Sunday, 07 April 2013 00:00

Guo Čuans kļūst par pirmo ķīnieti, kas apburājis apkārt pasaulei vienatnē un bez apstājas

Pēc gandrīz 138 ceļā pavadītām dienām un pieveiktām vairāk nekā 21 600 jūras jūdzēm piektdien solo burājumu apkārt pasaulei bez apstājas pabeidza Guo Čuans (Guo Chuan), kļūstot par pirmo ķīnieti, kam tas izdevies.

48-gadījais burātājs pēc finiša līnijas šķērsošanas aizdedza signālraķetes un sveicināja gan uz ūdens, gan krastā esošos sagaidītāju simtus. Nepacietībā satikt savu ģimeni – sievu un divus dēlus, kas viņu gaidīja ierodamies jau vairākas stundas, Guo ielēca ūdenī, lai pēdējos metrus līdz krastam veiktu peldus. 

G.Čuana pēc veiktā ceļojuma:

„Jūtos tā it kā atrastos pasaules centrā. Šis ir neticams moments. Pirms 137 dienām es nevarēju iedomāties, ka kas tāds var notikt. Šis ir moments, par kuru var tikai sapņot.”

“Šodien esmu ārkārtīgi priecīgs. Jau sen neesmu redzējis tik daudz cilvēku. Šodien satiku tik daudz radinieku, draugu, tautiešus. Laikam šodien esmu laimīgākais cilvēks uz pasaules.”

“Nespēju noticēt, ka es to paveicu. Ja šis patiesi ir noticis, esmu laimīgākais cilvēks uz pasaules. Man vairs nav jāēd to briesmīgo dehidrēto pārtiku un es varu gulēt tik ilgi, cik vēlos, neuztraucoties par vēju un makšķernieku tīkliem. Tāpat man vairs nav jāmazgā matus ar jūras ūdeni, tā vietā es varu baudīt karstu dušu”. 

Ķīniešu burātājs ceļā devās 2012.gada 18.novembrī no savas dzimtās pilsētas Kingdao (Ķīnas ziemeļaustrumu Šandongas province) Olimpiskā burāšanas centra un atgriezās 5.aprīlī plkst. 00:59:06 UTC pēc ceļā pavadītām 137 dienām  20 stundām, 1 min un 57 sek. Sākotnēji plānotais laiks bija 125 -130 dienas. 

No Kingdao Guo maršruts veda pa Dienvidķīnas jūru uz dienvidiem un austrumiem pāri Klusajam okeānam uz Horna ragu Čīlē, kuru viņš apņēma 19.janvārī. Tālāk 25 dienas burāja pāri Dienvidatlantijas okeānam, pusi no sava ceļojuma veicot 25.janvārī pēc netālu no Port Coronel Rosales (uz austrumiem no Argentīnas) esošās bojas apņemšanas. 13.februārī, paburājot garām Labās cerības ragam, sākās burājums pāri Indijas okeānam, kas sagaidīja ar tam laikam netipiski lieliem viļņiem (5-7 metri) un spēcīgāko vēju kāds piedzīvots visa ceļojuma laikā (ap 50 mezgliem). Pēdējais posms tika veikts pa Zundas jūras šaurumu paburājot garām Javas un Sumatras salām Indonēzijas salu arhipelāgā un šķērsojot Javas un Dienvidķīnas jūras. Vidēji dienā tika veiktas 140 līdz 150 j.j.

„Man ir grūti aprakstīt patreizējās sajūtas. Tas ir kā sapnis, man ir sajūta, ka es sapņoju. Dažreiz ceļojuma laikā es nezināju, vai es tikšu līdz majām. Pie Horna raga, kad viļņos es neko nevarēju saskatīt, bija sajūta, ka mājas ir pārāk tālu, lai līdz tām tiktu. Pirms dažām dienām Taivānas jūras šaurumā  man bija aizdomas par to, vai spēšu droši nogādāt laivu majās. Bet beidzot - tas ir galā!” 

Pēc solo burājuma Guo izteica pateicību ne vien ģimenei, sponsoriem un savai komandai, bet arī vējam, kas pavadīja viņu visa burājumā laikā.

„Es vēlos pateikties vējam, kas bija gan mans pretinieks, gan mans draugs. Tas visu laiku pavadīja mani. Tas mani izaicināja, bet nogādāja arī atpakļ mājās”, filozofiski komentēja Čuans.

Lai gan dažādas lielākas vai mazākas tehniskas ķibeles (piemēram, ieplīsušas buras vai pa laikam nedarbojušais hidroelektroģenerators) burātāju pavadīja visa ceļojuma laikā, īpaši pirmajās 50 dienās, ko pats Guo skaidro ar to, ka laivu ieguvis tikai gadu pirms ceļojuma un nav paspējis to kārtīgi notestēt, situācijas, kad būtu bijis jācīnas vai jābaiļojas par savu dzīvību vai 12.5 metrīgo jahtu “Boat Qingdao” (Class 40), nav bijis un to viņam izdevies nogādāt atpakaļ labā tehniskā stāvoklī.  

Pēc šī burājuma Guo Čuans ir kļuvis ne vien par pirmo ķīnieti, kas apburājis apkārt pasaulei, bet arī pirmo planētas iedzīvotāju, kas šādu ceļojumu veicis ar Class 40 jahtu. Lai rekords būtu oficiāli atzīts, to vēl jāapstiprina Pasaules burāšanas ātruma rekordu padomei (World Sailing Spead Record Council). Rezultāti būs zināmi aprīļa vidū. 

 

Guo Čuans

Zinātnieks, aviācijas inženieris, profesionāls burātājs

Dzimis 1965.gadā. Bērnības sapnis bija kļūt par zinātnieku. Ieguvis maģistra grādu lidojumu sistēmu kontrolē (Aeronautikas un Astronautikas universitātē Pekinā) un MBA (Pekinas universitāte). Pēc studijām strādājis uzņēmumā Great Wall Industry Corporation Ķīnā ar satelītu projektiem komerciālajiem mērķiem.

Burāšanas gaitas sāka 33 gadu vecumā. Pirmo reizi burāšanu viņš iemēģināja, divas dienas burājot uz 40 –foot jahtas kopā ar draugiem Honkongā.

Pasaules solo apburāšanai viņš intensīvi gatavojās un trenējās trīs gadus, galvenokārt Francijas burāšanas centrā La Trinité-sur-Mer. Ilgākais laiks, ko viņš pirms tam bija pavadījis jūrā, bija viens mēnesis.

Pirmais un vienīgais profesionālais tālburātājs no Ķīnas un pirmais ķīnietis, kas piedalījies:

  • 2006.gada Clipper Round the World sacīkstēs apkārt pasaulei
  • 2008./09.gada Volvo Ocean Race sacīkstēs, kā jahtas “Green Dragon” on board/klāja reportieris
  • 2011.gada Mini Transat 650 sacīkstēs no Francijas uz Brazīliju

Hobiji: paraglaidings, slēpošana, niršana

Media

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE