Friday, 03 September 2010 13:38

"Atvērtā kuģubūvētava" Orustā

No 27. līdz 29. augustam jau piecpadsmito reizi pēc kārtas Zviedrijas atpūtas kuģubūves centrā Orustā, notika izstāde Öppna Varv, jeb latviski Atvērtā Kuģubūvētava. Šī izstāde ir savdabīga ar to, ka tā nenotiek viss kādā speciālā izstāžu centrā vai messes halē, bet gan taisni uz vietas pie pašiem kuģu būvētājiem. Tā arī šogad četrās vietās Orustā, kuras ir tikai ar nedaudzu kilometru attālumu viena no otras varēja iepazīties ar zviedru kuģu būvētāju veikumu.

Pati Orusta (Orust) ir 345,5 km² liela sala Ziemeļjūrā (Skageragā). Tā atrodas daudzu mazāku saliņu ielenkumā Zviedrijas rietumkrastā un tiek uzskatīta par valsts trešo lielāko salu. Jau no 12. gadsimta Orustā ir tikuši būvēti kuģi un mūsdienās to pilnīgi droši var nosaukt par Zviedrijas atpūtas kuģubūves pašu centru ne tikai būvētavu skaita ziņā bet arī būvēto kuģu kvalitātes ziņā. Hallberg Rassy, Najad, Malö, NordWest , Regina af Windö ir tikai daži no Orustas kuģu būvētājiem par kuru kvalitāti neviens nešaubās. Un tas droši atspoguļojas arī šo produktu cenā.

Četrās salas vietās ( Ellös, Henån, Kungsviken un Vindön) organizētā Öppna Varv ir ļoti laba iespēja parādīt gan sevi, gan savu produkcuju tieši tā kā to vēlas pats ražotājs. Nekādi komerciālas izstādes rāmji šeit uzspiesti netiek.

Apmeklētājs, un izstāde ir bezmaksas, var redzēt gan pašu būvētavu, gan izjust tās apkārtnes dabas auru, kas nemazums atsaucas jahtu dizainā un funkcionalitātē, satikt būvētavas darbiniekus un iepazīties ar teju visiem modeļiem kas ieraudzījuši pasaules gaismu no konkrētās būvētavas. Ļoti daudzas jahtas uz izstādi ir piegādājuši paši to īpašnieki ar kuriem var arī tikties un pārmīt kādu vārdu par jahtas patiesajām kvalitātēm. Izstādes iIniciators un Orustas lielākā būvētava Rallberg Rassy vēl piedevām pilnībā ir atvērusi savas durvis apmeklētājiem un tiem ir iespējams pašiem izstaigāt kuģubūvētavas telpas un dabā vērot procesus, kā top jaunā produkcija.

Kopumā šogad tika izstādītas veselas 134 jahtas un izstādē piedalījās 83 dalībnieki.

Zviedrijas kuģubūvētāji 2008. un 2009. gadā kopā ir piedzīvojuši 40-50 % apgrozījuma kritumu, kas ir sekojis 15 nepārtrauktas pārdošanas pieauguma gadiem. 2010 gadā pārdošanas apjomi tomēr tiek prognozēti ar 5 - 15 % pieaugumu, kas lai gan ir laba zīme, tomēr vēl liecina, ka ekonomikas krīze vēl visu prātos arī rietumu pasaulē nav pagaisusi.

Šo izstādi (Orusta atrodas tikai kādus 30 km uz ziemeļiem no Gēteborgas) noteikti ir vērts apmeklēt arī interesentiem no Latvijas. Ne tāpēc, ka piedāvātās produkcijas cena atbilstu tieši vidēja latvieša pirktspējai, bet tāpēc, ka šeit, varbūt pat vairāk kā citur, ir vienreizēja iespēja redzēt pašu kuģubūvētavu un tos apstākļus, kas ir radījuši tādus produktus ko ļoti labi pazīst pasaulē un prot arī novērtēt . Un varbūt, ka tā rezultātā arī mūsu pašu kuģubūvētāji var pamazām atrast nišu tirgū, kura atbilst mūsu varēšanai un tām tradīcijām, kas raksturīgas mums pašiem.

www.oppnavarv.nu

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE