Sunday, 11 December 2016 12:50

Atskats uz Latvijas 'Laser' klases turpmākās attīstības sapulci: II daļa - burātāju reitings

Atskats uz Latvijas 'Laser' klases turpmākās attīstības sapulci: II daļa - burātāju reitings Foto: sintija sīmane

Latvijas Laser klases turpmākās attīstības sapulcē 23. novembrī apspriestākais jautājums bija burātāju reitinga sistēmas izstrāde.

Kā zināms, jebkura novērtējuma sistēma ir sensitīva lieta, īpaši, ja no tās ir atkarīgs, kurš sportists iegūs tiesības startēt augstākā līmeņa sacensībās vai, kuram būtu piešķirams valsts finansiāls atbalsts. Tāpēc objektīvi un precīzi kritēriji ir galvenais priekšnosacījums objektīvam novērtējumam.

Tas, ka šāds rezultāts nav viegli sasniedzams, atspoguļojās arī sapulces laikā.

Turpinājumā piedāvājam iepazīties ar sēdes dalībnieku, kuru vidū bija arī visi Latvijas aktīvie Laser klases treneri, galveno viedokļu apkopojumu, bet pilnu diskusiju var noklausīties šeit+.  

Jānorāda, ka sapulcē tika apspriests vienīgi projekts, kuru jau bija sagatavojis Laser klases burātājs un Latvijas Zēģelētāju savienības ilggadējais valdes loceklis Ģirts Fišers - Blumbergs (jahtklubs Engure). Alternatīvi risinājumi piedāvāti netika.

Galvenais jautājums, kuru raisīja piedāvātais projekts, bija reitingā iekļaujamās sacensības.

Kā sacīja projekta autors Ģ. Fišers - Blumbergs, reitingā paredzēta diferencēta pieeja - par dalību pasaules čempionātā pienāksies visaugstākais koeficiens, kas samazināsies līdz ar zemāka līmeņa sacensībām, kas ir Eiropas čempionāti, Eiropas kausi, citas starptautiskas sacensības, valstu čempionāti. Viszemākais koeficients pienāksies par dalību Latvijas kausa posmos un Latvijas olimpiādē. Pavisam reitingā paredzēts iekļaut maksimāli 12 sacensības, no kurām katrs sportists pats varēs izvēlēties tās, uz kurām braukt.

Lai arī šāds risinājums varētu šķist visnotaļ loģisks, tomēr, ņemot vērā šā brīža situāciju Latvijā, šāds risinājums atsevišķu Laser klases treneru ieskatā varētu nebūt objektīvs.

Kā tika norādīts, šobrīd Latvijā tikai nelielai daļai Laser klases burātāju ir iespēja tikt uz augstākā līmeņa sacensībām, kas dod dārgākos reitinga punktus (aut. piezīme - šāda situācija galvenokārt ir nepietiekamā finansējuma dēļ). Šādā gadījumā augstāko koeficientu un augstāku vietu rangā automātiski iegūtu burātāji, kuri vienkārši piedalījušies šāda līmeņa sacensībās, neskatoties uz to, ka, iespējams, viņi tajās labus rezultātus nemaz neuzrāda. Bet tie, kas rezultātu ziņā ir pārāki par šādiem burātājiem, bet augstākā līmeņa sacensības nevar piedalīties jau minētā iemesla dēļ, reitingā automātiski paliktu zemākā vietā.

Vienots risinājums par šo novērtējuma sistēmas kritēriju līdz sapulces beigām netika pieņemts. Vienlaikus visi piekrita, ka reitinga sacensībām būtu jābūt zināmām laicīgi, lai burātāji varētu plānot savu sacensību kalendāru.

Vienprātības nebija arī par to, vai un kā reitingā būtu atspoguļojami burātāju iegūtie rezultāti atsevišķās vecuma ieskaites grupās.

Uz šo aspektu tika norādīts, jo ir daudzas starptautiskas sacensības, kas tiek rīkotas atsevišķām vecuma grupām, piemērama, sacensības U21 vecuma grupai, vai tādas, kurās rezultāti tiek rēķināti gan kopvērtējumā, gan arī pa atsevišķām vecuma ieskaites grupām. Tā kā Latvijā atsevišķas vecuma grupas jeb izlases nelielā burātāju skaita dēļ nepastāv, tad nepastāv arī šāda rezultātu aprēķina sistēma.

Projekta autors Ģ. Fišers - Blumbergs atzina, ka no šāda aspekta viņš novērtējuma sistēmu nemaz neesot vērtējis. Vienlaikus viņš norādīja, ka doma esot bijusi vienkārši noteikt kritērijus tā, lai varētu redzēt, kuri burātāji pēc reitinga kvalificējas uz atsevišķām Laser klases sacensībām.

Vienots risinājums par šo kirtēriju arī netika panākts.

Tāpat sapulcē tika vērsta uzmanība uz to, ka ir situācijas, kad burātājs dažādu iemeslu dēļ sezonas laikā maina Laser klases, līdz ar ko reitingā neparādītos objektīvs vērtējums.

Kā risinājums tika piedāvāts atsevišķos gadījumos sportistus vērtēt subjektīvi vai arī viņu reitingu noteikt pēc kādām konkrētām sacensībām.

Tika izteikts arī viedoklis, ka piedāvātā reitinga aprēķina formula šā brīža situācijai Latvijā, iespējams, ir parāk sarežģīta. Tika ieteikts tā vietā izvēlēties kādu vienkāršāku risinājumu.

Diemžēl uz šī raksta publicēšanas brīdi sapulcē apspriesto reitinga projektu portālam Burātājiem.lv no tā autora tā arī neizdevās iegūt, tomēr no sapulcē izteiktajiem viedokļiem, lēšamas, ka projekts ir izstrādāts, neņemot vērā daudzus gan Latvijai, gan klases sacensībām būtiskus un raksturīgus aspektus.  

Neskatoties uz to, ka Laser klase Latvijā pastāv jau sen, ka Latvijas burātāji regulāri piedalās dažāda līmeņa sacensībās, un to, ka reitinga jautājums ir bijis aktuāls jau gadiem, nevienprātību joprojām ir vairāk nekā vienotu risinājumu.

Bet arī entuziasms jau tagad izstrādāt objektīvu un uz izaugsmi motivējošu novērtējuma sistēmu, sapulcē nebija novērojams.

Izskanēja pat viedoklis, kādēļ vispār par to šobrīd uztraukties - pietiek, kaut kā rezultātus saskaitīt, jo tāpat visi tiek uz sacensībām. Kad radīsies vajadzība kau ko mainīt, tad arī skatīsies. Bet ja radīsies kādas problēmas ar tikšanu uz augstākā līmeņa sacensībām, pietikšot vien norādīt, ka tādu novērtējuma sistēmu paši vien pieņēmām.

Tiesa, daļēji šī jautājuma turpmākais liktenis tika atstāts Latvijas “Laser” klases asociācijas ziņā, kuras darbību vēl jāaktivizē, un kurai, starp citu, kā Starptautiskās Laser klases pārstāvei nacionālā līmeni klases burātāju nacionālā reitinga izstrāde ir viens no pienākumiem.

 

Ir viedoklis? Izsaki to raksta komentāru sadaļā zemāk!

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE