Saturday, 15 May 2010 00:00

Džesika finišē, bet Ebija izstājas no cīņas par rekordu

Mike Perham,  Jesse Martin, Brian Caldwell,  David Dicks, Jon Sanders and of course the star of the show, our inspirational Jessica Watson!  16 gadīgā austrāliešu skolniece Džesika Vatsone šodien, divas dienas pirms savas 17. dzimšanas dienas šķērsojusi finiša līniju Sidnejā, kļūstot par jaunāko personu, kas vienatnē bez apstājas un nesaņemot palīdzību apburājusi apkārt zemeslodei.

Ceļojums ar 34 pēdu "Sparkman & Stephens" dizaina laivu ilga 210 dienas un tā laikā tika noietas 23000 jūras jūdzes. Džesiku Sidnejā sagaidīja tūkstošiem cilvēku - biļetes uz pasākumu 15. maijā bija pieejamas jau vairākas nedēļas. Sagaidīšanas video redzams šeit.

Sagaidītāju vidū bija arī līdzšinējais jaunākais pasaules apburātājs 17 gadīgais Maiks Perhams (attēlā pirmais no kreisās), un līdzšinējais jaunākais bez apstāšanās un palīdzības apburātājs Džese Martins (otrais no kreisās), Džese savu burājumu veica 1999.g. būdams 18 gadus vecs.

Plašas svinības plānotas vēl arī 26. maijā Brisbenā un 27. maijā Melnburnā.

Tai pašā laikā jāatzīmē, ka neviena oficiāla organizācija nereģistrē burāšanas rekordus, kas saistīti ar burātāju vecumu. Burātāju drošības apsvērumu dēļ Pasaules burāšanas ātruma rekordu padome (World Sailing Speed Record Council) vispār reģistrē tikai tādus burāšanas rekordus, kuru sasniedzējs burājuma uzsākšanas brīdī bijis vismaz 18 gadus vecs. Turklāt Džesika pēc WSSRC kritērijiem nemaz nav veikusi burājumu apkārt pasaulei. Tā izpildījusi vairākus šāda burājuma kritērijus (starts un finišs vienā un tai pašā punktā, visu meridiānu un ekvatora šķērsošana), tomēr burājums bijis par īsu. Minimāli noejamais attālums, lai skaitītos apburājis apkārt pasaulei, nevis tikai, piemēram, Antarktīdai, ir 21 600 j.j. Lai arī pēc lagas noietais attālums ir par vairāk kā tūkstoš jūdzēm lielāks, tas neskaitās, jo pēc WSSRC noteikumiem attālumu mēra no maršruta galvenajiem pagrieziena punktiem pa ortodromu. Kreicējoties papildus noietais attālums netiek ieskaitīts. Vecāki noteikumi (piemēram, Džesse Martins vadījās pēc tādiem) vispār paredzēja, ka burājuma distancei kaut vienā vietā jāšķērso savs antipods (t.i. tās 2 punktiem jābūt savienojamiem ar taisni caur zemes centru).

Tikmēr16 gadīgā Ebija Sanderleda, kura cerēja pārspējot Džesiku, kļūt par jaunāko personu, kura bez apstāšanās apburājusi zemeslodi, šobrīd Keiptaunā remontē jahtu. Autopilota defekta dēļ tika pieņemts lēmums neturpināt nepārtraukto solo burājumu. Līdz ar to cīņa par "rekordu" izpaliek. Ebija ir jaunāka par Džesiku, tādēl arī nevar cerēt uz oficiālu burājuma atzīšanu, taču viņas maršruts ir garāks un vismaz šajā ziņā atbilst WSSRC noteikumiem. Ebija izlēmusi turpināt burājumu ne cīņā pēc rekorda, bet tādēļ, ka vienkārši vēlas veikt šo burājumu. Viņu iedvesmo brāļa Zaka piemērs, kurš apburāja apkārt pasaulei pirms diviem gadiem. Lai veicas!

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE