Thursday, 03 October 2013 11:43

Jahklubs no Austrālijas kopā ar "Oracle Team USA" lems par nākamo Amerikas kausu

Tikai dažas minūtes pēc “Oracle Team USA” uzvaras 34.Amerikas kausā Sanfrancisko līcī 25.septembrī, Hamiltonas salas jahtklubs no Kvīnslendas, Austrālija, pieteica sevi kā retendentu nākamajai cīņai par senāko sporta trofeju pasaulē. Pieteikumu pieņēma Goldengeitas jahkluba komandors Norbets Bajurins uz Oracle Corp.un komandas īpašnieka Lerija Elisona 184 pēdas garās jahtas “Asahi”.

Patreizējais Amerikas kausa aizstāvis un aizbildnis Goldengeitas jahtklubs oficiāli par austrāliešu pieteikuma 35.Amerikas kausa izcīņas sacīkstēm akceptēšanu paziņoja 1.oktobrī. Līdz ar to jahklubs no Kvīnslendas ir atzīts par pirmo pretendentu uz Amerikas kausa izcīņu (“Challenger of Record”). Tas austrāliešiem dod tiesības piedalīties sarunās ar Goldengeitas jahklubu, pārstāvēt citus pretendentus un lemt par citiem jautājumiem saistībā ar 35.Amerikas kausa norisi, izņemot sacīkšu norises vietas noteikšanu, kas ir ekskluzīvas aizstāvja tiesības.

Praktiski vienlaicīgi ar Hamiltonas salas jahtklubu, savu pieteikumu uz pirmā pretendenta godu iesniedza arī Karaliskais Vankūveras jahtklubs (Royal Vancouver Yacht Club) no Kanādas. Tomēr, tā  kā Hamiltonas salas jahklubs paspēja pieteikties pirmais, saskaņā ar vispārējiem noteikumiem Amerikas kausa izcīņas sacīkšu uzvarētājiem jāakceptē pirmais likumīgais pieteikums.

“Esam priecīgi par Austrālijas atgriešanos Amerikas kausā pirmo reizi pēc 2000.gada Hamiltonas salas jahtkluba un Outliju vadībā”, oficiālajā paziņojumā norādījis Goldengeitas jahtkluba vicekomandors Toms Ehmans.

 

OUTLIJI 

Tēvs un dēls Roberts "Bobs" un Sendijs Outliji ir turīgi vīndari un pieredzes bagāti burātāji no Austrālijas, kā arī Hamiltonas salas un arī jahtkluba īpašnieki, kā faktiskie pretendenti uz Amerikas kausu.

Bobs Outlijs (85) ir Austrālijas burāšanas leģenda, kas ar “Wild Oats” vārdā nosauktām jahtām izcīnījis “line hounours” uzvaras pēdējās 6 no 8 “Sidneja - Hobārta” regatēm (http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Oats_XI), ieskaito pēdējo 2012.gadā, kā arī uzvarējis savulaik vienās no būtiskākajām okeāna sacīkstēs - Admirāļa kauss (Admiral’s Cup). Outliju jahtklubs jau trīs gadu desmitus ir Austrālijas lielākās ikgadējās regates “Hamilton Island Race Week”, kas pulcē ap 200 jahtām, organizētājs.

“Ņemot vērā Austrālijas panākumus Amerikas kausā, Admirāļa kausā un Olimpiskajās spēlēs, kā lepni austrālieši uzskatām, ka pienācis laiks mūsu valstij atgriezties burāšanas sporta galvenajā smailē”, norādījis Bobs Outlijs Goldengeitas jahtkluba oficiālajā paziņojumā.

“Nesenais Amerikas kauss Sanfrancisko ir ieviesis radikālas izmaiņas burāšanas sportā un mēs esam sajūsmināti redzēt, cik daudz austrāliešu spēlēja galveno lomu gan komandās, gan sacīkšu organizācijā”.

Austrālijas pieteikums cīņai par Amerikas kausu ir pirmais kopš 2000.gada. Tolaik Sids Fišers, vēl viena Austrālijas burāšanas leģenda, savāca kopā komandu “Young Australia” ar tolaik 19 gadīgo Džimmiju Spithilu kā stūrmani. Lai arī neveiksmīga (komanda netika tālāk par kvalifikācijas posmu), Spithilam tā bija pirmā sacīkšu pieredze Amerikas kausā. Pirmo un vienīgo reizi, kad Austrālijai sensacionāli izdevās uzvarēt šajās grūtajās sacīkstēs, bija 1983.gadā. Tolaik austrālieši pārtrauca amerikāņu, precīzāk Ņujorkas jahkluba, 132 gadu nepārtrauko valdījumu pār seno trofeju. Austrālijas ūdeņos sacīkstes tika rīkotas 1987.gadā, kad Ņujorkas jahtklubam izdevās atspēlēties un atgūt Amerikas kausu. Neveiksmīga izrādījās arustrāliešu cīņa par kausu arī 1995.gadā  - jahta “oneAustralia” pārlūza uz pusēm un  nogrima (video: http://www.youtube.com/watch?v=8Yau9A7XDHs) .    

Komandas “Oracle Team USA” kapteinis, austrālietis Džimmijs Spithils ir ļoti priecīgs par Austrālijas pieteikumu Amerikas kausam un norādījis, ka ir daudz lielisku sportistu, dizaineru, inženieru un jahtu būvētāju no Austrālijas, kas izkaisīti pa visām [Amerikas kausa] komandām. Pats Spithils visticamāk paliks “Oracle” komandā.

 

IZAICINĀJUMS AMERIKAS KAUSA TURĒTĀJAM PIETEIKTS UN AKCEPTĒTS. KAS TĀLĀK?

Vispirms Goldengeitas jahtklubam un “Oracle Team USA” kā Amerikas kausa aizstāvim  jāizvēlās nākamo sacīkšu norises vieta.

“Oracle Team USA” īpašnieks Elisons nav izslēdzis iespēju sacīkstes atkārtoti rīkot Sanfrancisko līcī. Tomēr, ņemot vērā dažādās organizatoriskās problēmas un “saķeršanos” ar vietējo sabiedrību pēdējā Amerikas kausā, nākamās sacīkstes visticamāk notiks citur. Elisons preses konferencē pēc “Oracle Team USA” uzvaras jokojot minēja, ka sacīkstes varētu rīkot Lenaijā (Havaju salu grupas sala). Elisonam pieder 98% no šīs salas.

Kad būs zināma norises vieta, pirmajam pretendentam uz trofeju (Hamiltonas salas jahtklubs) un trofejas aizstāvim (Goldengeitas jahtklubs), ievērojot arī pārējo pretendentu, sacīkšu norises vietas, sponsoru un citu iesaistīto vēlmes, savstarpējās pārrunās būs jāvienojas par nākamo - 35.Amerikas kausa izcīņas sacīkšu datumu, laivas veidu un tās aprīkojumu, sacīkšu formātu un citiem noteikumiem.

Neskatoties, ka 2016.gadā notiek vasaras Olimpiskās spēles, šis gads tiek minēts arī kā potenciālais 35. Amerikas kausa norises laiks.

Saskaņā ar sniegto paziņojumu abi jahtklubi protokolu, kas regulēs 35.Amerikas kausa sacīkšu norisi, varētu publiskot 2014.gada pirmajos mēnešos.

 

CIK TAS MAKSĀS?

Nezinot nedz norises vietu, nedz laivas dizainu un citus aspektus, paredzēt iespējamo vienas komandas kampaņas budžetu šobrīd nav iespējams. Abi jahtklubi jau izteikušies, ka ir ieinteresēti, lai piedalītos daudzas komandas (līdzīga vēlme sākotnēji bija arī Elisonam), kas Amerikas kausu padarītu aizraujošāku arī skatītājiem. Lai tas realizētos, pusēm būs jārod iespējas izmaksu samazināšanai.

Outliju nostāja attiecībā uz burāšanas sacīkstēm ir tāda, ka 100% uzsvars jāliek uz burāšanu, kur 50% veido burāšanas prasmes, 40% jahta un 10% tehnoloģijas.

“Mēs varām noteikt ierobežojumus laivām un burām, lai sacīkstes nekļūtu par naudas sacīkstēm”, norādījis Sendijs Outlijs.  

34.Amerikas kausā uz trofejas iegūšanu pretendēja vien trīs komandas - zviedru “Artemis Racing”, itāļu “Luna Rossa” un jaunzēlandes “Emirates Team New Zealand”. Knapais dalībnieku skaits galnvenokārt skaidrojams ar augstajām izmaksām. Atsevišķos avotos norādīts, ka “Emirates Team New Zealand”, kuru atblastīja galvenokārt valdība un nodokļu maksātāji, tā pat kā “Oracle Team USA” 2013.gadā ieguldījuši summu, kas latos rēķināma ap 50 miljoniem. Kā norādījis deviņu Amerikas kausu dalībnieks, austrālietis Grants Simmers, kampaņu, kuras budžets gadā ir ap 10 miljoniem latu, ir grūzi realizēt un gandrīz visas kampaņas ilgs no trīs līdz četriem gadiem.

Saskaņā ar “Forbes” pieejamo informāciju Lerijs Elisons (69) ienākumi septembrī bija ap 43 miljardiem ASV dolāru (ap 22.5 miljardiem latu), kas viņu padara par 5.bagātāko cilvēku pasaulē. Savukārt Boba Outlija (85) ienākumi septembrī novērtēti ap 945 miljoniem ASV dolāru (ap 495 miljoniem latu).

Outliji jau izteikušies, ka Amerikas kausa izcīņas kampaņas realizēšanai vēlas piesaistīt līdzekļus no valsts budžeta, kā arī privātajiem sponsoriem līdzīgi kā to izdarīja Jaunzēlandes komanda.

 

Video: America’s Cup 1983 - stāsts par Austrālijas vēsturisko uzvaru

http://www.youtube.com/watch?v=t-L3L_3dyOE

Oficiālais paziņojums http://www.americascup.com/en/news/3/news/18483/australias-hamilton-island-yacht-club-confirmed-as-challenger-of-record

Video intervija ar Bobu un Sendiju Outlijiem: http://vimeo.com/75875577