Sunday, 26 April 2015 10:30

Jahta Spaniel vēstures līkločos

Iespējams, ar tik bagātu vēsturi, kāda tā ir okeāna kreiserjahtai Spaniel, nevar lepoties neviena cita jahta Latvijā. 

Šonedēļ jahtas Spaniel sociālajā tīklā Facebook lapā publicēti vairāki vēsturiski foto, kas ļauj ielūkoties jahtas pirmsākumos.

Īsumā.

Jahta Spaniel, kas plašākai sabiedrībai ir zināma kā organizācijas Sail Training International rīkotās burinieku regates The Tall Ships Races aktīva dalībniece, uzbūvēta 1979.gadā Ščecinā (Polijā) dalībai prestižajās solo sacīkstēs OSTAR pāri Atlantijai no Plimutas (Anglija) uz Ņūportu (ASV).

Savu nosaukumu jahta, kas tolaik bija zināma kā Spaniel II, pārmantoja no savas priekšgājējas 11.5 metru (38 pēdas) garās jahtas Spaniel I. Ar to 1976.gadā OSTAR sacīkstēs viens no visu laiku labākajiem poļu burātājiem Kažimiržs ‘Kuba’ Javorskis (Kazimierz Jaworski) ieguva 2.vietu savā klasē, bet kopvērtējumā finišēja trešajā vietā.  

 

Foto: jahta Spaniel I 

 

“Tā bija sensācija! Pirmo reizi šādas regates galvgalī ierindojās sociālistiskas valsts sportists. Tātad jāiet tālāk. Bet šim nolūkam vajadzīga jauna jahta,” reiz stāstīja Andžejs Radominskis, kurš 1980.gadā dzina jahtu Spaniel II atpakaļ no ASV uz Eiropu.

“Pēc garuma visas jahtas OSTAR regatēs dala trijās klasēs, kuras vienkāršības labad dēvē pēc pirmo uzvarētāju jahtu nosaukumiem - Jester, Gipsy Moth un Pen Duick. Spaniel I atbilda otrās klases prasībām. Bet kurai klasei piemērot Spaniel II? Javorskis izšķirās par pašu lielāko - Pen Duick, jo ar šādu jahtu pēc tam varētu startēt arī TWOSTAR regatē  - divatā pāri Atlantijas okeānam. Tātad absolūtais garums līdz 17,07 metriem - pa ūdenslīniju - ne vairāk par 14, 2 metriem.

“Tā ir visātrākā jahta, kāda jebkad pie mums uzbūvēta. Spaniel II kopsvars ir neliels - 13 tonnas, tomēr tas ir ļoti stabils (balasta ķīlis sver 6300 kg) un ārkārtīgi viegli vadāms. Korpusa stiprības palielilināšanai izmantota kevlara šķiedra. Šķērsgriezuma forma nelīdzinās tradicionālajam V, bet gan drīzāk U. Tādējādi, krītot no viļņa, ūdens triecas pret ieapaļu virsmu. Jahta gan neiet pārāk cieši pret vēju, toties ir ātrāka optimālajā kursā un šo zaudējumu var ar uzviju kompensēt. Spaniel II priekšgals līdzinās R 12 klases jahtām, ar kādām cīnās par Amerikas kausu. Toties ahteris šķiet nesamērīgi plats. Tomēr šī ‘gludekļa’ ideja sevi attaisnoja visā pilnībā. Kādā no pirmajiem izmēģinājuma braucieniem maiņas stūresvīrs naktī metās modināt Javorski, teikdams: “Kuba, dari kaut ko, lai jahta iet lēnāk! Es to vairs nevaru izturēt…” Nebūs daudz burātāju, kas par 15 mezgliem lielākā ātrumā traukušies vairākas stundas no vietas,” tā jahtu Spaniel raksturoja Radominskis.

 

Foto: jahta Spaniel II 

 

1980.gadā OSTAR sacīkstēs okeānu no Plimutas, kur regate startēja, līdz Ņūportai Amerikā Javorskis šķērsoja 19 diennaktīs 13 stundās un 25 minūtēs, kas tolaik bija vienkorpusa jahtu transatlantijas rekords un tika reģistrēts Ginesa rekordu grāmatā. Kopvērtējumā Javorskis bija sestais, savā klasē - ceturtais. Pirms Spaniel II finišēja tikai ārkārtīgi dārgie un sarežģītie trimarāni, divi no Gipsy Moth klases.

1981.gadā zinātniskās pētniecības ekspedīcijām jahtu Spaniel II nopirka Latvijas Zinātņu akadēmija, kas jahtu pārbūvēja, pārveidojot lielākas apkalpes izvietošanai un piemērojot zinātniskajam darbam - jūras ūdeņu izpētei, kā arī pārdēvēja to par Spaniel.  Jahtas kapteinis bija Latvijā ievērojamais burātājs Egons Stieģelis, kura vadībā jahta veica arī sacīkšu un atpūtas burājumus, kā arī veica tam laikam nozīmīgus reisus uz Ziemeļjūru 1988. gadā un Vidusjūru 1989. gadā.

1997.gada ziemā  jahtu no Latvijas Zinātņu akadēmijas iegādājās tāljūras kapteinis Gunārs Šteinerts. Jahta tolaik bija ļoti sliktā stāvoklī un izlaupīta, un komanda nepaspēj to sagatavot dalībai Tall Ships’ Races (tolaik Cutty Sark Tall Ships’ Races). Tāpēc tālākais brauciens notiek uz Ālandu arhipelāgu Somijā.

1998. gadā jahta tiek nopietni sagatavota debijai sacīkstēs, kas iet maršrutā Falmuta (Liebritānija) - Lisabona (Portugāle) – Vigo (Spānija) – Dublina (Īrija). Tajās izcīna 4. vieta savā klasē reisā Vigo - Dublina. Pirms tam Latvijā tā bija ieguvusi Trijstūra kausu jūras jahtām.

Šogad jahta Spaniel regatē startēs jau 17 reizi.

 


 

Jahtas Spaniel tehniskie dati

Uzbūvēta - 1979.gada Ščecinā (Polijā), Česlava Gogolkeviča projekts, Kazimira Javorska ģenerālkoncepcija

Maksimālais garums - 17.06 metri

Platums - 4.16.metri

Iegrime - 2.90 metri

Ūdensizspaids  - 14.5 tonnas

Buru laukums - ~ 150 kv.m

Jūras spējas klase - 0 (bez ierobežojumiem)

Komanda: max 12 cilvēku

 

Vēl vēsturiskie foto:

 

 

12 komentāri

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE