Saturday, 20 March 2010 13:09

Izstāde Norvēģijā? Nav vērts!

Faktiski gandrīz vienlaicīgi ar jahtu un laivu Izstādi Stokholmā, līdzīga izstāde līdz 21. martam notiek arī Norvēģijas pilsētā Lillestrēmā, kas atrodas savus 30 km no galvaspilsētas Oslo. "Sjøen for alle" jeb Jūra visiem, kā tas būtu latviskā tulkojumā ir lielākā šis otras Skandināvijas valsts atpūtas kuģu industrijas messe gada laikā.

Norvēģijā, lai cik tas arī neticami neliktos latviešu prātiem, krīzes vairs nav un cilvēki atkal steidz atvērt naudasmakus lai piemeklētu sev jaunu jahtu vai kuteri. Dažiem importētājiem pat šī gada pirmie divi mēneši ir bijuši veiksmīgākie gada ievadmēneši ilgākā laika posmā.

Ilgi biju domājis par šīs izstādes apmeklēšanu, kā nekā pēdējo reizi tur pabiju tālajā 2007. gada pavasarī. Bet tā kā uz manu korespondenci pirms izstādes, organizatori tā arī necentās atbildēt, tad doma ierasties neakreditētam un nesaņemt iespēju kā žurnālistam brīvi izstādi apmeklēt, šogad mani atturēja no brauciena un Lillestrēmu.

Tomēr dažus faktus par Sjøen for alle gribu sniegt arī jums, cerot, ka tas nākotnē varētu palīdzēt jums pieņemt lēmumu par braucienu un šo atpūtas kuģu industrijas messi Norvēģijā, kuru organizē Norvēģijas Messe (Norges Varemesse) kopā ar Atpūtas kuģošanas industrijas asociāciju Norboat.

Sāksim ar dažiem skaitļiem. Šogad izstādes apmeklētāju skaits sasniedza "rekordu" - nepilni 40 000. Tas ir pats zemākais izstādes apmeklētāju skaits kopš 1977. gada rekorda ar 115 000 apmeklētāju. Kopumā šogad izstādē dalību ņēma 200 dalībnieki, arī tas bija tālu no maksimālā dalībnieku skaita dažus gadu atpakaļ. Daudzi no agrākajiem izstādes dalībniekiem, tagad un šajā pašā laikā rīko savas, mazākas izstādītes savās mājvietās ap Oslofjordu. (Informācijai 65% Norvēģijas atpūtas kuģu bazējas tieši šeit) Sevišķi tas attiecas uz buru jahtu segmentu, kas Sjøen for alle, tapat kā Stokholmas messē pārstāvets tika ļoti margināli. Gan Jeanneau un Najad importētāji Drøbak, gan X-Yachts importētāji Nesset vai Beneteau un Dehler importētāji Son, priekšoku dod paši savām "privātajām" izstādēm.

No apmeklētāju puses raugoties izstāde ir dārga. Pārāk dārga. Ja Sjøen for alle biļetes cena vienam pieaugušajam ir 140 NOK ap 12 Ls, tad gandrīz tikpat vēl ir jāmaksā par auto novietošanu stāvvietā pie izstāžu centra. Salidzinājumam Eiropas lielākajā industrijas messē Vācijā Boot Düsseldorf biletes cenas apmeklētājam 13 EUR + 8 EUR autostāvvieta. Bez tam Lillestrēmas izstāde tomēr nav galvaspilsētā, bet nelielā "provinces" pilsētiņā. Un norvēģi protams nebūs īsti norvēģi, ja necentīsies paši sevi pārspēt dārdzībā. Rezultātā tas pats cenu neprāts turpinās izstādes iekštelpās. Vēlaties iemalkot limonādi? Lūdzu 70 NOK (5 Ls) vai uzkost maizīti, lūdzu vēl 5 Ls.

Domājat, ka izstādes dalībnieki tiek lētāk cauri? Nekā nebija. Vidējais stenda izcenojums Sjøen for alle grozās ap 30 000 LVL. Un tas atsaucas arī uz dalībniekiem. Neapmierinātība arī no to puses nav tālu jāmeklē. Pat tādi lieli spēlētāji kā Yamaha Norge šogad ir atteikušies no dalības izstādē, tādējādi ietaupot 1 500 000 NOK, vai 120 000Ls. Lai gan kādreiz šeit manīti arī Latvijas atpūtas kuģu ražotāji ar savu produkciju, tad vai tagad šī izstāde būtu pa kabatai ražotājiem no Latvijas? Aizmirstiet! Un ja nu arī būtu pa kabatai, tad vai minimālais izstādes apmeklētāju skaits atvedīs pietiekami daudz klientu, lai izdevumus atpelnītu? Maz ticams. Ļoti maz.

Rezultātā šāda Sjøen for alle cenu politika nav palikusi nepamanīta nedz izstādes dalībniekiem nedz tās apmeklētājiem. Mazās blakusizstādītes spēj klientus vilināt ar kafiju un vafelēm par brīvu . Tas pats attiecas pār autostāvvietu. Un piedevām mazie izstāžu rīkotāji visi kā viens papildus apmeklētājus vel mēģina piesaistīt ar bezmaksas semināriem un prezentācijām. Pāris dienu laikā paspēju būt trīs šādās minimessēs un jāsaka - nav slikti.

Nobeigumā gribēju dod padomu tiem, kuri varbūt nākošgad vēlēsies kaut nu kādu iemeslu dēļ apmeklēt Sjøen for alle Lillestrēma. Nav vērts! Tad jau daudz labāk ir pagaidīt līdz septembrim un peldošajai messei uz ūdens Sandvīkā - "Båter pa sjøen". Bet tas jau ir cits stāsts.

Sjøen for alle

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE