Wednesday, 02 August 2017 15:17

Restaurēs Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja vēsturiskās laivas un burinieku fragmentus

Restaurējamais Mangaļu kuģubūvētavā 1954. gadā būvētais zvejas kuteris 'Vienība' (MB -20) Ventspils Piejūras dabas parkā šā gada jūlijā. Restaurējamais Mangaļu kuģubūvētavā 1954. gadā būvētais zvejas kuteris 'Vienība' (MB -20) Ventspils Piejūras dabas parkā šā gada jūlijā. Foto: sintija sīmane

Ventspils muzejs līdz šī gada beigām iecerējis atjaunot Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā eksponētās vēsturiskās zvejas laivas, kuteri un seno burinieku daļas.

Projekta īstenošanas laikā paredzēts restaurēt trīs koka zvejas motorlaivas, Mangaļu kuģubūvētavā 1954. gadā būvēto zvejas kuteri Vienība (MB -20), kā arī vēsturisku 19. gadsimta plakandibena ozolkoka zvejas airu laivu, kas būvēta gludajā salaidumā un vajadzības gadījumā bija lietojama ar burām. Tā atrasta Ventas gultnē pie Pasiekstes un uz muzeju pārvesta 1960. gadā. Šāda tipa laivas izmantotas zvejai jūras līcī un upēs.

Restaurēs arī vairākus ar seniem buriniekiem saistītus priekšmetus - švertu (līdzsvarotāju) no buru kuģa, fragmentus no burukuģa vraka, 19. gs. buru kuģa masta vidusdaļu, burukuģa klāja siju-balstu un buru kuģa stūri.

 

Informācijas avots: Ventspils muzeja iepirkums "Vēsturisko zvejas laivu, kutera un seno burinieku priekšmetu atjaunošana un ekspozīcijas izveide Piejūras brīvdabas muzejā"

 

Restaurācijas darbus veiks SIA OM Design un SIA Yachtland izveidota pilnsabiedrība OM Yachtland (reģistrēta 24.04.2017.), kuras valdē ir Latvijā labi zināmie laivu būves speciālisti - Aigars Baiks un Oto Dzenis.  

Eksponātu atjaunošanas darbus bija paredzēts sākt šā gada aprīlī. Tomēr iepirkuma rezultātu pārsūdzēšanas dēļ - sūdzību iesniedza otrs pretendents uz restaurācijas darbiem - pilnsabiedrība VS būve un partneri (SIA V.S. Būve Salons, Vigo Sviķekalns, Normunds Blumanis), kā rezultātā Ventspils muzejam iepirkumā iesniegtie piedāvājumi bija jāvērtē atkārtoti, līgums par darbu veikšanu noslēgts tikai 24. jūlijā.

Neskatoties uz ievērojamo nobīdi no darbu izpildes grafika, saskaņā ar līgumu darbi ir jāpabeidz Ventspils muzeja sākotnēji noteiktajā termiņā - līdz šī gada 11. decembrim.

Restaurācijas darbi Ventspils muzejam izmaksās  207 277,25 EUR  (ar PVN).

Vēsturisko zvejas laivu, kutera un seno burinieku priekšmetu atjaunošana tiek īstenota Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansētās rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai 2014.-2020. gadam pasākuma Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana projekta Vēsturisko zvejas laivu, kutera un seno burinieku priekšmetu atjaunošana un ekspozīcijas izveide Piejūras brīvdabas muzejā ietvaros.

 

 

2 komentāri

 • apmeklētājs Thursday, 08 November 2018 09:49 apmeklētājs

  IR tieši tā,kā prognozēja iepriekšējie komentētēji 2017 gadā,viss divreiz ilgāk,ar smagu piepūli,un rezultāts aiz matiem pievilkts,un naudas izietojums nu galīgi stulbs.Tiesa gan,muzeja direktoriņš pazaudējis darbu...tā ir sanācis ar dižo ventspils ieguldījumu zivsaimniecībā,kā parasti

 • Share Thursday, 03 August 2017 09:10 Share

  Mjā "īsti vajadzīgs ieguldījums" ,kāds sakars te zivsaimniecībai. Būtu labāk par šo fondu naudu būvējuši jaunas zvejas laivas atjaunojuši zvejnieku sabiedrības ,apmācījuši jaunos zvejniekus - lai jūrā neiet galīgs zābaks.
  Izskatās pēc kārtējās naudas izkrāpšanas.

  Jo nu vēlreiz atkārtošos,kāds sakars šim vecām laivām ar zvejniecību šodienā...nekāds,jo atkal brienam pagātnē un nevirzamies uz priekšu.

  Un restaurētāji - iemetu googlē,kas par ērgļiem,kam kumos trāpijies ,mjā atsauksmes nekādas labās nav saistībā tieši par restaurāciju.

  Vairāk izskatās,ka kādam naudu atskaitīs par šo iepirkumu - kam jaizdomā pašiem un vēl tas,ka viene no šiem vinētājiem,tak lēns ,kā gliemezis - intereses pēc sameklēšu info gada beigās vai būs pabeigta restaurācija.
  Jo parasti viss laiks ir x2 un tad ar lielām mokām un piepūli un drausmīgām kļūdām.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE