Sunday, 17 March 2013 00:00

Apkārt ar desmit. Nopietni?

Burāšanā ir oficiāli pasaules rekordi, kurus reģistrē Starptautiskās Burāšanas federācijas (ISF) dibinātā organizācija WSSRC. Reģistrējamo rekordu klāsts ir saprātīgi ierobežots ar noteiktām distancēm, jahtu tipiem un komandas lielumu. Tai pašā laikā, ir rekordi, kuri izsauc publikas interesi, tomēr oficiāli netiek reģistrēti, lai neprovocētu burātājus uz darbībām, kuras šodienas sabiedriskajai domai šķiet muļķīgi un neattaisnoti riskantas.

Piemēram,  pagājušajā gadā lielu uzmanību izraisīja holandiete Laura Dekere (Laura Dekker), kas pabeidza solo burājumu apkārt pasaulei 16 gadu un 123 dienu vecumā. Vēl gadu iepriekš, par slavu būt jaunākajām pasaules apburātājām cīnījās austrāliete Džesika Vatsone (Jessica Watson) un amerikāniete Ebija Sanderlanda (Abby Sunderland). Šie rekordi oficiāli netiek reģistrēti un starptautiskās burāšanas organizācijas, cita aktīvāk, cita pasīvāk, vēršas pret centieniem iesaistīt bērnus šādās sacīkstēs.

Vēl viena joma, kurā sacīkstes notiek neoficiāli, ir par mazākā izmēra laivu, kurā veikts ceļojums. Atlantijas okeāns šai ziņā ir burtiski piesmiets, šķērsojot to  5 pēdas un 4 collas, jeb 1,64 m garā "čaumalā" "Father's Day". Mēģināts tika arī ar 3 pēdas un 11 collas garu peldošu izstrādājumu "Vera Hugh II" , bet pēc ceļojuma no Tanžeras līdz Grandkanārijām 1998.gadā turpinājums nav sekojis. Teorētiski, rekords šeit varētu atdurties pret izmēru, kurā cilvēks var ievietoties stāvus. 

Tomēr pavisam cita lieta ir tikt apkārt pasaulei. To nevar izdarīt, vienkārši guļot aizvākotā kapsulā un gaidot, kad vējš un straume aiznesīs līdz gala punktam. Izskatās arī, ka līdz šim šajā disciplīnā laivas garums ir bijis tik mazs cik bijis, ne rekordu kāres, bet finansiālu ierobežojumu dēļ. 

Šobrīd īsākā zināmā buru laiva, ar ko veikts ceļojums apkārt pasaulei, ir austrālieša Sērdža Teslas (Serge Tesla) "Acroch Australis". Ar to ceļojums veikts no 1984.līdz 1987.gadam. Tiesa, viņš nešķērsoja ekvatoru, tāpēc WSSRC izpratnē šis ceļojums nav atzīstams par burājumu apkārt pasaulei. Tādēļ īstais rekordists ir rietumu pasaulē varbūt mazāk zināmais Jevgēnijs Gvozdevs (Евгений Александрович Гвоздев), kura "Said" gan bija par collu garāka, toties veica "īstu"  burājumu apkārt pasaulei, šķērsojot ne tikai visus meridiānus, bet arī ekvatoru. 

Ir bijuši mēģinājumi burāt apkārt pasaulei arī ar īsākām laivām (piemēram, šo), bet pagaidām neviens no tiem nav bijis veiksmīgs.

2008.gadā internetā parādījās lapa arroundinten.com, kuras autori, varbūt kopējot kādreizējo "Golden Globe", mēģināja organizēt sacensības apkārt pasaulei 10 pēdu garām laivām. Starts bija paredzēts 2009.g. janvārī Bahamās. Pasākums izgāzās. Netika atrasti ne sponsori, nedz arī dalībnieki. Šobrīd lapa atrodama vien interneta "laika mašīnā" webarchive.

Tomēr bija kāds, kam ideja iepatikās. Tas bija zviedrs Svens Irvinds (Sven Yrvind), kuram šobrīd ir 74 gadi un 30 no tiem pavadīti, būvējot mazas jahtiņas un burājot ar tām pa visiem pasaules okeāniem vienatnē. Tiesa, gandrīz katrā ostā paķerot līdzi kādu daiļu kompanjoni.

Pirmā 1972.gadā pabeigtā Svena laiva "Bris I" bija salīdzinoši liela: 6 m gara un 1,72 m plata. 1978.gadā "Bris II" - jau īsāka 5.90 m. 4,1 m garā "Yrvind" izrādījās pārāk nestabila, bet ar pagaidām pēdējo būvējumu, 4,8 m garo "Yrvind" 1/2 Svens ir šķērsojis Atlantijas okeānu.

2012.gada martā Svens uzsāka būvēt savu jauno jahtu "Yrvind Ten". Pēdējais vārds nosaukumā ir jahtas garums pēdās. Šobrīd, kā bija redzams Stokholmas laivu izstādē, jahtas būve ir apmēram pusē. Materiāls ir epoksīda sveķi, stikla un oglekļa šķiedras. Tai būs divi masti un divas 65 kvadrātpēdu (6 m2) taisnstūra buras. Ūdensizspaids 1500 kg. Laivai nav dzinēja, bet ir airi. Un tās divas stūres lejasdaļā ir aprīkotas ar horizontālām spurām, kas, pēc Svena ieceres, palīdzēs saglabāt laivas stabilitāti.

Kurināma degviela netiks lietota pat ēdiena gatavošanai. Par enerģijas avotu kalpos saules baterijas un nelielas noņemamas vēja turbīnas. Iekšpusē aprīkojums ir paredzēts gulēšanai vai ērtai lasīšanai. Abos stāvokļos iespējams piesprādzēties, īpaši slikta laika apstākļos. Navigācijai paredzēts "Garmin" GPS un paša Svena izgudrotais naga lieluma, 3 gramus vieglais Bris sekstants. Pārtikas krājumi 600 dienu ceļojumam: greipfrūti, āboli, mušļi un 360 kilogrami sardīņu konservu. Kā galvenās nodarbes paredzēta lasīšana (līdzi ~400 grāmatu elektroniskā formātā), pārdomas par dzīvi, nākamās laivas uzmetumu zīmēšana, makšķerēšana un peldēšanās.

Svens ar ceļojuma uzsākšanu īpaši nesteidzas, bet domājams, jau nākamgad laiva varētu būt ūdenī un sākt rādīt uz ko tā spējīga. Sekosim jaunumiem!

Šajā lapā atrodamas vēl dažas bildes ar "ziepju traukiem", kas šķērsojuši okeānus. Un šeit atrodams samērā plašs vēsturisku mikro-laivu un to veikuma uzskaitījums.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE