. gadā ar jahtu British Steel. Viņš ceļā pavadīja 292 dienas.

Tolaik britu laikraksts The Times to raksturoja kā neiespējamu ceļojumu. Burāšana rietumu virzienā nozīmē patstāvīgu cīņu pretī valdošajiem vējiem, straumēm un viļņiem, kas vietām (galvenokārt Dienvidu okeānā) mēdz sasniegt pat trīsstāvmāju augstumu. Vējš un viļņi gandrīz nepārtraukti cenšas laivu apgāzt.

Tas ir sarežģītāk, nogurdinošāk un arī lēnāk nekā tradicionālajā virzienā no rietumiem uz austrumiem, kad laivas faktiski uz priekšu tiek vēja un viļnu nestas.

Blaits ir konsultējis arī Dī Kafari (Dee Caffari) viņas sekmīgajā burājuma apkārt pasaulei nepareizajā virzienā 2006.gadā. 2009.gadā viņa apburāja apkārt pasaulei arī austrumu virzienā, tādejādi kļūstot par pirmo (un šobrīd arī vienīgo) sievieti, kas apburājusi abos virzienos vienatnē un bez apstājas.

Rekords šajā kategorijā pieder arī angļu burātājam Maikam Goldingam (Mike Golding), kurš šobrīd piedalās Vendée Globe 2012./13 sacīkstēs. Arī viņš ir viens no nedaudzajiem burātājiem, kas apkārt pasaulei ir apburājis abos virzienos.

Lai rekords, ja tāds tiks uzstādīts, tiktu oficiāli atzīts, startam un finišam jābūt tajā pašā ostā, burātājam jāšķērso ekvators un visi meridiāni, bet veiktās distances garums nevar būt īsāks par 21 600 jūras jūdzēm.

Paškes startu, kas tika dots no Laspalmas (Grandkanārijas), fiksēja arī Pasaules burāšanas ātruma rekordu padome (World Sailing Speed Record Council). 

Par labu katamarānam

Lai gan pēdējos gandrīz desmit gadus rekordu uzstādīšanai apkārt pasaulei tiek burāts ar trimarāniem, kas spēj attīstīt lielāku ātrumu nekā katamarāni, Romāns Paške priekšroku ir devis maksi katamarānam Gemini 3.

Gemini 3 ir viens no modernākajiem un ātrākajiem šābrīža katamarāniem pasaulē. Tā kopējais garums ir 27.43 m, platums 14 m, augstums 33 m. Līdz šim lielākais fiksētais katamārāna ātrums ir 38 mezgli.

Katamarāns, kuru 2007.gada nogalē tikai divu mēnešu laikā uzbūvēja Mārstrommas (Zviedrija) kuģu būvētavā Marström Composite AB Västervik, sākotnēji bija paredzēts ātruma rekorda uzstādīšanai, burājot vienatnē, bez apstājas austrumu virzienā. Tomēr Paške, piedzīvojot neveiksmi Dienvidu okeānā, no rekorda uzstādīšanas atteicās.

Pirms došanās šajā burājumā viņš katamarānam veica vairākus uzlabojumus un modifikācijas. Piemēram, lai katamarānam samazinātu svaru un tādējādi uzlabotu ātrumu, gandrīz dubultā samazinātas ūdens tilpnes (tagad - 140 l katra). 

Ja Paške uzstādīs jaunu rekordu, burājot rietumu virzienā, viņš būs pirmais, kas to paveicis ar daudzkorpusu jahtu.

Romāns Paške ir gan burātājs, gan jahtu konstruktors, kas savu burāšanas pieredzi ir uzkrājis pārsvarā burājot ar katamarāniem. Viņš ir labi zināms gan Polijā, gan ārpus tās robežām.

Pirmo reizi plašāka publika ārpus Polijas par viņu dzirdēja 90.gadu beigās, kad  1997.gadā viņš amerikāņu komandas sastāvā uzvarēja Admirāļa kausa izcīņas sacīkstēs. Vēlāk  piedalījies sacīkstēs apkārt pasaulei, bez apstāšanās, bez noteikumiem un ierobežojumiem The Race, kuras organizēja francūzis Bruno Peirons (Lūka Peirona brālis).  Paškem pieder arī ātruma rekords distancē Ščecina – Gdiņa – 8 stundas 55 minūtes un 50 sekundes.

 

VAIRĀK INFO: ŠEIT

TIEŠSAISTES KARTE: ŠEIT

APKĀRT PASAULEI SOLO, BEZ APSTĀJAS, RIETUMU VIRZIENĀ

 • Burātājs: Roman Paszke
 • Distance: 21 760 j.j.
 • Šā brīža rekords: 122 d, 14 h, 3 min, 49 sek 
 • Starta un finiša osta: Laspalmas (Grandkanārijas)
 • Starta laiks: 07.01.2013 plkst. 18:14:07 (UTC)
 • Virziens: austrumu - rietumu virziens pretī valdošajiem vējiem, straumēm, viļņiem
 • Plānotais maršruts: Ziemeļatlantijas okeāns - Ekvators - Dienvidatlantijas okeāns, garām Horna ragam - Klusais okeāns - Dienvidu okeāns - Indijas okeāns - Dienvidatlantijas okeāns - Ekvators - Ziemeļatlantijas okeāns

SALĪDZINĀJUMAM

 Rekordi apkārt pasaulei rietumu – austrumu virzienā:

 • Komandā: 45 d, 13 h, 42 min un 53 sek / kapt: francūzis Lūks Perons (Loïck Peyron) / jahta: trimarāns Banque Populaire V / datums: 06.01.2012.
 • Solo (daudzkorpusu jahtām): 57 d, 13 h, 34, min un 6 sek / kapt: francūzis Francis Žujons (Francis Joyon) / jahta: tirmarāns Trimaran IDEC / datums: 19.01.2008.
 • Solo (vienkorpusu jahtām): 84 d, 3 h, 9 min / kapt: francūzis Mišels Desežu (Michel Desjoyeaux) / jahta: Foncia / datums: 2008.gada janvāris

 

 

VIDEO: Gemini 3 darbībā

http://www.youtube.com/watch?v=p1LUyLuLAS8

 

Media

49 komentāri

 • чемпионов Thursday, 24 November 2022 13:23 чемпионов

  чемпионов

 • memolounc Wednesday, 23 November 2022 07:27 memolounc

  is stromectol available in canada They noted that most seem fine again after finishing the drug course, but they said that the mechanisms for getting dementia sooner, rather than later, could be set in place, by virtue of having taken the drug, and that it is of course something that would require further study

 • nedohetle Saturday, 19 November 2022 15:44 nedohetle

  doxycycline 100mg price Values are expressed in percentage of protein expression in control transfected cells n 3

 • roormVofe Saturday, 19 November 2022 11:17 roormVofe

  There are many advanced technologies in the laboratory, but not all technologies can be put into large scale use and create social value where to buy clomid trusted site Various anabolic steroids and related compounds

 • AxioriE Friday, 18 November 2022 23:50 AxioriE

  A review was performed of all free flap breast reconstructions between 2014 and 2019 lasix and sodium

 • unlinue Friday, 11 November 2022 01:32 unlinue

  re not, they are like family buy nolvadex

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE