Monday, 22 August 2016 23:56

Leģendārajai Amerikas kausa regatei - 165!

Leģendārajai Amerikas kausa regatei - 165! Foto: CNN

Šodien, 22. augustā, aprit 165 gadi, kopš šoneris - buru jahta Amerika 1851. gadā pārliecinoši un ar lielu atrāvienu pārspēja tolaik 15 labākās Britu flotes jahtas, aizsākot pasaulē senākās organizētā sporta sacensības - Amerikas kausu.

Lai arī šis 100 pēdu šoneris pārstāvēja ASV (Ņujorkas jahtklubu), regate ir nodēvēta par godu nevis karoga piederības valstij, bet jahtas nosaukumam. Tai par godu tāpat ir nodēvēts tolaik 100 mārciņas vērtais kauss jeb ‘Auld Mug’, kas ir senākā trofeja ne vien burāšanas sportā, bet arī starptautiskajā sportā vispār.

 

Jahtas 'Amerika' modificēta replika 2013. gadā 34. Amerikas kausa izcīņas laikā Sanfrancisko līcī. /Foto Sintija Sīmane/

 

Amerikas kauss ar papildinātiem diviem apakšējiem blokiem. /Foto Sintija Sīmane/

 

Regates iniciators bija Lielbritānijas slavenais Karaliskais jahtklubs. Ar šo regati Lielbritānija vēlējās parādīt savus tā brīža industriālos sasniegumus.

Pirmā regate norisinājās apkārt Vaita salai (Lielbritānija). To klātienē vēroja arī karaliene Viktorija.

Pēc jahtas Amerika finiša karaliene taujājusi tuvumā esošajam tauresvīram, kura jahta šajā regatē ir izcīnījusi otro vietu. Atbilde bija visnotaļ tieša: “Jūsu Augstība, tādas otrās vietas nav.”

Šie vārdi ir visnotaļ pravietiski, jo šajā regatē vietas nedala, bet tiek noteikts tikai viens uzvarētājs - kausa ieguvējs. Tā sacīt: "Visu vai neko!"

Sacensības oficiāli notiek starp jahtklubiem, bet faktiski - starp divām jahtām. Tā jahta, kas ir ieguvusi trofeju, tiek dēvētā par ‘defender’ jeb trofejas aizsargātāja, bet jahta, kas vēlas to iegūt ir ‘challenger’ jeb izaicinātāja.

 

 

Kopš 1851. gada ir notikušas 34. Amerikas kausa izcīņas regates. To laikā šo prestižo balvu 24 reizes ir izcīnījis Ņujorkas jahtklubs, saglabājot kausu nepārtrauktā pārvaldībā 132 gadus pēc kārtas, - līdz brīdim, kad 1983. gadā to atņēma jahta Australia II un Karaliskais Pērtas jahtklubs. Pēdējās divas reizes kausu ir izcīnījis Goldengeitas jahtklubs (Sanfrancisko)

Zīmīgi, ka Lielbritānijas Karaliskais jahtklubs šo paša radīto kausu tā arī ne reizes vēl nav izcīnījis.

Nenoliedzami, kopš kausa pirmsākumiem regate ir bijusi cīņa starp pasaules bagātākajiem. Tomēr, pateicoties tieši šai sāncensības vēlmei, Amerikas kauss jau no tā pirmsākumiem ir veicinājis burāšanas nozares attīstību - gan jahtu dizaina ziņā, gan dažādu inovatīvu tehnoloģisko risinājumu ziņā, bet pavisam nesen - kopš 2013. gada arī burāšanas sporta redzamības ziņā.  

Nākamās, 35. Amerikas kausa izcīņas sacīkstes notiks Bermudu salās 2017. gada vasarā. Patreizējie kausa turētāji ir Goldengeitas jahtklubs un Oracle Team USA. Bet par čelindžera vietu sacenšas piecu valstu jahtklubi - jahtas: Japāna, Francija, Jaunzēlande, Zviedrija un Lielbritānija.

Amerikas jahtas cauri gadiem.

Ieskats vēsturē.