Tuesday, 19 June 2012 07:14

Jahta „Dzidra” – ceļā uz Špicbergenu

Šā mēneša sākumā, 2.jūnijā, no j/k Auda savu ilgi plānoto ceļojumu uz Norvēģijas vistālāko ziemeļu daļu  - Špicbergenu (Svalbardu) uzsāka Latvijas jahta „Dzidra” ” (Bavaria Cruiser 33) tās kapteiņa, šī pārgājiena organizētāja un portāla www.buratajiem.lv autora Kaspara Smilgas vadībā. Šobrīd jahta atrodas ceļā uz Bergenu.

Pārgājiena paredzētais ilgums ir aptuveni  112 dienas  (līdz 21.septembrim), kura laikā plānots apmeklēt apmēram 16 dažādas ostas, galvenokārt Norvēģijā, kā arī nomaļas enkurvietas. Ierašanās Norvēģijas un visas Eiropas kontinentālās daļas tālākajā ziemeļu punktā - Nordkinā paredzēta 10.jūlijā, bet maršruta tālākajā ziemeļu punktā 24. jūlijā.

Tā kā ceļojums nebūs sacīkšu režīmā, ikvienam, kas tajā piedalīsies, būs iespēja izbaudīt ne vien dažādās ostas, bet arī skaisto Norvēģijas piekrasti.  Sīkāku ceļojuma maršrutu var apskatīt šeit.

Jahta „Dzidra” (LOA 10,65 m) ir būvēta 2006.gada augustā Vācijā okeānam, ar neierobežotu kuģošanas rajonu. Tā ir aprīkota ar modernu elektroniku un AIS (Automātiskās Identifikācijas Sistēmas) raidītāju, kurš ļauj krasta apsardzes dienestam un tuvumā esošajiem kuģiem pastāvīgi redzēt tās atrašanās vietu, kā arī ar visu nepieciešamo drošības ekipējumu. Maksimālais (kas ir arī maksimāli atļautais skaits braucienam atklātā jūrā) komandas skaits ceļojuma laikā būs seši cilvēki, kuri mainīsies.

Pateicoties AIS raidītājam jahtas „ Dzidra” atrašanās vieta, kustības ātrums un virziens būs redzami reālajā laikā, tāpēc ikviens interesents tās gaitai varēs sekot līdzi šajā mājaslapā.

Kā pastāstīja projekta vadītājs Kaspars, ideja par ceļojumu uz Špicbergenu ar jahtu radās atkārtoti skatoties filmas par jahtas Milda ceļojuma skaistāko posmu – Patagonijas šērām. Augstie dienvidu platuma grādi ir pārāk tālu, lai ar ierobežotiem laika un finanšu līdzekļiem tur nokļūtu, bet, kā bija izdevība pārliecināties 2010. gada burājumā uz Baltijas jūras tālāko ziemeļu punktu Botnijas līcī, ziemeļi skaistumā neatpaliek. Turklāt, pateicoties Golfa straumei un globālajai sasilšanai, reāli iespējama ir pat 80. paralēles sasniegšana, ko dienvidos ar jahtu izdarīt ir pilnīgi neiespējami.

Ieceres autors cer, ka, neraugoties uz saspringto grafiku, radīsies iespēja paburāt arī Norvēģijas fjordu dziļumā, nofotografēt gan leduslāčus, gan valzirgus un, ideālā gadījumā – sasniegt Eiropas tālāko ziemeļu punktu – Rossøya.

Pašam Kasparam šis nebūs pirmais garais pārgājiens ar buru jahtu. Savulaik viņš kā kuģa ārsts piedalījās arī jahtas „Milda” ekspedīcijā apkārt pasaulei, bet ar jahtu „ Dzidra” apburājis apkārt Botnijas līcim,  sasniedzot Baltijas jūras tālāko ziemeļu punktu ar Latvijas karoga jahtu. Tāpat veikti jūras pārgājieni dienas un nakts apstākļos gan Baltijas jūrā, gan Vidusjūrā un Kanāriju salās.

Vairāk par jahtas „Dzidra” un tās komandas gaitām pārgājiena laikā uz Norvēģijas tālāko punktu varēs sekot līdzi jahtas mājas lapā, kā arī mūsu portālā. Tikmēr jahtai un komandai vēlam labu ceļa vēju un septiņas pēdas zem ķīļa!

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE