Monday, 05 January 2009 00:00

Jūras slimība

MELNRAKSTS. Kaut kad tiks pabeigts  Lūdzu papildinājumus! 

Šis raksts ir kompilācija no internetā atrodamas informācijas un manis paša pieredzes. Ceru arī uz papildinājumiem no lasītāju puses.

Ja meklējat internetā, tad noderēs jūras slimības nosaukumi svešvalodās: mal de mer, motion sickness, морская болезнь, Seekrankheit.

Katrā ziņā ikvienam jālieto tas, kas viņam palīdzējis iepriekš: medikamenti, aproces, ingvers, pētersīļi, dajebkas.

Ir liela starpība, vai ceļojumu sākat ar tukšu kuņģi, vai pilnu. Svarīgi, vai esat izgulējies. Vai uz jahtas jums ir atbildīgi pienākumi vai nav. Lielākoties vajadzētu izvairīties no apjomīgām, treknām maltītēm un alkohola.

Gandrīz jebkurš ar laiku pierod pie šūpošanās, tādēļ profilalktiski pasākumi parasti vajadzīgi tikai pirmajām 1-3 jūras ceļojuma dienām. Sagaidāms arī, ka atkārta ceļojuma gadījumā pierašana notiks ātrāk un slimības izpausmes būs vieglākas, vai to nebūs nemaz.

Jūras slimība ne vienmēr izpaužas ar vemšanu. Vieglākos gadījumos tā ir miegainība vai, retāk, nemiers, bālums, svīšana, siekalošanās. Apmēram trešdaļa cilvēku ir ļoti jutīgi pret šūpošanos, trešdaļai slimība sākas vidēji skarbā laikā, bet trešdaļa saslimst tikai ļoti ekstrēmos apstākļos. Pret jūras slimību pilnīgi nejutīgi cilvēki diez vai atrodami. Pat kosmonauti, kas ir īpaši atlasīti un trenēti, pirmo dienu orbītā jūtas ne visai labi. Jutīgākie ir bērni vecumā starp 3-12 gadiem, personas, sirgstošas ar migrēnas tipa galvassāpēm, sievietes, sevišķi menstruāciju vai grūtniecības laikā. 

Profilakse:

Skopolamīns:

Ir pieejami "Scopoderm" plāksteri, ar iedarbības ilgumu 72 stundas. Diemžēl, Latvijā nav nopērkami. Tie ir recepšu medikamenti - tātad vispirms jāapmeklē ārsts, valstī, kur tos pirksiet. Variants varētu būt interneta aptiekas (piemēram , bet tur man nav pieredzes. Ja kādam ir - lūdzu ziņojiet. Orientējoša cena ir  Ls 2,50 - 8,00 par vienu plāksteri.  Plāksteris jāuzlīmē aiz auss 5-6 stundas pirms kāpšanas uz jahtas. Ja burāt sākat no rīta - jau pirms gulētiešanas. Plāksteri nekad nedrīkst griezt gabalos - tas izsauc ātru, nevienmērīgu aktīvās vielas uzsūkšanos un var izraisīt saindēšanos.

Ir pieejamas arī skopolamīna tabletes, ar nosaukumu "Scopace" 

Vairāk informācijas var atrast www.motionsickness.net.

Dažādi antihistamīni:

1. izvēle, mazāku blakņu dēļ:
Meclizine 12,5 un 25 mg.  Sastopams dažādās zāļu formās, no kurām dažas ir bezrecepšu, bet dažas - recepšu. Dažreiz bez jebkādas loģikas, kad mazāka deva ir recepšu, bet lielāka - bez. Lietojams pa 12,5 līdz 25 mg katras 24 stundas. Maksimālā deva: 25 mg katras 6 stundas. Sastopams arī kā Bonine, Dramamine II, Antivert. Ietilpst vairāku kombinēto preparātu sastāvā: Emesafene (ar B6 vitamīnu). 
Blakus efekti: miegainība. Tā ievērojami pastiprinās, ja medikaments tiek kombinēts ar alkoholu. Šāda kombinācija pieļaujama tikai, ja visu zāļu iedarbības laiku atrodaties zem klāja. Šo medikamentu uzmanīgi jālieto pacientiem, kuri slimo ar astmu, glaukomu vai palielinātu prostatu (!). 

2. izvēle:
Dimenhydrinate (Dramamine) vai Diphenhydramine (Benadryl) 25 - 50 mg. ik 4-6 stundas. Starp citu, dimenhydrināts kuņģa skābes iedarbībā pārvēršas par diphenhydramīnu, tādēļ jāizvēlas tikai viens no abiem. Diphenhydramine kādreiz Latvijā bija labi pazīstams ar nosaukumu Dimedrols.
Blakus efekti tādi paši kā Meclizine, tikai ievērojami biežāki un izteiktāki. Iespējami arī psihiski traucējumi un halucinācijas, sevišķi vecākiem cilvēkiem. Tādēļ ļoti jāsargās no pārdozēšanas, atrodoties uz jūras.

3. izvēle:
Cinnarizine (Stugeron). Nopērkams Latvijā. Ir dzirdētas atsauksmes par ļoti labu efektu pret jūras slimību.

Simpatomimētiķi: 

Pseidoefedrīns (Sudafed) pievienojams, ja pati jūras slimība un/vai lietotie medikamenti izsauc izteiktu miegainību. Man nav ziņu par šī preparāta pieejamību Latvijā, zāļu formās bez citiem aktīviem preparātiem. Sastpams pārsvarā kombinētās zālēs pret saaukstēšanos (ļoti efektīvs pret iesnām). Principā, tiek nopērkams arī tīrā veidā, tai skaitā bez recpšu preparātos. Bezrecepšu preparāti gan drīzumā vairs nebūs pieejami,jo pseidoefedrīns iegūst aizvien lielāku popularitāti, kā aizliegtā preparāta metamfetamīna izejviela.
Pseidoefedrīnu nav ierteicams lietot, ja jums ir paaugstināts asinsspiediens, aritmija vai lietojat dažas citas zāles, piem. antidepresantus.

Akupunktūra, tehniskas ierīces: 

Zālītes:

Ingvers (Zingiber officinale) ir tradicionļas un vispāratzīts līdzeklis, kaut arī vairāki pētījumi rāda, ka tas nav efektīvs. Lietojams visdažādākajos veidos. No aptiekā nopērkamām tabletām līdz paša vārītam ievārījumam, marmelādei, viegli marinētam ingveram, u.t.t.

Piparmētra (Mentha piperita) arī lietojama dazādos veidos. Labākā ir tēja. Aptiekā nopērkams ekstrakts. 

Melnā zīlaine (Ballota nigra) tējas vai tinktūras veidā. Ārpus Latvijas, Eiropā samērā tradicionāls līdzeklis. Kaut efektivitāte arī apšaubāma. 

Homeopātija: (Pārpublicējums raksta pilnībai. Neticu. K.S.) 

Borax - nelabumam, ko izraisa starujas lejupejošas kustības, tādas, kā lifts, brīvais kritiens, lidmašinas nosēšanās;
Cocculus - izvēles preparāts jūras slimības, kā arī citu iemeslu izraisīta nelabuma un reiboņa aārstēšanai;
Nux vomica - jūras slimībai, ko pavada gqalvassāpes, nelabums, trokšņi ausīs;
Petroleum - nelabumam, ko izraisa braukšana automašīnā;
Sepia -;
Tabacum - jūras slimībai ar stipru vemšanu.

Prāta kontrole:

Treniņš ar bioloģisko atgriezenisko saiti.
Pētījumā, kas tika veikts ar 55 pilotiem, kuri bija spiesti pamest darbu jūras slimības dēļ, 76% atgriezās darbā pēc slimības pieveikšanas, izmantojot bioloģisko atgriezenisko saiti un relaksācijas treniņu. Piloti tika pakļauti iedarbībai, kas izraisa jūras slimību (rotējošs, sagāžams krēsls), kamēr instrumenti uzrādīja ādas temperatūru un muskuļu saspringumu. Lietojot reaksācijas tehniku un pašiedvesmu, bija jāpanāk šo rādītāju samazināšanās.  Pēc treniņiem pilotiem attīstījās spēja panest rotāciju un šūpošanos, mazinot iekšējo saspringumu.

Izzinošā terapija.
Lietojot kontrolējamas ierīces, kuras izraisa nelabumu (ŗotājošs krēsls, šūpoles, etc) tiek balansēts uz robežas starp vieglu jūras slimības izpausmi un nomācošiem simptomiem. Pārlieciāšanās par savu spēju kontrolēt situāciju palielina pašpārliecinātību un mazina nemieru. Pētījumā efektīva 86% pilotu, kuri cieta no jūras slimības.

Elpošanas vingrinājumi. 
Pētījums ar 46 cilvēkiem, kuri ciet ano jūras slimības, parādījis, ka jūtamu pozitīvu efektu dod lēna, dziļa elpošana, skaitot elpas vilcienus. Savukārt patvaļīga strauja, sekla elpošana simptomus saasina. Domājams, tas saistīts ar nemiera pārvarēšanu. Tomēr šajā jomā trūkst nopietnu pētījumu.

Citi: 

Uzturēties uz klāja un vērot horizontu. Izvairīties no trekniem, asiem, piparotiem ēdieniem. Nepārkarstat. Dzeriet daudz ūdens. Arī gāzēts minerālūdens ir piemērots. Uzkodām labi ir krakeri, sausiņi, auzu un kartupeļu putras.

2. Ārstēšana:


3. Galēji līdzekļi:

62 komentāri

 • фильмы про смотреть онлайн Thursday, 30 June 2022 08:11 фильмы про смотреть онлайн

  Смотреть аниме онлайн в любимой озучке..
  Кино фильмы про смотреть онлайн.
  Смотреть фильмы онлайн в хорошем качестве бесплатно

 • bit.ly Tuesday, 28 June 2022 20:20 bit.ly

  How do I shorten a URL for free? bit.ly

 • Тор Любовь и гром Saturday, 25 June 2022 17:53 Тор Любовь и гром

  Буду смотреть. Видео: Анимационный, Комедия..
  По ссылке Тор Любовь и
  гром. Фильмы онлайн в хорошем качестве 720 HD.
  Фильм

 • тор 4 любовь и гром фильм 2022 Monday, 20 June 2022 19:51 тор 4 любовь и гром фильм 2022

  Фильмы 2022 смотреть онлайн
  в хорошем качестве.. Открыто тор 4
  любовь и гром фильм 2022. Бесплатное видео для мобильных телефонов и коммуникаторов.

 • Link Tuesday, 24 May 2022 16:14 Link

  Новинки фільми, серіали,
  мультфільми 2021 року, які вже вийшли Ви можете дивитися українською на нашому
  сайті Link

 • Человек-паук Через вселенные Friday, 01 April 2022 09:36 Человек-паук Через вселенные

  Человек-паук Через вселенные

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE