Sunday, 31 January 2010 10:58

Piezīmes no Boot Düsseldorf 2010

Written by Zigurds Spunde

Jā, krīze liek sevi manīt, pirms gada izstādē bija vērojama neliela nervozitāte. Šogad bija redzami rezultāti – pirmo reizi halles nebija pilnas, kompānijas bija aizņēmušas nepieklājīgi lielus stendus, bet dažas zāles pat nebija pilnībā aizņemtas.

Vienīgais stends, kurā nebija iespējams brīvi parunāt, bija Torqeedo, bet par to vēlāk. Treknajos gados latviešu valoda bija bieži dzirdama, šogad kaut kā nemanīju, toties bija jauks Somu pulciņš, kuri patīkami atsvaidzināja izstādes lietišķumu ar kādu dziesmu un pazīstamo trīsdienīša rīta aromātu.

Biju ieradies, lai izpētītu konkrētus tehniskus jautājumus, tāpēc laivām pievērsos pašās dienas beigās. Piefiksēju tikai to, kas tiešām iekrita acīs, jo reālais budžets un mani sapņi atrodas ļoti lielā attālumā viens no otra.

Vēsturiski mana vājība ir katamarāni, arī šogad Catana nelika vilties. Foto no izstādes nesanāca, bet Catana 47 bija lieliska. Arī cena bija nokāpusi līdz „demokrātiskajiem” 600,000 EUR, kas bija par 150,000 EUR mazāk, pret iepriekšējā gadā sauktajiem cipariem.

Sirius uzreiz bija pamanāms ar savu līniju eleganto tīrību. Te nav ko piebilst, izņemot to, ka maniem gabarītiem interjers bija nedaudz par šauru. Tomēr tehniskais izpildījums bija lielisks. Iesaku pavērot pirmā modeļa tapšanu. Tāda mācību bilžu grāmata, kura noderētu dažiem Latvijas būvētājiem. Īpaši tā vieta, kur interjeru piemēra pie vietas vēl pirms korpuss ir pabeigts.

Patiesībā par burām tas arī būtu viss.

Nu par vienkārši interesantām lietām. Liels katamarāns ar elektrisko piedziņu, kurš iztiek tikai ar saules un vēja enerģiju! Nu tas ir uztapis! Iesaku paskatīties nodaļu PREZENTĀCIJA. Apskatot dabā, nepameta sajūta, ka projekta budžets ir stipri sarucis, lai gan paši autori turējās braši. Abas tēmas – alternatīvā enerģija un laivu elektro piedziņa mani ir interesējusi jau sen, līdz šim valdīja uzskats, ka bez parastajiem iekšdedzes dzinējiem nekas nesanāks, interesanti  būs pavērot šī eksperimenta gaitu.

Nu par tehniskām lietām. Atzīšos, neesmu nekāds burātājs, arī par īstu laivotāju sevi nekādi nevaru nosaukt. Toties laivu tehniskā uzlabošana dod man dvēseles mieru.

Viens no mana brauciena mērķiem bija vēja ģeneratori. Dzīves neizdibināmie līkloči ir noveduši mani vēja enerģētikā, kur nu vēl pētīt mikro vēja turbīnu reālo tirgu, ja ne laivu izstādē. Izvēle bija visai plaša, bet priekšmeti - apšaubāmas kvalitātes. Tomēr bija arī izņēmums – superwind. Ārkārtīgi kvalitatīvs izstrādājums, kārtīgi būvēts un  testēts 350 W ģenerators. Iepazinos ar inženieri, tehniskā izpildījuma autoru, ja ir jautājumi vai vēlme iegādāties – jautājiet. Centīšos uzturēt kontaktus ar šo kompāniju.

Kā jau minēju iepriekš, elektro piedziņa ir mani interesējošs temats. Šeit izvēle bija ierobežota, hibrīdās sistēmas bija Mastervolt stendā (Bellman produkts), Vetus sistēma jau ir zināma sen, arī Panda neko svaigu nebija iedevusi.

Tīra elektropiedziņa bija AQUAMOT, risinājums jahtām. Izskatījās pārliecinoši, pilns risinājums.  Lai gan  parametri ir sliktāki kā Torqeedo, tomēr tehniskais izpildījums ir nesalīdzināmi nopietnāks.

Ja lasītājam rodas interese par esošā dzinēja nomaiņu pret elektro dzinēju, ar prieku parunātu, būtu interesanti saskaitīt ko tas maksā, vai komplektā ar supperwind ģeneratoru un labu saules paneli var iegūt vērā ņemamus parametrus.

Ja ir jārisina propelleru temats, iesaku Grover Propeller, kompānijas īpašnieks un vadītājs (Dirk Grover) ir zinošs inženieris, kurš man palīdzēja atrisināt dažus jautājumus. Ja kādi jautājumi jārisina arī Jums – laipni lūdzu.

Tiem, kuri grib uzlabot skaņas un siltuma izolāciju, iesaku Recytex, par atsevišķām produktu kvalitātēm (zemo frekvenču izolācija) neesmu pārliecināts, bet ir pilns produktu klāsts vienā vietā, arī gaisa vadi.

Turpinot par motortelpu, par degvielas sagatavošanu. Nobeigtu risinājumu, ieskaitot ventiļus, degvielas vadus un projektēšanu, piedāvā Separ Filter, mājas lapā gan nekā daudz nav, bet stends bija labi nokomplektēts un vārdos bija ļoti atsaucīgi. Tuvākajā laikā taujāšu par degvielas sagatavošanas sistēmu savai laivai, ja kādam vēl ir jautājumi, varat pieslēgties.

Nobeigumā pavisam sīkas lietiņas.

Beidzot ir parādījušies vērā ņemami risinājumi LED gaismām. Nevis tāds kompromiss ar sakostiem zobiem, bet kārtīgs gaismas avots – LED Concept.

Konkrēti produkts ir ar stabilizatoru, kurš nodrošina vienādu gaismu 7-30 V diapazonā. Gaisma ir nedaudz „lediska”, bet krietni labāka kā citiem. Mēģināju salīdzināt ar parastu halogēnu, bet izstādes apgaismojumā tas nebija iespējams.

Plānoju pasūtīt paraugus, varbūt kāds vēlas pievienoties?

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE