Sunday, 16 September 2012 13:25

Ķīpsalā atjauno Ķīpsalas burāšanas balvu

Sestdien Ķīpsalā iepretim Ostas Skatiem pēc trīs gadu pārtraukuma atkal kopā pulcējās burātāji un vējdēļotāji, lai atdzīvinātu tradīciju – Māra Gaiļa rīkoto regati Ķīpsalas balva. Šo regati, kas tagad būs zināma kā Ķīpsalas balva burāšanā,  2004.gadā iedibināja Māris Gailis ar mērķi popularizēt gan pašu burāšanu, gan Ķīpsalu kā atbilstošu vietu burāšanai, jo, kā viņš norāda, Ķīpsala ir sens jūrnieku un zvejnieku ciemats,kur tika uzbūvēts arī pirmais jahtklubs Latvijā, un tādēļ burāšanai tā esot īstā vieta.

Tradicionāli regate notiek vienu dienu septembrī. Iepriekšējā norisinājās 2008.gadā, kopumā pulcējot  24 jahtas divās klasēs – Micro un Optimist, un 7 dalībniekus vējdēļu Raceboard disciplīnā. Šogad cīņā par Ķīpsalas balvu burāšanā uz starta stājās 5 jahtas, kuras pārstāvēja vienīgo jahtu klasi Micro, bet vējdēļos11 dalībnieki Raceboard disciplīnā (kas apvienoja arī divus Techno 293 disciplīnas vējdēļus ). Jāpiebilst, ka visas Micro jahtas pārstāvēja vienu no Latvijas aktīvākajiem jahtklubiem  -  Usmas jahtklubu. Optimistu dalība atjaunotajā Ķīpsalas regatē gan izpalika, jo viņi šajā laikā piedalījās sacensībās Igaunijā (Pärnu).

Pasākums tika atklāts ap plks.11:45, bet pirmais starts dalībniekiem dots drīz pēc tam, ap plks.12:30. Sacensības norisinājās bez starpgadījumiem un visi plānotie braucieni, kas jahtām bija četri, tika arī veikti. Laikapstākļi sacensībām kopuma bija pateicīgi, tomēr savu svētību atjaunotajai regatei pamanījās iedot arī dabas māte, otraja sacensību pusē sagādājot pamatīgu lietusgāzi.

Par atjaunotās Ķīpsalas balvas burāšanā 2012 uzvarētāju Micro klasē kļuva jahta Tike (kapteinis Andris  Zirdziņš), pirmo un ceturto braucienu veicot kā pirmie, bet otro un trešo - kā otrie. Savukārt otro un trešo vietu attiecīgi ieņēma jahta My Way (kapteinis Ģirts Bērziņš) un jahta Micros (kapteinis Vladimirs Smolakovs), kurai otrajā braucienā izdevās finišēt pat pirmajai. Ceturtajā vietā ierindojās jahta Solo (kapteinis Edmunds Sprūdžs), bet piektajā - jahta Vinda (kapteine Monta Lejasbuda).

Regates uzvarētāji ieguva vērtīgās, īpaši veidotās, tradicionālās "Sudraba planketes”, kuras kopā ar citām spec balvām pasneidza pats Ķīpsalas balvas burāšanā atjaunotājs, Māris Gailis. Kā viņš norāda, sudraba planketes simbolizē jahtas masta fragmentu, kuru tās ieguvējs var pievienot arī pie savas jahtas masta. Tajā papildus regates nosaukumam ir attēlota arī Ķīpsalas emblēma  - divi sakrustoti signālkarogi.

Runājot par regates nākotnes plāniem, tās aizsācējs un patrons Māris Gailis uzsver, ka Ķīpsalas balva burāšanā atkal kļūšot par tradīciju, un nākamgad tajā būs iekļautas ne vien Micro klases jahtas un vējdēļi, bet arī šogad izpalikušie Optimisti, un iespējams arī kādas citas klases (lielākas) jahtas.