Saturday, 31 December 2016 15:56

2016. gadu noslēdzot

2016. gadu noslēdzot Foto: sintija sīmane

Aizvadītais gads mūs ir lutinājis un ļāvis mūsu burāšanas vēsturi papildināt ar vairākiem Latvijas burāšanas atpazīstamībai un izaugsmei nozīmīgiem notikumiem. Piedāvājam uz tiem atskatīties.

Nozare

Maija sākumā nodibināta Sporta burāšanas akadēmija+, kuras audzēknis sevi jau veiksmīgi apliecinājis gan pašmāju, gan kaimiņvalstu regatēs.

Jūnija beigās Rīgā tika atklāts moderns Rīgas Sporta burāšanas centrs+ (Video).

Jūlija beigās tika izziņots par moderna jahtkluba būvniecību un luksusa jahtu ražotnes izveidošanu Rīgā+.

Vasaras vidū nodibināts Senās ostas fonds+, kurš vēlas realizēt projektu ‘Senā osta’. Tās ietvaros fonds vēlas īstenot arī vēsturiskā Rīgas kuģa pilna izmēra rekonstrukciju+. Ikvienam, kam šī ideja ir tuva, aicinām atbalstīt fonda ieceri.

Septembrī Mērsragā darbu sāka klasisko koka jahtu atjaunošanas centrs+, kuras mērķis ir kļūt par vadošo klasisko jahtu atjaunošanas centru Baltijas jūrā.

Septembra beigās Jūrmalā tika atklāta publiskā jahtkluba “Jūrmala” administrācijas ēka+.

Liepājas jahtu osta savu attīstību turpināja ar sadarbību veidošanu ārpus Latvijas robežām+.

Ventspils jahtu osta turpināja labiekārtošanas darbus un vidi+, bet sezonu noslēdza ar ievērojamiem darbības izaugsmes rādītājiem+. No šī kluba jūlijā startēja Somijas lielākās kreiserjahtu asociācijas regate+.

Veiksmes stāstu šovasar piedzīvoja Jura Zīles darinātais vikingu kuģis “Indriķis”. Pēc ilgāka neziņas perioda, J. Zīlem izdevās rast veiksmīgu risinājumu, lai viņa vērtīgais meistardarbs paliktu Latvijā. Kuģis ir nodots biedrības Latvijas karavīrs gādībā, kas augustā sāka piedāvāt atpūtas braucienus ar “Indriķi” pa Daugavu+.

Tikmēr jahtklubs Auda vēlas iegūt Nacionālā burāšanas centra statusu+

Pirmo reizi Latvijā tika uzbūvēts supertrimarāns (patiesībā - divi)+, kas pēc ekonomikas eksperta domām, iespējams, gada sākumā ir veicinājis Latvijas rūpniecības pozitīvu attīstību+

 

 

Notikumi

Martā ievēlēta jauna Latvijas Zēģelētāju savienības valde+, tikmēr tās priekšsēdētājs sāka savu trešo termiņu šajā amatā. Jaunās valdes četrgades kurss - nemainīgi Olimpisks+

Rīgā oktobrī aizvadīta Ziemeļvalstu burāšanas federāciju sanāksme+, kurā piedalījās arī Kims Andersens+, kurš novembrī kļuva par World Sailing jauno prezidentu. Šim burāšanas attīstībai ļoti nozīmīgajam vēstures mirklim aculiecinieks bija arī portāls burātājiem.lv.

Novembra sākumā sešpadsmit Latvijas treneri papildināja zināšanas starptautiskajos World Sailing tehniskajos kursos treneriem+.

***

Maijā Jūrmalā burāšanas sporta vienības fonds ‘Collatis viribus’ sociāli maznodrošinātajiem sniedza iespēju burāt+, bet Ķīpsalā - bērniem veltīts labdarības pasākums ‘Daugava zem burām'+.

Jūnijā Latvijas burāšanas mācību asociācija rīkoja otrās jaunatnes darbinieku neformālās izglītības apmācības+, kas notika uz buru jahtām Spaniel un Lietuva Baltijas jūrā un tās piekrastē.

Jūlijā Liepājas ostā ar Latvijas katamarānu 'Lover' viesojās starptautisks labdarības projekts+.

Septembrī , biedrība “Es redzu” izbraucienā ar katamarānu Lover sāka iniciatīvu 'Pasaule visiem',+ kuras mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu ar īpašām vajadzībām pilnvērtīgu iekļaušanos sabiedrībā.

Novembrī jaunie rojinieki apguva burāt prasmes uz Latvijā reģistrētās jahtas Roccabella Itālijā+.

***

Šovasar tika radīts stilizēts Jelgavas jahtkluba reklāmas karogs+.            

Pēc veiksmīgi aizvadītas treniņnometnes+, Rīgas jahtklubs sāk sadarbību ar burāšanas apmācību uzņēmumu no Jaunzēlandes+.

Marta beigās tika atklāta izstāde “Jahtas Spaniel sajūtu jūra”+, kurā bija aplūkojami 30 foto  no jahtas Spaniel pārgājieniem jūrā un ikdienas sadzīviskām situācijām. Izstāde bija skatāma vairākās Rīgas vietās.

Septembra beigās Rīgā viesojās Somijas solo burātājs un komercpilots Ari Hūsels (Ari Huusels) / Ari Huusela Ocean Racing+, kurš 2014. gadā kļuva par pirmo burātāju no Ziemeļvalstīm, kurš noburāja prestižo Atlantijas okeāna regati Route du Rhum, savā  grupā izcīnot 9. vietu.

Pirmo reizi Latvijā burātājam pasniegta 'Fair Play' balva+.

Latvijas burātāji tiek godināti pilsētu un novadu sporta balvās (Ķekavā+ un Jelgavā+), tāpat arī Latvijas burātāji saņēma arī balvas par sasniegumiem Igaunijas burāšanas čempionātā+

Martā Vides izglītības fonds uzsāka projektu, kura ietvaros paredzēts izpētīt, kā plastmasas atkritumi nonāk Baltijas jūrā no apdzīvotām vietām un kļūst par jūru piesārņojošiem atkritumiem+. Šis ir arī viens no jautājumiem, kas pēdējos gados ir aktualizējies starp augstākā līmeņa burātājiem, īpaši tiem, kas piedalās dažādās regatēs apkārt pasaulei. Piesārņoti okeānu ir daudzu burātāju novērojums.

Likumdošana, stratēģijas

Šajā gadā notika dažādas izmaiņas atpūtas kuģu normatīvajā regulējumā, kā arī iesāktas diskusijas par burāšanas nozares turpmāko attīstību. Piemēram, gada sākumā atjaunoja vēsturiski iegūtās tiesības vadīt motorizētos atpūtas kuģus līdz 24 metriem+.

No 1. maija stājās spēkā jaunie noteikumi par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos+.

Septembra beigās notika diskusijas par jūras sacensību burāšanas attīstību Latvijā, bet decembra sākumā pēc ievērojama laika pārtraukuma, decembrī Latvijas Laser klase sāk diskusijas par tās turpmāko attīstību+, gan diskutējot par burātāju reitinga noteikšanas kārtības izstrādi+, kas ir svarīgi dalībai starptautiskās regatēs.

 

 

Sacensības, regates

Šovasar Jahta Spaniel aizvadīja vienu no savām sekmīgākajām Tall Ships Races regatēm+.

Arī nākamais gads šai Latvijā slavenākajai jahtai solās būt piedzīvojumiem bagāts - jahta ir pieteikta dalībai Ziemeļatlantijas regatē Rendez-Vous 2017 Tall Ships Regatta+.

Jūlijā norisinājās pirmais Jūrmalas ostas kauss+, kuru rīkoja Jūrmalas ostas pārvalde sadarbībā ar Priedaines jahtklubu, bet Ķīšezerā - Rīgas jahtkluba pirmais Ķīšezera kauss+.

Ķīšezerā tika aizvadīts pasaules čempionāts vindsērfingā veterāniem Raceboard Masters klasē+, bet Liepājā - Eiropas čempionāts vindsērfingā Formula klasē.

Nākamā gada Eiropas čempionātu sporta laivām uzticēts rīkot jahtklubam ‘Auda’+    

Latvijas vārda popularizēšana turpinājās arī Jamaikā, kur par godu Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai tika rīkota jau sestā Latvijas neatkarības regate+

Jūnijā Latvija ieguva kvotu dalībai šā gada Riodežaneiro Olimpiskajām spēlēs vindsērfinga RS:X klasē sieviešu disciplīnā+ Ši bija pirmā reize pēc divpadsmit gadu pārtraukumu, kad Latvijas krāsas bija pārstāvētas Olimpiādē burāšanas disciplīnā. Olimpiādē mūsu valsti pārstāvēja tobrīd 17 gadus vecā Ketija Birzule, kuras stāstu par ceļu līdz Olimpiskajām spēlēm var noklausīties šeit+, bet interviju izlasīt šeit+. Šajās Olimpiskajās spēlēs, starp citu, atklāšanas ceremonijā savas valsts karogus nesa rekordliels burātāju skaits+, tai skaitā arī burātāji no Igaunija un Lietuvas.

Pirms Olimpiskajām spēlēm, kā ierasts, Latvijā notika arī Latvijas Olimpiāde. Tajā startēja 109 burātāji no 17 pilsētām un novadiem+.

Latvijas burātāji šogad piedalījušies daudzās nozīmīgās augsta līmeņa sacensības, daudzas reizes kāpjot arī uz pjedestāla+ No ģeogrāfiskā viedokļa raugoties, mūsu burātāji šogad apmeklēja regate Horvātijā, Nīderlandē, Somijā, Zviedrijā, Portugālē, Lietuva, Igaunija, Itālija, Kipra, Omāna, Francijā, Vācijā, Slovēnijā, Krievijā, Polijā, Maltā, Jaunzēlandē. 

Vairāki Latvijas burātāji šogad pieņēma izaicinājumu doties pāri ne tikai Atlantijas, bet arī Klusajam okeānam. Vismaz viens burātājs no Latvijas šobrīd dodas burājumā apkārt pasaulei. Tepat, vairāki sadūšojās šķērsot Baltijas jūru divatā vai pat vienatnē.

 

 

Pasaulē

Šo gadu pasaulē galvenokārt raksturo divas tendences.

Pirmā - savu dominanci arvien pārliecinošāk nostiprina laivas uz zemūdens spārniem - foilings. Ātrums aizrauj arī burātājus!

Otra tendence - illgstpējība un vides saglabāšana it visos burāšanas aspektos - regatēs, to organizēšanā, laivu būvniecībā, laivu tālāk izmantošanā, burāšanas apģērba un aprīkojuma ražošanā. Par sekošanu šai tendencei ikgadējā sanāksmē oficiāli paziņoja arī Pasaules burāšanas federācija World Sailing.

Nevar nepieminēt, ka šogad senākajām burāšanas sporta sacensībām šogad apritēja 165 gadi+. To, vai šis prestižais kauss paliks pie Oracle Team USA, uzzināsim nākamgad.

Novembra sākumā šogad sākās leģendārās okeāna regates Vendée Globe astotais izlaidums. To, kurš uzvarēs šoreiz, uzzināsim nākamā gada sākumā+

Tomēr viena no visiespaidīgākajām lietām burāšanā ir neremdināmā vēlme sasniegt jaunus rekordus, neskatoties uz to, ka ceļš līdz tam var būt ilgs, laikietilpīgs un dārgs.

Tā jūlijā tika labots 13 gadus sens Atlantijas okeāna šķērsošanas rekords vienkorpusu jahtām+ Rekords ir uzstādīts tradicionālajā distancē Ņujorka (ASV) - Lizārda (Kornvela / Lielbritānija), ko veica jahta Comanche 5 dienās, 14 stundās, 21 minūtē un 25 sekundēs.

Tomēr grandiozāko pārsteigumu sagādāja franču burātājs Tomā Koviļš, kurš tieši Ziemassvētkos ar trimarānu Sodebo Ultim uzstādīja iespaidīgu solo burāšanas rekordu apkārt pasaulei ar daudzkorpusu jahtu+ -  49 dienas, 3 stundas, 7 minūtes un 38 sekundes! Šo sapni Koviļš piepildīja ar sesto piegājienu.

 

 

Kāds šis gads ir bijis mums - burātājiem.lv?

Runājot līdzībās - tas ir bijis kā skrējiens pāri šķēršļu joslām, ne reizi vien stiprā pretvējā. Bet tas ļavis iegūt vērtīgu pieredzi, paraudzīties uz šķietami zināmo no cita redzesleņķa un ieraudzīt lietas citā gaismā, sagādājis daudzus interesantus pārsteigumus, ļāvis iedibināt jaunas sadarbības, kas ļaus mums augt un vēl pamatīgāk izstāstīt Latvijas burāšanas un burātāju stāstus, pirmkārt, jau tepat Latvijas sabiedrībai.

Lepojamies, ka mums izdevās par 62% vairāk nekā pērn atspoguļot burāšanas notikumus un sacensības ar Latvijas burātāju līdzdalību gan Latvijā, gan ārpus tās. Tiesa, daudzi stāsti palika aiz kadra, bet tas mūs tikai motivē nākamgad darboties vēl aktīvāk. Priecāsimies, ja arī turpmāk dalīsieties ar savējiem stāstiem, jo arī tā mēs kopīgi palīdzam augt burāšanai Latvijā.

Šogad dažas no iespaidīgākajiem mūsu personīgajām pieredzēm bija Pasaules burāšanas federācijas World Sailing ikgadējā kongresa apmeklējums Barselonā, kur tika ievēlēts arī jaunais World Sailing prezidents Kims Andersens no Dānijas. Viņa pārstāvētais burāšanas attīstības virziens ļauj ticēt, ka burāšana beidzot nostiprinās savas pozīcijas gan pasaules arēnā, gan nacionālos mērogos #makesailingstronger 

Tāpat beidzot izdevās apmeklēt pasaulē lielāko burāšanas aprīkojumu nozarei veltīto izstādi METSTrade - iespaidīga, iespējām bagāta un iedvesmojoša. Tās laikā bija iespēja būt klāt industrijā slavenās DAME Design Award apbalvošanas ceremonijai. Patiess prieks par to, ka starp nominantiem bija arī burāšanas lietu ražotājs no Igaunijas - Ropeye.

Tomēr, šķiet, visiespaidīgākais bija Igaunijas burāšanas sezonas noslēguma pasākums+. Kāpēc? Neskatoties uz to, ka kaimiņvalstu burāšanas pasākumiem sekojam līdzi regulāri, redzam apalvojam burātājus daudzajās Igaunijas laivu klasēs vienkopus bija iespaidīgi. Vēl vairāk šo sajūtu pastiprināja apziņa, ka šīs klases ir pietiekami lielas un aktīvas. Viena no domām, kas tobrīd piezagās - "Latvijai vēl ārkārtīgi daudz vēl ko darīt."

Šis ir bijis pieredzes bagāts gads.

Paldies ikvienam, kas mums ir uzticīgi sekojuši un dalījušies ar mūsu ziņām (jo tā mēs kopīgi palīdzam augt burāšanai Latvijā), vai reaģējuši uz tām jebkādā citā veidā. Tas mūs motivē darīt vēl vairāk.

Paldies ikvienam, kas ar mums sadarbojās un mūs atbalstīja. Tas ļauj mums augt.

Visbeidzot paldies ikvienam, kas rūpējas par burātāju drošību uz ūdens, it īpaši tālburāšanā+.

Nākamajā gadā - jūras burātājiem vēlam uzdrīkstēties un doties iekarot jaunas jūras un jaunus jūras ceļus. Un neaizmirst ar to padalīties ar citiem - lai iedvesmotu un palīdzētu augt Latvijas tālburāšanai. Sportistiem, viņu treneriem un atbalstītājiem - iekarot jaunas virsotnes.

Iespējām robežu nav, ja vien tic sev un savam sapnim, un ja vien dara visu, lai to īstenotu.

Vēlot rosīgu, veiksmīgu, iecerēm, panākumiem un ceļojumiem bagātu 2017. gadu,

burātājiem.lv kolektīva vārdā

Sintija Sīmane

 

Ceļojot pa sauszemi - izvēlamies Lux Express, jo tā ir mūsdienīga izvēle, kas ceļojuma laikā ļauj atpūsties!

 

 

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE