Friday, 11 September 2015 23:12

Trenere Žaklīna Litauniece: Latvija ir atgriezusies apritē

Trenere Žaklīna Litauniece: Latvija ir atgriezusies apritē Foto: Valdis Ēlerts

Septembra sākumā pieci Latvijas Optimist klases burātāji atgriezās no pasaules čempionāta, kas šogad notika Polijā un kurā Latvija tika pārstāvēta pēc astoņu gadu pārtraukuma.

Tiesības pārstāvēt Latviju čempionātā bija izcīnījuši Mārtiņš Atilla (LAT 59), Eduards Pļaviņš (LAT 120), Agija Ēlerte (LAT 115) un Robins Lī Špats (LAT 72) no Rīgas jahtkluba un Agate Einause (LAT 121) no Pilsētas jahtkluba. Agate un Mārtiņš bija vieni no jaunākajiem pasaules čempionāta dalībniekiem, kas parādīja izturību un tehnisko meistarību sacenšoties godam ar 14 - 15 gadus veciem sportistiem. Čempionātā pavisam piedalījās 275 burātāju no 58 valstīm, kas ir rekordliels skaits ne tikai burāšanas sporta sacensībām.

Kopā ar bērniem uz čempionātu devās nacionālās izlases un Rīgas jahtkluba trenere Žaklīna Litauniece. 

Žaklīna piekrita dalīties pārdomās par aizvadīto čempionātu un Latvijas burātāju, kam šī bija debija tik augsta līmeņa sacensībās, dalību tajā. 

 

Latvijas Optimist klases izlases burātāji atgriezušies no Pasaules čempionāta, kas norisinājās Dzivnovā, Polijā – katrs no mums ar savām emocijām un nākotnes plāniem. Turp devāmies kā komanda, taču katram burātājam uzstādījums bija individuāls. Ikviens no sportistiem cerēja uz sev labvēlīgākajiem vējiem, kuros varēs pierādīt savu meistarību.

Dominējošie lēnie “laiki” (vidējais vēja stiprums sacensību laikā 9 dienu garumā bija 3-5 mezgli) pirmajās sacensību dienās ar bērniem pazīstamo oscilējošo vēju atspoguļojās arī rezultātos, liedzot iebraukt pirmajā divdesmitniekā savās grupās. Savukārt pēdējā kvalifikācijas diena, kad iepūta ilgi gaidītā rietumu brīze (15 mezgli), pieaugot arī straumes stiprumam – līdz 15m/min, kopā ar atklātās jūras vilni, [burātājiem] sagādāja grūtības salikt visus šos faktorus kopā, kas atnesa ne visai pārliecinošus rezultātus grupās un līdz ar to vilšanos par pazaudētajām vietām cerētajā sudraba un bronzas flotē.

Sacensības sākās 27. augustā. Līdz 29. augustam notika kvalifikācijas braucieni, kopskaitā septiņi, kuros dalībnieki sacentās četrās grupās. Iedalījumu grupās noteica valsts sākumburts un dalībnieka buras numurs. Pēc kvalifikācijas braucieniem dalībnieki atkarībā no uzrādītā rezultāta kvalifikācijā atkārtoti tika iedalīti četrās - zelta, sudraba, bronzas un smaragda grupās (pa 69 katrā), kurās veica finālbraucienus. Spēcīgākā grupa bija zelta flote.

 

Foto: Valdis Ēlerts

 

Vai mēs tiksim?

Neskatoties uz kvalifikācijā uzrādīto sniegumu, ilgi gaidītās valstu nacionālo izlašu komandu sacensības tuvojās ar jautājumu: “Vai mēs tiksim?” Komandu sacensību formāts ļauj piedalīties tikai 48 valstīm, kuras kvalificējas pēc iegūto punktu summas individuālajos braucienos.

Latvijas komanda ierindojās 37.vietā – tātad piedalīsimies. Lai gūtu ieskatu par šo sacensību taktisko pusi, jaunie sportisti piedalījās seminārā, ko vadīja Kriss Atkins (Chris Atkins), kurš jau daudzu gadu garumā specializējies komandu sacensību tiesāšanā.

Arī komandu sacensību pirmajā dienā valdīja bezvējš.

Atnākot vājai pēcpusdienas brīzei, mūsējie veica divus braucienus, kur sīvā cīņā, zaudējot Norvēģijas un Dānijas komandām, izstājās no spēles.

Nacionālo komandu sacensībās uzvaru izcīnīja Singapūras izlase, apsteidzot pagājuša gada čempioni Taivānas izlasi. Trešo vietu izcīnīja Argentīnas izlase.

Cīņa turpinās!

Čempionāta finālbraucienu dienā Latvijas burātāji turpināja cīnīties par augstākām vietām savās grupās, kas arī izdevās. Redzot LAT uz burām flotes priekšgalā, lai arī bronzas un smaragda grupā, jutāmies lepni un arī citu valstu pārstāvji atzīmēja mūsu sportistu potenciālu un mudināja attīstīties, piedāvājot sadarbību treniņu procesā.

PČ labāko rezultātu no Latvijas burātājiem sasniedza Mārtiņš Atilla (LAT 59), kurš sacentās bronzas jeb trešajā spēcīgākajā grupā, kopvērtējumā ieņemot 147. vietu. Eduards Pļaviņš (LAT 120), kurš arī sacentās bronzas grupā, kopvērtējumā sasniedza 163. vietu, Robins Lī Špats, kurš izcīnija uzvaru savā, smaragda apakšgrupā, čempionātu kopvērtējumā noslēdza 206. vietā. Tāpat smaragda grupā startējušās meitenes - Agate Einause (LAT 121) un Agija Ēlerte (LAT 115) attiecīgi ieguva 210. un  216. vietu.

 

Foto: Valdis Ēlerts

 

Viss atkarīgs no ieguldītā darba

Šobrīd mūsu sasniegums ir pašu bērnu spēja novērtēt savu varēšanu attiecībā pret konkurentiem, apziņa, ka viss ir atkarīgs no ieguldītā darba.

Iedvesmu un motivāciju radīja apziņa, būt vienam no 275 pasaules labākajiem Optimist klases burātājiem, no kuriem daudzi noteikti tiksies citās jauniešu klasēs, arī pēc Optimist klases karjeras beigām.

Šis čempionāts prasīja no bērniem ne tik daudz fizisko izturību, cik psiholoģisko noturību un spēju sagalabāt koncentrēšanos. Ilgās sundas, ko pavadījām uz ūdens, gaidot vēju, sekojot vēja stipruma un virziena nemitīgajām maiņām, brīžiem nogurdināja. Tomēr pateicoties dominējošam lēnajam vējam sacensību laikā, mūsu burātāji varēja klātienē redzēt, kāda ir labāko pasaules jauno burātāju tehnika un paši to izmēģināt kopā ar dažādu valstu burātājiem.

Iesāktais jāturpina

Pieredze ir neatņemama šī lielā pasākuma daļa. Pasaules čempionāts ir kā mācību grāmata. Katru gadu skolā bērnus pārceļ nākamajā klasē, tāpat arī burāšanā  - ja mēs atkal startējam no pirmās klases, tad ar katru gadu mūsu rezultāti  (gan sportistu, gan treneru) pieaugs, ja mēs būsim aktīvi šo “mācību grāmatu” apguvē un zināšanu pielietošanā. Latvija ir atgriezusies apritē un mums jāturpina iesāktais.

Liels ieguvums un jauna pieredze bija sistēma, kas ļāva gan sekot līdzi braucieniem dzīvajā, gan skatīties to atkārtojumus, ko varēja izmantot pēcsacensību analīzē.

Treneru motorlaivām bija ierobežota atrašanās zona, no kuras bija saskatāms vien starts un vārtu apņemšana. Pirmās markas apņemšanu un brīvos kursus varēja vērot tikai ar binokli. Mūsu “uz ūdens” komanda bija Ukrainas burātāji. Pēc nolikuma vienā motorlaivā bija jāatrodas divu valstu treneriem. Šoreiz mēs laivā bijām kopā ar Ukrainas treneri. Katru dienu abu komandu burātāji tika šlepēti uz starta zonu, kā arī nogādāti krastā pie nepietiekama vēja stipruma.

 

Foto: Valdis Ēlerts

 

Manuprāt, čempionāts bija noorganizēts augstā līmenī. Pozitīvais -  tiesneši sniedza maksimālu informāciju par aizvadīto dienu lēmumiem un par nākamo sacensību dienu plāniem un prognozētajām darbībām. Arī sportistiem nebija pārpratumu vai neskaidrību.

Paldies bērniem (komandai) par gribasspēku, uzticēšanos, paldies vecākiem par atbalstu un nesavtīgo darbu! Paldies Latvijas Zēģelētāju savienībai par atbalstu!

 

12 komentāri

 • emutlewem Friday, 24 September 2021 14:06 emutlewem

  buy zithromax single dose packets

 • Snortip Wednesday, 22 September 2021 00:47 Snortip

  https://buypriligyhop.com/ - Priligy

 • Lasix Tuesday, 21 September 2021 00:54 Lasix

  Real Dutasteride Low Price Medicine With Free Shipping

 • stetaib Monday, 20 September 2021 20:11 stetaib

  http://buylasixshop.com/ - Lasix

 • Zithromax Sunday, 19 September 2021 22:11 Zithromax

  Who Often Can You Take Cephalexin

 • Kaxadvarm Saturday, 18 September 2021 02:51 Kaxadvarm

  Lasix

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE